کد خبر:59034
پ
IMG_8844

مطالبات دانشجویان امید بخش مینمود

فرصت مغتنمی برای کشور در روز دوازدهم ماه مبارک رمضان فراهم آمد و منتخبی از دانشجویان از دانشگاههای کشور  در یک  نشست جذاب به محضر مبارک رهبر انقلاب تشرف یافته و اظهارات جالبی از برداشتهای دانشجویی بیان نمودند. حقیر قصد ندارم همه آنچه در آن نشست گذشت را بقم بیاورم حال آنکه جادارد همه با […]

فرصت مغتنمی برای کشور در روز دوازدهم ماه مبارک رمضان فراهم آمد و منتخبی از دانشجویان از دانشگاههای کشور  در یک  نشست جذاب به محضر مبارک رهبر انقلاب تشرف یافته و اظهارات جالبی از برداشتهای دانشجویی بیان نمودند.

حقیر قصد ندارم همه آنچه در آن نشست گذشت را بقم بیاورم حال آنکه جادارد همه با تحلیل دقیق و پرداختی به حواشی ذهنی این جوانان فرهیخته باز و تبیین گردد تا معلوم شود که ایرانی با چه دغدغه های ریشه داری به موضوعات نگاه میکند و دریچه چشمان موشکاف این نسل را به بوسه بیاراییم، اما حوادث و خبر ها و اتفاقات در ایران آنقدر با محتوای و اثر گزار است که پرداختن به هریک ما را از بقیه وا میدارد و لذاست که با منتخبی از سراچه گفتمانهای دانشجویی این مقاله را معتبر به نگاه نسل امروزین میکنم باشد که خدای متعال همت داده بتوانیم در مقولت کلان تر این دغدغه های بلند و از نظر عیار بر تر از طلا را به نوعی عرضه کنیم.

در این دیدار که وزرای علوم و بهداشت، معاون علمی رئیس‌جمهور، رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد و رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و همچنین نمایندگان تشکل‌های دانشجویی تشرف حضور یافته بودند، دانشجویان به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند و در لابلای سخنان خود از عملکرد دولت، مسئولان آموزش عالی، وزیر مسکن، رسانه‌ملی و شورای عالی انقلاب فرهنگی انتقادات بجا و جالبی کردند. در این دیدار اتفاقات جذابی و جود داشت و دانشجویان هم سخن میگفتند و هم شعر میخواندند.حسین اخگرپور دبیرکل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان طی سخنانی در محضر رهبر معظم انقلاب گفت: بنده امروز به عنوان نماینده اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان، بزرگترین اتحادیه دانشجویی ایران در محضر شما حاضر شده و حامل سلام گرم اعضای این اتحادیه خدمت شما هستم. سلامی به مظلومیت تمامی دانشجویان و جوانان بی‌نام و نشان سرزمینم که با تمامی بی مهری‌ها و فشارها و سختی‌هایی که در راه تحقق آرمان‌ها از جانب دشمنان خارجی و منافقان داخلی متحمل می‌شوند دست از ارزش‌ها نکشیده و تا جان در تن و خون در رگ دارند، امام زمان، شما و ملت عزیزمان را تنها نمی گذارند دبیرکل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان ادامه داد: آقاجان شاید این مطلب که امروز می‌خواهم بر زبان جاری کنم سخت ترین جملاتی باشد که باید تصمیم می‌گرفتم در دیدار امروز بگویم یا نه.

وی افزود: ما فرزندان شما ولایت مطلقه فقیه را به عنوان نیابتی عام از جانب حضرت حجت تلقی می‌نماییم و از خداوند متعال آرزومندیم که در زیر لوای رهبری شما علم انقلاب را به ید نورانی حضرتش برسانیم و هیچ مسیر دیگری را جز مشیت اللهی بر ذهنمان نمی پرورانیم.

* عده‌ای در پنهان و عیان بی‌شرفانه فردای بعد از رهبری را برنامه‌ریزی می‌کنند. ای پدر مهربان! دانشگاه دیگر مبدا تحولات نیست چرا که وقتی نگاه مسئولین به وزارت بهداشت و علوم سیاست زده است نباید بیش از این هم انتظار داشت، وقتی علم را فدای انتصابات سیاسی می‌کنند، وقتی در برخی از دانشگاه‌ها اساتید و مسئولانی جذب شده اند که عملا کارشان پمپاژ ناامیدی نسبت به آینده نظام است. مسئولین امر هیچ استراتژی و برنامه‌ای برای فضای فرهنگی دانشگاه‌ها ندارند، امروز فضای عمومی دانشگاه‌ها بی‌صاحب مانده و دانشگاه‌های ایران عملا دانشجویانی تربیت می‌کنند برای یک رژیم سکولار نه یک نظام اسلامی، ولنگاری فرهنگی در دانشگاه‌ها موج می‌زند و روز به روز شاهد گسترش فساد اخلاقی و اعتیاد در دانشگاه‌ها هستیم. این فعال دانشجویی مطالب پر مغز دیگری هم داشت که بسیاری از نهاد ها از جمله صدا و سیما و شورای انقلاب فرهنگی و حتی رئیس جمهوری راب چالش میکشید و واضح و غیر واضح به همی میفهمانید که این روال هدف گذاری برای جلب نظر خارجی هاست تا منویات انقلاباسلامی و امید های امام امت رحمت ا… علیه.

فعال دیگری از دانشجویان به نام سیدمحمدعلی واردی نماینده بسیج دانشجویی هم طی سخنانی در این مراسم گفت: اکنون که در ماه‌های پایانی چهارمین دهه انقلاب اسلامی به سر می‌بریم، به‌عنوان سومین نسل، به دستاوردهای انقلابمان مفتخریم. افتخاری که نه به معنای چشم‌پوشی از کاستی‌ها است و نه مانع جدی‌ترین نقدها؛ بلکه ناشی از سنجشگری در «دستگاه محاسبه‌ای» پویا و مؤمنانه است . دستگاه محاسباتی‌ای که اولا پویاست؛ چرا که به انقلاب اسلامی در تمامی شاخصه‌ها، به عنوان یک حرکت فرآیندی می‌نگرد و نه مقطعی؛ و سختی های این مسیر رو به رشد را جزیی از این حرکت میداند. و این داستان انقلاب ماست، که میان ما و قلیلی از هم‌رزمان دیروزمان به واسطه همان تحلیل ساده‌انگارانه، فاصله انداخته است. عده‌ای پس از حاجت نگرفتن از کاخ سفید به پنجره‌های کاخ الیزه و باکینگهام دخیل بسته‌اند.

واردی افزود: ثانیا دستگاه محاسباتی‌ مؤمنانه است؛ زیرا علاوه بر محاسبات دقیق مادی، مؤمن به سنت الهی است و می‌داند که در صورت همراهی امام و امت و عدم اتکا به طاغوت، پیروزی‌اش قطعی است. اشکال دستگاه محاسباتی جریان غرب‌گرا؛ عدم درک همین مسئله است. وجه تمایز میان امامی که معتقد بود آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند با آنانی که پس از حاجت نگرفتن از آستان کاخ سفید، حال به پنجره‌های کاخ الیزه و باکینگهام دخیل بسته‌اند و توسل به «اروپای آزمون‌پس‌داده» را تجویز می‌کنند، دقیقاً همین تفاوت در دستگاه محاسباتی است.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه شریف تاکید کرد: بر همین اساس، معتقدیم آنچه کشور را در برابر بسیاری از فشارها مقاوم ساخته، جایگاه ویژه ای است که برای نقش مردم قائل شده است.

جایگاهی که گاهی به واسطه عملکرد برخی کارگزاران با چالش‌های مهمی روبه‌رو است و به همین واسطه است که امروز شاهد عدم بسط مفهوم مردمسالاری در حوزه های فرهنگی، رسانه ای و اقتصادی هستیم که  عاملی اثرگذار در تحقق ناقص مردمسالاری سیاسی نیز هست.

وی ادامه داد: از مصادیق آن ، روی کار آمدن مجلسی است که بیشتر شبیه باشگاه احزاب است تا خانه ملت و شاید بیراه نباشد اگر بی‌اهمیتی مسئولین دو قوه دیگر به امر مهم پاسخگویی و اقناع مردم را نتیجه چنینن عملکردهایی در نماد مردمسالاری کشور بدانیم.

واردی یادآور شد: حال در آستانه ورود به پنجمین دهه انقلاب اسلامی، معتقدیم مردمسالاری نظام باید در قالب تحول در الگوهای تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری آن تحقق پیدا کند و  این تغییر می‌بایست از طریق  تغییر نسل صورت پذیرد؛ تحولی که اگر تا دیروز یک انتخاب ، پیش رو مدیران ارشد نظام بود، امروز یک واقعیت گریزناپذیر است که لاجرم اتفاق خواهد افتاد.

نماینده بسیج دانشجویی گفت: حضرت آقا! سال گذشته در ترسیم موانع پیش روی انقلاب، به برخی اختلالات و ایرادات ساختاری در دستگاه‌های مرکزی کشور  اشاره کردیم که فرمان «آتش به اختیار» حضرتعالی را به دنبال داشت، اما، به نظر می‌رسد که باید نیم نگاهی هم به رفع اختلال از دستگاه مرکزی و فرماندهی داشته باشیم. از این روی، معتقدیم تغییر معماری موجود و رعایت قواعد صحیحِ تغییر نسل، یگانه راه شکل‌گیری پیوستار منسجم فرماندهی است.

 

وی افزود: معتقدیم امروز همانند تجربه دفاع مقدس، نسخه‌های پوسیده “ژنرالهای” خسته جنگ کلاسیک، پیامدی جز عقب‌نشینی ندارد و “حسن باقری‌ها” می‌خواهیم تا با تغییر در استراتژی جنگ اقتصادی و فرهنگی “بن‌بست شکنی” کنند و این تنها با ورود جوانانی با «تفکر انقلابی» و «روحیه جهادی» ممکن خواهد بود .اصلی‌ترین معضل پیش رو آن است که به نظر می‌رسد مجموعه نهادهای نظام حتی مجموعه های انتصابی و انقلابی ، برنامه درستی برای «تربیت» و «به‌کارگیری» جوانان مومن انقلابی در عرصه‌های «تصمیم‌سازی» و «تصمیم‌گیری» ندارند.

در فرآیندهای رسمی تربیت، دانشگاه‌هایمان نه تنها به صورت برنامه‌ریزی شده به تربیت نیروی جوان توانمند و دغدغه‌مند برای حل مسائل کشور نمی‌پردازند بلکه در خوشبینانه ترین حالت، آموزشگاه‌های خوبی هستند که به واسطه‌ ماشین‌های ترجمه، دانشی بی‌ارتباط با نیازهای واقعی کشور را ، به جوانان مملکت می‌خورانند. به راستی در مدل و محتوای آموزشی چه تفاوتی میان دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه صنعتی آریامهر وجود دارد؟! هرچند ما مدعی هستیم در این حوزه حرف و مدل داریم ولی گوش شنوایی برای آن نمی‌یابیم.

در عرصه فعالیت‌های تشکلی نیز، تلاشی نامبارک برای نابودسازی و یا کنترل جریان مستقل دانشجویی در جریان است؛ آقایان، ؛ اگر دستشان برسد، ریشه سیاست‌ورزی را در دانشگاه می‌خشکانند و اگر نتوانند، جریان دانشجویی را به پادویی جناح‌های سیاسی و خائن نسبت به مردم، نظام و رهبری سوق می‌دهند. اطلاق دسته‌بندی جعلی اصولگرا اصلاح طلب به تشکلهای دانشجویی، یک نمونه از این تلاش نامبارک است؛ پروژه ای که در وزارت علوم دولت یازدهم شروع شد و هنوز هم دنبال میشود. بعنوان نماینده بسیج دانشجویی اعلام میکنم که این عناوین جعلی مناسب سیاست‌بازی آقایان است، و دامان جنبش اصیل دانشجویی به این عناوین فرقه ای و ضدمردمی آلوده نخواهد شد. این اظهارات فی الواقع دغدغه همه انقلابیون کشور است و ضمنا قابل درک است که رفع فاصله بین نظام جمهوری با نظام اسلامی یعنی همین دغدغه ها که دشمن تلاش در ایجاد حفره میکند و ما در پر کردن این حفره ها کم دغدغه و بی حوصله شده ایم زیرا وارثان پست ها انقلاب اجازه جوانگرایی نمیدهند. والسلام

حمید رضا نقاشیان

صبح اقتصاد
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید