کد خبر:48756
پ
اروپا

کشورهای اروپایی بایستی برای اصلاح ۶ رفتار ایران با واشنگتن همکاری کنند

یک مقام ارشد دولت آمریکا گفته کشورهای اروپایی بایستی برای اصلاح ۶ رفتار ایران با واشنگتن همکاری کنند. یک مقام بلندپایه دولت آمریکا می‌گوید «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا خواستار همراهی کشورهای اروپایی در ۶ حوزه اصلی برای تغییر رفتارهای ایران شده است. این مقام آمریکایی که خواسته نامش فاش نشود، به روزنامه واشنگتن‌پست گفت: «رئیس‌جمهور، […]

یک مقام ارشد دولت آمریکا گفته کشورهای اروپایی بایستی برای اصلاح ۶ رفتار ایران با واشنگتن همکاری کنند.

یک مقام بلندپایه دولت آمریکا می‌گوید «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا خواستار همراهی کشورهای اروپایی در ۶ حوزه اصلی برای تغییر رفتارهای ایران شده است.

این مقام آمریکایی که خواسته نامش فاش نشود، به روزنامه واشنگتن‌پست گفت: «رئیس‌جمهور، ۶ حوزه اصلی را مشخص کرده که اروپایی‌ها بایستی در آن حوزه‌ها برای تشکیل جبهه‌ای متحد و درخواست تغییر رفتار ایران با ایالات متحده همکاری کنند.»

مقام آمریکایی گفته این حوزه‌ها حقوق بشر، تهدیدهای سایبری و «فعالیت‌های مالی» سپاه پاسداران را شامل می‌شوند.

واشنگتن‌پست اشاره‌ای به اینکه سه حوزه دیگر مد نظر مقام آمریکایی چه بوده خودداری کرده، اما ترامپ قبلاً خواستار همکاری اروپایی‌ها برای تشدید بازرسی‌ها از برنامه هسته‌ای ایران، محدود کردن برنامه موشکی و دائمی کردن تعهدات هسته‌ای ایران در برجام شده است.

ترامپ از زمان ورود به کاخ سفید به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا کشورهای اروپایی را به سستی علیه ایران متهم کرده و مدعی دشه که آنها بیشتر علاقه‌مند به کسب درآمد از بازار ایران هستند.

رئیس‌جمهور آمریکا دی‌ماه هنگام تمدید معافیت‌های تحریمی برای ایران به موجب تعهدات واشنگتن در برجام به کشورهای اروپایی و کنگره آمریکا ضرب‌الاجل داد تا حداکثر ۱۲۰ روز آینده آنچه از نظر وی «نقائص» توافق هسته‌ای محسوب می‌شود را اصلاح کنند.

در واکنش به تهدیدهای ترامپ، کشورهای اروپایی سیاست «یکی به میخ و یکی به نعل زدن» را انتخاب کرده‌اند. آنها از یک طرف برجام را توافقی خوب برای اتحادیه اروپا دانسته‌ و بر حفظ آن تأکید کرده‌اند اما از طرف دیگر، با مواضع ترامپ در زمینه‌های موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران همراه شده‌اند.

منبع
تسنیم
صبح اقتصاد
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید