آمریکا به حمایت از پیشمرگه ادامه می‌دهد
آمریکا به حمایت از پیشمرگه ادامه می‌دهد
معاون دستیار وزیر دفاع آمریکا در امور غرب آسیا تأکید کرد که واشنگتن همچنان به آموزش، تجهیز، مشاوره و کمک به پیشبرد برنامه‌های پیشمرگه ادامه می‌دهد.

به گزارش واحد بین الملل خبرگزاری صبح اقتصاد «مایکل مولروی» معاون دستیار وزیر دفاع آمریکا در امور غرب آسیا روز گذشته (جمعه) در گفت‌وگو با شبکه «کردستان ۲۴» بر تداوم حمایت آمریکا از نیروهای پاسدار منطقه کردستان عراق موسوم به پیشمرگه تأکید کرد.

وی در این خصوص گفت که آمریکا «به منظور تضمین شکست پایدار داعش، به آموزش مقتدرانه، تجهیز، مشاوره و کمک به (پیشبرد) برنامه‌های پیشمرگه ادامه می‌دهد».

این مقام دفاعی آمریکا ضمن تأکید بر نقش پیشمرگه در مبارزه با داعش گفت: «ما قدردان ایثارگری‌های مبارزان عراقی از جمله مبارزان کرد عراقی در حمایت از مبارزه علیه داعش  هستیم».

مولروی ضمن تأکید بر تقویت همکاری میان نیروهای عراقی و کرد و با اشاره به اینکه تکفیری‌های داعش مجدداً در حال پیدایش هستند، گفت که اعضای این گروه تروریستی از شکاف‌های امنیتی موجود در قلمروهای مورد مناقشه و اختلافات میان نیروهای امنیتی عراق و کرد سوء‌ استفاده می‌کنند.

اظهارات این مقام آمریکایی در حالی مطرح شده است که «نجاح الشمری» وزیر دفاع عراق بر لزوم لزوم «اتحاد و همبستگی بین تمامی اقشار و تشکیلات نیروهای مسلح [عراق] ازجمله ارتش، پلیس فدرال، نیروهای مرزبانی، مبارزه با تروریسم، الحشد الشعبی، نیروهای پاسدار منطقه [کردستان عراق موسوم به] پیشمرگه» تأکید کرد.

این مقام پنتاگون ضمن حمایت از پیشرفت‌های اخیر در روابط میان بغداد و اربیل گفت: «آمریکا به شدت از پیشرفت‌های اخیر در روابط بغداد و اربیل حمایت می‌کند که مطابق با چارچوب قانون اساسی عراق برای گفت‌وگو است».

اوایل مرداد ماه، «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا با «مسرور بارزانی» نخست‌وزیر منطقه کردستان عراق در مورد روابط اربیل با بغداد و کمک‌های واشنگتن به پیشمرگه تلفنی رایزنی کرد.

آنطور که دفتر نخست‌وزیر منطقه کردستان عراق اعلام کرد، وزیر امور خارجه آمریکا با نخست‌وزیر منطقه کردستان عراق در مورد روابط اربیل با بغداد و کمک‌های واشنگتن به پیشمرگه گفت‌وگو کردند.

  • منبع خبر : فارس