کد خبر:62185
پ
صنعت

حجم صادرات فولاد کشور ۹ میلیون تن در سال است

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه حجم صادرات فولاد کشور ۹ میلیون تن در سال است، گفت: با وجود آنکه متوسط رشد تولید جهانی فولاد در سال ۲۰۱۷ میلادی ۶ درصد تخمین زده می شود ، این رقم در ایران ۲۲ درصد بوده است. محمد شریعتمداری روز سه شنبه در آیین افتتاح و […]

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه حجم صادرات فولاد کشور ۹ میلیون تن در سال است، گفت: با وجود آنکه متوسط رشد تولید جهانی فولاد در سال ۲۰۱۷ میلادی ۶ درصد تخمین زده می شود ، این رقم در ایران ۲۲ درصد بوده است.

محمد شریعتمداری روز سه شنبه در آیین افتتاح و بهره برداری طرح توسعه فولاد سبا در اصفهان با بیان اینکه تلاش ما ایجاد تعادل و تنوع دربخش های مختلف فولاد ومحصولات آن است، افزود: تنوع در تولید، صنعت فولاد را مقاوم و اقتصاد کشور را بیمه می کند.

وی حجم صادرات فولاد کشور را ۹ میلیون تن در سال برآورد کرد و گفت: در بخش داخلی نیزسرانه مصرف فولاد کشور ۲۳۰ کیلوگرم است که باید به ۴۰۰ کیلوگرم برسد.
شریعتمداری تاکید کرد: همچنین با اجرای طرح های فولاد سازی در کشور پیش بینی می شود صادرات فولاد ایران در افق ۱۴۰۴ به ۱۵ میلیون تُن در سال برسد.وزیر صنعت ، معدن و تجارت رقم کنونی تولید فولاد در ایران را ۳۴ میلیون تن در سال اعلام کرد و گفت : با طرح های توسعه در نظر است این رقم به ۵۵ میلیون تن در افق ۱۴۰۴ برسد.
وی تاکید کرد: برای رسیدن به تولید ۵۵ میلیون تُن فولاد در افق ۱۴۰۴، به هشت میلیارد یورو سرمایه و نیز ۶٫۵ میلیارد یورو سرمایه گذاری در بخش ریلی و چهار میلیارد یورو در بخش برق نیاز است.
وی افزود: فولاد مبارکه اصفهان سهم یک درصدی از تولید ناخالص داخلی و پنج درصدی صنعت کشور را بخود اختصاص داده و تمام زنجیره تولید فولاد را دراختیار دارد.
شریعتمداری با بیان اینکه ۸۴ درصد آنچه در صنعت فولاد به کار گرفته می شود محصول متخصصان ایرانی است، گفت: صنعت فولاد کشور بیش از ۲هزار و ۸۰۰ واحد صنعتی بزرگ و کوچک تجهیزات و امکانات صنعت فولاد را پشتیبانی کرده و فناوری های روز جهان را در این بخش بومی سازی می کند.
وی گفت: فولاد مبارکه درجهت حل مشکل آب منطقه، نقش مهمی را به عهده گرفته است به گونه ای که میزان آب دریافتی این شرکت از ابتدا تاکنون به یک هفتم کاهش یافته و تلاش های گسترده ای در خصوص ایجاد زیرساخت های آب برای منطقه داشته است.
وزیر صنعت ، معدن و تجارت اضافه کرد: این شرکت سه هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان منابع مالی خود را با نرخ ۱۲ درصد در اختیار واحدهای تولیدی همکار با فولاد مبارکه اصفهان قرار می دهد که نقش مهمی در افزایش پایداری و پویایی این شرکت ها دارد.
وی در پایان گفت : به رغم مشکلاتی که اقتصاد کشور در مدت اخیر با آن مواجه بوده ، بیش از ۲۳۰ واحد صنعتی در کشور احیا شده است.
شریعتمداری تصریح کرد : هرچند واحدهای صنعتی با مشکلات اخیر ریزشهایی داشته اند اما در مجموع صنعت کشور پویاست و با موفقیت از این مخاطرات عبور خواهد کرد.
بهره برداری از طرح توسعه فولادسازی و نورد پیوسته سبا از زیر مجموعه های شرکت فولاد مبارکه اصفهان امروز سه شنبه با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری و وزیر صنعت، معدن و تجارت آغاز شد.
در این مراسم همچنین چهار طرح نیروگاه ۲۵ مگاواتی برق فولاد سبا، تصفیه خانه پساب های صنعتی فولاد مبارکه، احداث کارخانه آهک کلسینه شرکت فولاد سنگ مبارکه و طرح تقلیل فشار گاز فولاد مبارکه به طور همزمان به بهره برداری رسید.
طرح توسعه فولادسازی و نورد پیوسته سبا با سرمایه گذاری حدود ۲۲۰ میلیون یورو (۱۴۶ میلیون یورو و ۲ هزار و ۵۳۶ میلیارد ریال ) اجرا شده و با بهره برداری از آن، ظرفیت تولید محصولات فولاد سبا از ۷۵۰ هزار تُن به یک میلیون و ۶۰۰ هزار تُن در سال افزایش می یابد.
تولیدات این مجتمع شامل کلاف نورد گرم، ورق های فولادی و ورق آجدار است و با اجرای طرح توسعه آن برای ۱۵۰ نفر بصورت مستقیم اشتغالزایی می شود.
معاون اول رئیس جمهوری بمنظور افتتاح و رونمایی از چند پروژه عمرانی و حضور در شورای اداری امروز سه شنبه وارد اصفهان شد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت ،وزیر اقتصادی و دارایی و شماری از اعضای کمسیون های ‘ صنایع و معادن ‘ و ‘ اقتصادی ‘ مجلس شورای اسلامی اسحاق جهانگیری را در این سفر همراهی می کنند.

منبع
ایران آنلاین
صبح اقتصاد