کد خبر:34757
پ
برجام

مرگ تدریجی برجام!

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی صبح اقتصاد؛ دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا قرار است طی امروز یا روزهای آتی راهبرد دولت خود را در قبال برجام اعلام خواهد کند. درباره نظر نهایی ترامپ در قبال برجام در ماه‌های اخیر گمانه‌زنی‌های زیادی در محافل سیاسی و رسانه‌ای غربی صورت گرفته که امروز این موضوع، بحث داغ داخلی […]

برجام

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی صبح اقتصاد؛ دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا قرار است طی امروز یا روزهای آتی راهبرد دولت خود را در قبال برجام اعلام خواهد کند.

درباره نظر نهایی ترامپ در قبال برجام در ماه‌های اخیر گمانه‌زنی‌های زیادی در محافل سیاسی و رسانه‌ای غربی صورت گرفته که امروز این موضوع، بحث داغ داخلی و خارجی شده است.

به طور کلی در رابطه با برجام، سه گزینه پیش‌روی ترامپ است؛ او یا همچون دو مرتبه قبلی به تاریخ‌های (۱۸ می ۲۰۱۷ برابر با ۲۸ اردیبهشت ۹۶) و (۱۴ سپتامبر ۲۰۱۷ – ۲۳ شهریور ۹۶) پایبندی ایران به برجام را البته با اکراه و افزودن تحریم‌های غیرهسته‌ای تمدید می‌کند یا برخلاف رویه سابق، با عدم تائید پایبندی ایران و عدم امضای تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای، حکم به خروج آمریکا از برجام خواهد داد.
البته راه سومی نیز پیش‌روی ترامپ است؛ راه سومی که با تدقیق در سخنان و مواضع کاخ سفیدنشینان، بدست می‌آید و محتمل‌ترین گزینه برجامی آمریکای ترامپ خواهد بود و آن عبارت است از «عدم تایید پایبندی ایران به برجام در عین عدم خروج از آن». راهبردی که برنامه تکمیلی آن، افزایش فشار به ایران و تلاش برای محروم سازی صددرصدی تهران از مزایای برجام و همراه سازی اروپا به بهانه واهی مخاطرات اقدامات منطقه‌ای ایران است. این استراتژی که از آن با عنوان «مرگ تدریجی برجام»نیز یاد می‌شود، یک خروجی مشخص خواهد داشت و آن عبارت است از «ناگزیر کردن ایران به خروج از برجام و انداختن توپ الغای برجام به زمین تهران»

اروپایی ها هم بدنبال فشار بر ایران هستند
«هربرت مک مستر» مشاور امنیت ملی ترامپ اخیراً طی مصاحبه‌ای با فایننشال تایمز «از این استراتژی رونمایی کرده و گفته است «یکی از گزینه‌های ترامپ حفظ توافق هسته‌ای در کنار تشدید سختگیری در قبال ایران است». نشریه پلیتیکو، هفته گذشته پرده از راهبرد ترامپ در قبال برجام که توسط مک مستر طراحی شده است، برداشت و نوشت« برجام به موازات افزایش فشار بر ایران حفظ خواهد شد؛ یعنی ترامپ هرچند از صدور تائیدیه پایبندی ایران به برجام خودداری می‌کند، اما در عین حال با رایزنی با کنگره، از نمایندگان خواهد خواست تحریم‌ها را بازنگردانده و برجام را حفظ کنند.

آنطور که «پلیتیکو» نوشته است، در راهبرد طراحی شده از جانب مک مستر که احتمالا همان نظر نهایی ترامپ در قبال برجام خواهد بود، نقش اروپایی ها پررنگ است؛ این طرح مک مستر پیشنهاد می‌دهد که همزمان کاخ سفید با همکاری کنگره و شرکای اروپایی آمریکا، فشار به ایران را در حوزه‌های خارج از برجام از جمله مقابله با فعالیت‌های منطقه‌ای تهران افزایش دهند.

خود مک‌ مستر نیز به فایننشال تایمز گفته است که طرف‌های اروپایی تمایل خود را برای افزایش فشارها بر ایران در خارج از توافق ابراز کرده‌اند.
اشاره مشاور امنیت ملی آمریکا به اظهارات اخیر «امانوئل مکرون» و «ترزای می» مقامات دو کشور فرانسه و انگلیس است که اخیر طی موضعگیری‌های جداگانه‌ای بر ضرروت استمرار محدودیت‌های هسته‌ای ایران پس از انقضای برجام و همچنین فشار بیشتر بر ایران و کنترل اقدامات تهران تاکید کرده‌اند.

مکرون رئیس‌جمهور فرانسه اواخر شهریور ماه در مصاحبه با «سی ان ان» گفت که جامعه بین‌المللی باید در قبال توسعه موشک‌های بالستیک ایران یک راهبرد جدید تدوین کند. وی همچنین در این مصاحبه از ضرورت گشوده شدن باب مذاکرات درباره توافق هسته‌ای برای دوره بعد از سال ۲۰۲۵ که موعد انقضای برجام است نیز سخن گفت.

«ترزامی» نخست وزیر انگلیس نیز که پیش‌تر در مصاحبه با یک روزنامه سعودی، ایران را عامل بی‌ثباتی در منطقه دانسته بود، هفته گذشته نیز مجدداً از فعالیت‌های منطقه‌ای ایران ابراز نگرانی کرد؛ وی در جریان یک تماس تلفنی با نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، خطاب به او گفت که باید مراقب اقدامات ثبات‌زدای ایران در منطقه بود.
منتظر بمانیم و ببینیم رئیس جمهور بی خرد آمریکا؛ میخواهد چه کند!!

صبح اقتصاد