آغاز ساخت نیروگاه هسته‌ای مصر در سال ۲۰۲۰
آغاز ساخت نیروگاه هسته‌ای مصر در سال ۲۰۲۰

سخنگوی وزارت انرژی و برق مصر از آغاز ساخت نخستین نیروگاه هسته‌ای این کشور به کمک روسیه تا دو سال دیگر خبر داد.  سخنگوی وزارت انرژی و برق مصر اعلام کرد که ساخت نخستین نیروگاه هسته‌ای این کشور که قرار است با کمک روسیه ساخته شود، حداکثر تا دو سال و نیم دیگر آغاز می‌شود. این […]

سخنگوی وزارت انرژی و برق مصر از آغاز ساخت نخستین نیروگاه هسته‌ای این کشور به کمک روسیه تا دو سال دیگر خبر داد.

 سخنگوی وزارت انرژی و برق مصر اعلام کرد که ساخت نخستین نیروگاه هسته‌ای این کشور که قرار است با کمک روسیه ساخته شود، حداکثر تا دو سال و نیم دیگر آغاز می‌شود.

این مسئول مصری تاکید کرد که این نیروگاه هسته‌ای در شهر «الضبعه» در شمال این کشور  (واقع در استان مطروح) و با ظرفیت تولید ۴۸۰۰ مگاوات برق عملیاتی خواهد شد.

بر اساس این گزارش، روسیه و مصر در سال ۲۰۱۵ برای ساخت یک نیروگاه هسته‌ای توافق کردند و قرار شد روسیه برای پوشش هزینه‌های ساخت این نیروگاه به مصر وام دهد.

آنطور که منابع دولتی مصر اعلام کرده‌اند وام اهدایی روسیه به ارزش ۲۵ میلیارد دلار، ۸۵ درصدارزش قرارداد کاری، خدمات و حمل و نقل تجهیزات را تامین می‌کند. مصر نیز قرار است ۱۵درصد باقی مانده مبلغ مالی این پروژه را تامین کند.

منابع رسانه‌ای پیشتر اعلام کرده بودند که شرکت معروف «روس اتم» قصد دارد ساخت پروژه نیروگاه هسته‌ای مصر را اجرا کند.

این در حالی است که بعد از مشکلاتی که در سال ۱۹۸۶ برای روسیه و با انفجار نیروگاه هسته‌ای «چرنوبیل» پیش آمد، قاهره برنامه‌های هسته‌ای خود را متوقف کرد.

انتخاب این منطقه از سوی دولت مصر برای اجرای پروژه هسته‌ای‌ بحث‌هایی را بین مقام‌های این کشور برانگیخته زیرا منطقه یاد شده از جمله مکان‌های دارای جاذبه‌های گردشگری است.