کد خبر:5397
پ
شورای شهر زیر ذره بین مردم

شورای شهر زیر ذره بین افکار عمومی / ماجرای استخدام ۴۲۰۰ نفر با حقوق ۹ تا ۱۱ میلیون + فایل صوتی

به گزارش صبح اقتصاد شورای اسلامی شهر تهران روزهای عجیبی را سپری می کند. افشاگری های متعدد اعضای شورا و سایت های خبری به همراه پرونده های مختلف از تخلفات شهرداری و شورای شهر ، دردسرهای زیادی را برای این شورا فراهم آورده است. افکار عمومی با ابراز نظرات خود در شبکه های اجتماعی مختلف […]

به گزارش صبح اقتصاد شورای اسلامی شهر تهران روزهای عجیبی را سپری می کند. افشاگری های متعدد اعضای شورا و سایت های خبری به همراه پرونده های مختلف از تخلفات شهرداری و شورای شهر ، دردسرهای زیادی را برای این شورا فراهم آورده است. افکار عمومی با ابراز نظرات خود در شبکه های اجتماعی مختلف معتقدند که اعضای این شورا وقت و زمان خود را صرف کارهایی می کنند که به نظر می آید بیشتر برای دور کردن اذهان از مسائل و مشکلات شهر تهران باشد و هیچ اقدام عملی و قابل ذکری از اعضای شورا (به جز تعدادی محدود) در مقابله با فساد مالی دیده نمی شود. باید دید چه اتفاقی افتاده است که کوچکترین اقدامات اعضای شورا این گونه زیر ذره بین افکار عمومی قرار گرفته است.

انتشار گزارش و یک فایل صوتی از جلسه ی غیر علنی شورا

دوشنبه نهم اسفند بود که دکتر رحمت الله حافظی رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر ، از تخلف شرکت بهره برداری متروی تهران در استخدام ۴۲۰۰ نفر نیروی خاص خبر داد. حافظی با اشاره به گزارش ۹۳ صفحه ای سازمان بازرسی از جزئیات دیگری در این پرونده نیز پرده برداشت. طبق گفته وی در سال های ۹۱ و ۹۲ پرسنل این شرکت ۸۲ درصد افزایش داشته و میزان حقوق و اضافه کاری آنها از حدود ۴ میلیارد تومان در سال ۹۰ به حدود ۱۵ میلیارد تومان در سال ۹۲رسیده، یعنی معادل ۲۷۵ درصد افزایش یافته است. همچنین سرانه حقوق پرسنل این شرکت بین ۹ تا ۱۱ میلیون تومان می باشد. این در حالی است که ۴۰۰ نفر از این تعداد جوان نیستند و  با حدود ۴۰ سال سن و بیشتر استخدام شده اند.

از طرفی ۵۰ درصد از این ۴۰۰ نفر از تحصیلاتی کمتر از دیپلم و  ۳۰ درصد آنها کمتر از پنجم ابتدایی برخوردارند و این تبعیض آشکار به هیچ وجه قابل توجیه نیست. به گزارش سازمان بازرسی این افراد از نزدیکان برخی مداحان و مسئولین لشکری و کشوری هستند و چمران تلویحا در جدال کلامی با حافظی این تخلف را پذیرفته است.

شاید بتوان از این پرونده به عنوان ” استخدام نجومی ” نام برد.

فایل صوتی مجادله دکتر حافظی و چمران بر سر استخدام افراد خاص

اعتراضات کارگران شرکت اتوبوسرانی

تعدادی از کارکنان شرکت واحد اتوبوسرانی از ساعت ۱۰ صبح روز سه شنبه دهم اسفند در مقابل شهرداری تهران تجمع کرده و شعارهای نسبتا تندی نسبت به شهرداری و اعضای شورا سردادند. اصلی ترین علل اعتراض این گروه عدم بهره مندی از حق تسهیلات مسکن و اعتراض به املاک نجومی بود. از جمله شعارهای حاضران در این تجمع – یه اختلاس کم بشه مسکن ما حل میشه – و – ملک نجومی تو مسکن ما رو برده – بود که عدم نظارت روی تخلفات را مهم ترین معضل این روزهای مدیریت شهری می دانست. جالب این جاست که مدتی قبل پیرهادی از اعضای شورا با افتخار از تخفیف ۱۷۰ میلیون تومانی در هنگام خرید ملک خود سخن رانده بود.

 

واکنش شورای شهر

پس از سلسله اتفاقات اخیر و بحران هایی که گریبانگیر این شورا شد ، مردم تهران انتظار داشتند تا مقابله با فساد و رانت خواری ، رفع خطر از ساختمان های فرسوده و برخورد غیرجناحی با مشکلات شهر در دستور کار شورا قرار گیرد. در کمال ناباوری جلسه ی علنی روز سه شنبه شورای اسلامی شهر تهران به جای رسیدگی به این همه معضلات و مشکلات به تغییر نام غیر ضروری و غیر عاقلانه ی سه فلکه در تهران اختصاص یافت. در این جلسه مصوب شد تا فلکه سوم تهرانپارس به فلکه سجادیه و فلکه اول تهرانپارس به فلکه قمر بنی هاشم تغییر نام بدهد که با برخورد بسیار منفی کاربران شبکه های اجتماعی مواجه شد. آیا واقعا اولویت و فوریتی وجود داشت که شورای شهر به جای حل مشکلات ترافیک ، آلودگی هوا و  کمبود امکاناتی از جمله کتابخانه به بررسی تغییر نام این فلکه ها پرداخت؟ آیا مشکل ترافیک و شلوغی همیشگی اتوبان باقری با این تغییر نام حل خواهد شد؟ این ها سوالاتی است که اعضای شورا باید پاسخگوی آن باشند و تلاش کنند به وظیفه اصلی خود یعنی حل مشکلات مردم بپردازند.

صبح اقتصاد
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × سه =

کلید مقابل را فعال کنید