کد خبر:56174
پ
انگلیس

انگلیس بیش از یک میلیارد دلار سلاح به ترکیه فروخته است

انگلیس باوجود انتقاد اروپا از عملکرد حقوق بشری ترکیه در برخورد با عاملان کودتای ۲۰۱۶، در اقدامی دوگانه بیش از یک میلیارد دلار سلاح به این کشور فروخته است. «میدلیست آی» در گزارشی اختصاصی از رویکرد دوگانه اروپایی‌ها در برخورد با ترکیه خبر داد و اعلام کرد از زمان وقوع کودتای نافرجام ۲۰۱۶، انگلیس بیش […]

انگلیس باوجود انتقاد اروپا از عملکرد حقوق بشری ترکیه در برخورد با عاملان کودتای ۲۰۱۶، در اقدامی دوگانه بیش از یک میلیارد دلار سلاح به این کشور فروخته است.

«میدلیست آی» در گزارشی اختصاصی از رویکرد دوگانه اروپایی‌ها در برخورد با ترکیه خبر داد و اعلام کرد از زمان وقوع کودتای نافرجام ۲۰۱۶، انگلیس بیش از یک میلیاررد دلار تسلیحات به دولت آنکارا فروخته است!

این درحالی است که سرکوب کودتای ترکیه تا امروز، موجی از بازداشت‌ و اخراج کارکنان دولت از نظامی گرفته تا قضات و فرهنگیان و کسبه عادی را در پی داشته و همین امر موجب شده تا اروپا نوک پیکان انتقاد خود را به سوی رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری این کشور بگیرد. عدم رعایت مسائل حقوق بشری از سوی ترکیه تاحدی از جانب اروپایی‌ها مهم جلوه داده شد که طرح عضویت این کشور در اتحادیه اروپا را نیز به حاشیه راند و بعدها هم وقتی پای برگزاری همه‌پرسی اصلاح قانون اساسی ترکیه به نفع تغییر نظام پارلمانی به ریاستی و افزایش حدود اختیارات اردوغان پیش آمد؛ همین اروپایی‌ها با تکرار بهانه‌های حقوق بشری خود، مانع از سخنرانی مقامات آنکارا در راستای تبلیغ به نفع همه‌پرسی شدند.

بااین‌حساب، اگرچه انگلیس یکی از تامین‌کنندگان سلاح منطقه محسوب می‌شود؛ رفتارش در واگذاری تسلیحات به ترکیه مغایر با ژست این روزهای اتحادیه اروپا است.

گزارش میدلی ایست آی در حالی منتشر می‌شود که اردوغان از فردا یکشنبه به مدت ۳ روز میهمان ترزا می نخست‌وزیر انگلیس است. ظاهراً با توجه به نزدیکی برگزیت و نیاز انگلیس به تقویت توافق‌های تجاری ۲ جانبه یا حتی چندجانبه، لندن اصلاً دنبال تضعیف رابطه تجاری با آنکارا نیست و واقعیت آن است که درمقایسه با سایر کشورهای اروپایی، در واکنش به سیل بازداشت‌هایی که در ترکیه می‌گذرد، از همان ابتدا سکوت اختیار کرد.

 از سوی دیگر، سود ناشی از فروش تسلیحات به ترکیه تاحدی برای لندن وسوسه‌انگیز است که ظاهراً به این مسئله که ممکن است از آنها علیه متحدان کرد سوری استفاده شود نیز اهمیتی نمی‌دهد.

منبع
مهر
کلیدواژه : ترکیهسلاح
صبح اقتصاد
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 10 =

کلید مقابل را فعال کنید