کد خبر:19765
پ
فرانکلین

معرفی کتاب زندگینامه فرانکلین

درباره کتاب جوسایا گاهی چند سکه‌ای به بن بابت کار در مغازه می‌داد. بن بلافاصله برای خرید مطالب خواندنی به بیرون از مغازه می‌رفت. مجله، کتاب و روزنامه ــ از هر قسم که می‌یافت ــ می‌خرید. شب‌ها تا دیروقت بیدار می‌ماند و زیر نور شمع مطالعه می‌کرد…خانوادۀ بن آن‌قدر فقیر بود که وی نمی‌توانست شمع […]

درباره کتاب

جوسایا گاهی چند سکه‌ای به بن بابت کار در مغازه می‌داد. بن بلافاصله برای خرید مطالب خواندنی به بیرون از مغازه می‌رفت. مجله، کتاب و روزنامه ــ از هر قسم که می‌یافت ــ می‌خرید. شب‌ها تا دیروقت بیدار می‌ماند و زیر نور شمع مطالعه می‌کرد…خانوادۀ بن آن‌قدر فقیر بود که وی نمی‌توانست شمع بیش‌تری برای مطالعه درخواست کند. در عوض، ته‌ماندۀ شمع‌های مصرفی را، که همسایه‌ها دور ریخته بودند، جمع‌آوری می‌کرد و پس از غروب آفتاب از‌ این ته‌مانده‌ها برای مطالعه استفاده می‌کرد. ته‌ماندۀ شمع‌ها خیلی زود می‌سوختند‌، اما بن ضمن مطالعه، یکی را با دیگری روشن می‌کرد…

درباره بنجامین فرانکلین

بنجامین فرانکلین، نویسنده و ناشر، سیاست‌ مدار، طبیعی دان و مخترع آمریکایی در تاریخ ۱۷ ژانویه ۱۷۰۶ میلادی در بوستون چشم به جهان گشود. او یکی از بنیانگذاران ایالات متحده آمریکا و مخترع برق‌ گیر و عینک‌ دوکانونی بود.

بنجامین به عنوان دهمین پسر و پانزدهمین فرزند آقای فرانکلین که تولیدکننده صابون و شمع بود، در بوستون زاده شد. وی از آغاز کودکی با اشتیاق و علاقه به مطالعه کتاب‌ های علمی، مذهبی و ادبیات پرداخت و گنجینه‌ ای از دانش و معلومات کسب کرد.

بنجامین فرانکلین مدتی در چاپ‌ خانه برادر ناتنی خود، جیمز فرانکلین، به کارآموزی پرداخت و برای اولین بار در سال ۱۷۲۲ با نام مستعار در روزنامه برادرش چهارده مقاله طنزآمیز و کوتاه منتشر کرد.

آن روزنامه در همان سال بخاطر مقاله جنجال‌ برانگیزی که به چاپ رساند توقیف و جیمز که سردبیر آن بود به یک ماه زندان محکوم شد. از آن پس بنجامین مدیریت روزنامه را به عهده گرفت و به نشر آن همت گماشت. بنجامین فرانکلین در فیلادلفیا به صنعت چاپ روی آورد و کتاب‌ های بی‌ شماری را منتشر ساخت.

فعالیت‌ های خستگی‌ ناپذیر بنجامین در زمینه چاپ کتاب، وی را به عنوان ناشر صاحب‌ نامی به اشتهار رسانید. فرانکلین در دوران زندگی به فعالیت‌ های اجتماعی و خدمات عمومی و امداد رسانی همت گماشت و به عضویت در این مؤسسات پذیرفته شد.

بنجامین فرانکلین توجه خود را به خدمات شهری و رفاه عمومی مانند نظافت خیابان‌ ها، روشنایی شهر، نظام تشکیلاتی مدارس، تأسیس آتش‌ نشانی غیرانتفاعی، بیمارستان و اولین کتاب‌ خانه عاریتی که در دنیا بی‌ همتا بود، معطوف داشت. فرانکلین در سال ۱۷۳۱ به عضویت در لژ فراماسونری پذیرفته شد و یک‌ سال بعد به مقام دوم‌ ناظر بزرگ منصوب شد.

کلیدواژه : بنجامین فرانکلین
صبح اقتصاد
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − یک =

کلید مقابل را فعال کنید