کد خبر:34778
پ
نفت اوپک

افزایش تولید نفت اوپک

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در گزارش ماه اکتبر خود اعلام کرد، تولید نفت این سازمان در سه ماه سوم ۲۰۱۷ به ۳۲٫۷ میلیون بشکه در روز رسیده است که نسبت به سه ماه دوم ۴۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دارد.  سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در گزارش ماه اکتبر خود اعلام کرد، تولید […]

 نفت اوپک

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در گزارش ماه اکتبر خود اعلام کرد، تولید نفت این سازمان در سه ماه سوم ۲۰۱۷ به ۳۲٫۷ میلیون بشکه در روز رسیده است که نسبت به سه ماه دوم ۴۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دارد.

 سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در گزارش ماه اکتبر خود اعلام کرد، تولید نفت این سازمان در سه ماه سوم ۲۰۱۷ به ۳۲٫۷ میلیون بشکه در روز رسیده است که نسبت به سه ماه دوم ۴۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دارد بر اساس گزارش مذکور، عرضه نفت غیراوپک در سه ماه سوم امسال در مقایسه با سه ماه دوم تغییر نکرده و در سطح ۵۷٫۳ میلیون بشکه در روز ثابت مانده است.

بنا به اعلام اوپک، تقاضای کل انرژی جهان در سه ماه سوم با ۱٫۳ میلیون بشکه در روز افزایش نسبت به سه ماه پیش از آن به ۹۷٫۵ میلیون بشکه در روز و عرضه کل انرژی جهان با ۱٫۱ میلیون بشکه در روز افزایش به ۹۶٫۴ میلیون بشکه در روز رسیده است.
بنابراین بازار انرژی جهان که مدت ها با مازاد عرضه روبرو بود، در سه ماه سوم برای دومین دوره سه ماه متوالی با مازاد تقاضا روبرو بوده و تقاضای نفت ۱٫۱ میلیون بشکه در روز بیش از عرضه آن بوده است.

**نفت ایران
بنا به اعلام اوپک، تولید نفت سنگین ایران در ماه سپتامبر (شهریور-مهر) سه میلیون و ۸۴۵ هزار بشکه در روز بود که در مقایسه با ماه اوت (مرداد-شهریور) تغییری ندارد.
قیمت نفت کشورمان در ماه سپتامبر به ۵۲ دلار و ۲۷ سنت در هر بشکه رسید که نسبت به ماه اوت ۷٫۳ درصد افزایش دارد.
اوپک متوسط قیمت نفت کشورمان در سال ۲۰۱۷ را ۴۹ دلار و ۶۰ سنت در هر بشکه پیش بینی کرد که نسبت به سال گذشته ۳۳ درصد افزایش دارد.

**پیش بینی قیمت های نفت
بنا به پیش بینی اوپک، میانگین قیمت نفت این سازمان در سال ۲۰۱۷ معادل ۵۰ دلار و ۱۳ سنت در هر بشکه خواهد بود که از سال گذشته ۳۰ درصد بیشتر است.
همچنین، قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا در سال ۲۰۱۷ معادل ۴۹ دلار و ۳۳ سنت در هر بشکه پیش بینی شد که نسبت به سال گذشته ۱۹ درصد افزایش دارد. هر بشکه نفت برنت دریای شمال نیز امسال به طور متوسط به بهای ۵۱ دلار و ۸۱ سنت معامله می شود که در مقایسه با سال گذشته ۲۴ درصد افزایش دارد. ۱۴ کشور الجزایر، آنگولا، اکوادور، گینه استوایی، گابن، ایران،عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان، امارات متحده عربی و ونزوئلا عضو اوپک هستند.
نشست وزیران اوپک در تاریخ هفتم نوامبر ۲۰۱۷ در وین پایتخت اتریش برگزار می شود. اوپک در این نشست در مورد تمدید توافق کاهش تولید تصمیم می گیرد.

کلیدواژه : صادراتقیمتنفت
صبح اقتصاد