کد خبر:28206
پ
تأکید نمایندگان بر توسعه شبکه ریلی کشوv

حمل و نقل بار کشور باید با استفاده از ریل انجام شود

اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در بازدید از شرکت راه آهن و مرکز کنترل ترافیک راه آهن، بر توسعه شبکه ریلی کشور تاکید کردند. از خبرگزاری خانه ملت، در بازدید صبح امروز- دوشنبه- اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از راه‌آهن و مرکز کنترل ترافیک که با حضور […]

توسعه

اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در بازدید از شرکت راه آهن و مرکز کنترل ترافیک راه آهن، بر توسعه شبکه ریلی کشور تاکید کردند.

از خبرگزاری خانه ملت، در بازدید صبح امروز- دوشنبه- اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از راه‌آهن و مرکز کنترل ترافیک که با حضور «آخوندی» وزیر راه و شهرسازی صورت گرفت، مباحث حوزه ریلی کشور و نقش ریل در حمل و نقل کشور بررسی شد.
«محمدزاده» معاون وزیر و مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی گزارش کاملی را از وضع موجود و برنامه آینده راه آهن ارائه کرد.
در این گزارش به اصرار و تأکید مقام معظم رهبری در توسعه خدمات ریلی و جمع آوری کامیون‌ها از جاده‌ها، تأکید برنامه ششم مجلس بر توسعه خدمات ریلی، تأثیرات صرفه‌جویی در انرژی، کاهش مرگ و میر تصادفات جاده‌ای و آثار محیط زیستی آن به بحث گذاشته شد.
همچنین در این بازدید «رسولی» نیز اقدامات ضروری حوزه ریلی را توضیح داد.
«علاء‌الدین بروجردی» رئیس کمیسیون امنیت ملی نیز در ادامه این جلسه به اهمیت خدمات ریلی و ضرورت توجه به توسعه شبکه ریلی کشور با توجه به تأکید مقام معظم رهبری گفت: منافع ملی کشور در گرو توسعه خدمات ریلی در حوزه حمل بار و مسافر است و باید حداکثر استفاده را با حداکثر شتاب ببریم و به جذب سرمایه در حوزه ریلی کشور بپردازیم.
رئیس کمیسیون امنیت ملی، رأی اعتماد مجلس شورای اسلامی به آخوندی را تبریک گفت و برای وزیر راه و همکارانش آرزوی موفقیت کرد.
«آخوندی» وزیر راه و شهرسازی با سپاس از اعتماد مجلس به بروجردی گفت: ما باید امروز هدفگذاری‌های اساسی داشته باشیم که مجلس چند هدف برای وزارت راه و شهرسازی تعیین کرده است؛ یکی از این اهداف این است که ۳۰ درصد حمل و نقل بار کشور باید با استفاده از ریل انجام شود.
وزیر راه و شهرسازی افزود: ۳۰ درصد حمل و نقل باری کشور در سال ۱۴۰۰ باید در شبکه ریلی انجام شود که سهم فعلی ۵ برابر شود؛ در حوزه مسافر نیز باید این افزایش به ۲۰ درصد برسد.
**در توسعه ریلی به بخش خصوصی توجه شود
آخوندی اظهار داشت: در حال حاضر به طور مثال در حومه تهران ۲ درصد مسافر با ریل جابه‌جا می‌شوند، باید جابه‌جایی مسافران در تهران ۱۰ برابر شده و در کل کشور حمل مسافر باید ۳٫۵ برابر شود.
وی بیان کرد: یک نکته دیگر این است که باید به نقش بخش خصوصی در توسعه ریلی توجه شود.
وزیر راه و شهرسازی افزود: کشور آلمان مهد خصوصی‌سازی است، ولی راه آهن آن صد درصد دولتی بوده و سرمایه‌گذاری میلیاردی از طرف دولت این کشور انجام می‌شود.
آخوندی گفت: حمل و نقل مسافر و بار در شبکه ریلی با اهداف مختلف اجتماعی، فرهنگی، امنیتی و … صورت می‌گیرد و صرفا اقتصادی نیست؛ مگر ما روی بلیت مترو در شهر تهران یارانه نمی‌دهیم؟ برای هر بلیت در تهران دولت ۳۰۰ تومان پرداخت می‌کند.
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ما می توانیم به اهداف تعیین شده در برنامه برسیم، ادامه داد: در حال حاضر ۱۰ مرکز استان ما به ریل متصل نیستند و ما باید از راه ریل به عراق، پاکستان و افغانستان وصل شویم که برای رسیدن به اهداف مذکور ۳۰ هزار واگن باربری و ۳ هزار واگن مسافربری نیاز داریم.
آخوندی در ادامه بیان کرد: خرید و تولید این واگن‌ها به پول نیاز دارد و این منابع باید تأمین شود که اگر تأمین نشود معادل همین مبلغ را باید در خسارت‌های جاده‌ای مصرف سوخت و خسارات زیست محیطی پرداخت کنیم.
به گزارش خانه ملت، آخوندی اظهار داشت: درخواست ما از مجلس این است که خارج از مسیر و چارچوب بودجه یک حرکت انقلابی و اساسی صورت گیرد.

صبح اقتصاد
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − هشت =

کلید مقابل را فعال کنید