آمریکا آماده بهره‌برداری از ذخایر نفت راهبردی این کشور
آمریکا آماده بهره‌برداری از ذخایر نفت راهبردی این کشور
در پی توهمات وزیر خارجه آمریکا و شکست این کشور در فشار حداکثری علیه ایران ، این بار وزیر انرژی آمریکا نیز مدعی شد که ایران در حمله به مجموعه پالایشگاهی آرامکو دست داشته است و آمریکا آماده بهره‌برداری از ذخایر نفت راهبردی این کشور برای جبران نفت بازار جهانی است.

به گزارش واحد سیاسی خبرگزاری صبح اقتصاد به نقل از رویترز، ریک پری، وزیر انرژی آمریکا روز دوشنبه در سخنرانی خود در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با ادعای دست داشتن ایران در حمله به مجموعه پالایشگاهی آرhمکو در عربستان سعودی، گفت که بازار نفت منعطف است و به گونه مثبتی به حمله علیه صنعت نفت عربستان واکنش نشان خواهد داد.

پری افزود: رئیس جمهور ترامپ دستور استخراج نفت از ذخایر راهبردی نفت را در صورت نیاز، صادر کرده است و وزارتخانه من آماده پاسخگویی است.

وی در ادامه با تکیه بر ادعایش علیه ایران که پیش‌تر مطرح شد، گفت: آمریکا با قطعیت حمله ایران علیه عربستان سعودی را محکوم می‌کند و ما از دیگر کشورها می‌خواهیم که همین کار را انجام بدهند. ایk رفتار غیرقابل قبول است. آن‌ها باید مسئول[ این اتفاق] باشند. در این باره دچار اشتباه نشوید. این حمله‌ای علیه اقتصاد جهانی  و بازار جهانی انرژی بود.

به دنبال حمله رخ داده علیه مجموعه پالایشگاهی آرامکو، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا این اتفاق را دستمایه ابراز مواضع ضدایرانی دولت این کشور قرار داده و مدعی شد: در حالی که روحانی و ظریف وانمود می‌کنند که در دیپلماسی مشارکت دارند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله علیه عربستان سعودی است!

او در ادامه مدعی شد: ایران حمله‌ای بی‌سابقه به این تأمین‌کننده انرژی جهان داشته است. مدرکی دال بر این که این حملات از یمن انجام شده، وجود ندارد!

به دنبال این، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در پیامی توییتری در واکنش به ادعای پمپئو علیه ایران مبنی بر اینکه حمله به مجموعه پالایشگاهی شرکت آرامکو کار ایران بوده، نوشت: مایک پمپئو که در «فشار حداکثری» شکست خورده است، به «دروغ حداکثری» روی آورده است.

ظریف در ادامه گفت: آمریکا و مشتریانش به دلیل این توهم که برتری تسلیحاتی به پیروزی نظامی منجر خواهد شد، در یمن گیر افتاده‌اند.

وی افزود: مقصر دانستن ایران، به فاجعه خاتمه نخواهد داد. پذیرفتن طرح پانزدهم آوریل ما برای پایان دادن به جنگ و آغاز مذاکرات ممکن است به آن پایان دهد.

  • منبع خبر : ایسنا