آمریکا درخواست عراق برای خروج از این کشور را تمکین کند
آمریکا درخواست عراق برای خروج از این کشور را تمکین کند
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: آمریکا باید به درخواست پارلمان و ملت عراق برای خروج از این کشور تمکین کند.

 سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری صبح امروز (دوشنبه) خود با خبرنگاران و اصحاب رسانه که اولین نشست خبری در سال ۹۹ بود و به دلیل شیوع کرونا به صورت مجازی برگزار شد، با تبریک فرارسیدن سال جدید، گفت: امیدوارم سال جدید سالی خوش و با برکت برای ملت ایران و همه ملل جهان باشد. امیدواریم در سال جدید بر مشکل کرونا فائق شویم و بر تمامی ویروس‌ها و ویروس خشونت پیروز شویم.” آمریکا درخواست عراق برای خروج از این کشور را تمکین کند”

وی افزود: روز صنعت ملی هسته ای نزدیک است و باید یاد و نام شهدای این صنعت را گرامی داریم و امیدواریم این فناوری بومی هر روز بالنده تر شده و در خدمت صلح و رفاه مردم باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ویروس کرونا محوری ترین بحث در جهان است و باید ابراز همدردی با تمامی ملت ها و دولت‌هایی که کرونا در آن شایع است، کنیم.

موسوی اضافه کرد: امروز در ۲۰۰ کشور شاهد شیوع کرونا هستیم و وضعیت در اروپا و آمریکا به‌شدت بحرانی است از این رو با آنها ابراز همدردی می کنم.

ماهیگیری برخی دولت‌ها از آب گل آلود«کرونا»

وی با بیان اینکه ملت ایران نشان داده اند که ملتی قدردان و قدرشناس هستند، اظهار داشت:  ما از ناراحتی مردم نگران هستیم؛  برخی دولت ها و کشورها خواستند موضوع کرونا را سیاسی کرده و از این آب گل آلود در دنیا ماهی خود را بگیرند.

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: ایرانیان مقیم خارج از طریق سفارت های ما کمک های زیادی را ارسال کردند و باید از آنها و همه کشورهایی که به ما کمک کردند، تشکر کنم.

موسوی در پاسخ به سوالی در زمینه اظهارات برخی مقامات آمریکایی از جمله ترامپ برای تماس با ایران جهت تعلیق تحریم‌ها، بیان کرد: ما در این مورد و بسیاری از موارد شاهد تناقض میان اظهارات مقامات آمریکایی هستیم و فکر می کنیم یک حاکمیت چندگانه در این کشور وجود دارد.

وی اظهار داشت: آنچه برای ایران مهم است، ظالمانه و غیرحقوقی بودن تحریم است و همه به آن اذعان دارند از این رو ما به گوش همه از جمله آمریکایی ها رساندیم که تحریم ظالمانه است و باید برداشته شود. اگر آمریکا نمی خواهد کمکی کند، نباید مانع تراشی کند.

کشورهای مستقل تحریم‌های غیرقانونی ایران را اجرا نکنند

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: ما از همه کشورهای مستقل و متمدن دنیا می خواهیم که به تحریم های یکجانبه، غیرقانونی و قلدرمابانه امریکا وقعی ننهند.

موسوی درباره سخنان ترامپ در مورد بحث تحریم ها علیه ایران نیز گفت: ما درخواست رسمی و عمومی را از طریق رئیس جمهور و وزیر خارجه اعلام کرده ایم و نامه به همتایان رئیس جمهور و وزیر خارجه کشورمان و همچنین دبیرکل سازمان ملل نشان‌دهنده این است که ایران درخواست خود را مطرح کرده ولی متاسفانه با خوی قلدری آمریکا این درخواست‌ها رد شده‌است چرا که دنبال بهانه جویی هستند. ما به خیر آمریکا امید نداریم ولی شر هم نرسانند.

وی در پاسخ به سوالی در زمینه اولین تبادل مالی اینستکس و جزئیات آن، افزود: همانگونه که بارها اعلام کرده ایم اینستکس مقدمه ای است تا اروپا تعهدات خود را اجرا کنند. اروپا «اینستکس» را ایجاد کرد تا منفذی برای اجرای تعهدات ۱۱ گانه باشد.

از «اینستکس» راضی نیستیم

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه اروپا به تعهدات کامل خود در حوزه انرژی و حمل و نقل پایبند باشد، تصریح کرد: ما از اینستکس راضی نیستیم ولی آن را به فال نیک می گیریم تا بدین وسیله دیگر تعهدات آنها اجرا شود.

موسوی در مورد اقدامات آمریکا علیه کشورمان،  اظهار داشت: کمترین توقع از جامعه جهانی و کشورهای مستقل که ادعای تمدن دارند این است،  تحریم های یکجانبه و قلدرمابانه آمریکا که مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ است را رعایت نکنند.

وی افزود: در شرایطی که قرار داریم و همه دنیا نیازمند منابعی برای مقابله با آثار و تبعات شیوع این ویروس، انتظار داریم موانع دسترسی ایران به اموال خود برداشته شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد برخی مقامات ارشد کشورمان در مورد عدم تاثیر تحریم بر روی پروسه مقابله با کرونا، گفت: من مخالف این موضوع هستم. کشور ما تحت شدیدترین تحریم ها است و بر خلاف ادعای آمریکا که می گوید دارو تحریم نیست، راه های ورود این موارد به کشور بسته است.

موسوی افزود: اما به این دلیل که ما سال ها در شرایط تحریم قرار داشتیم و تاکید مقام معظم رهبری برای اجرای اقتصاد مقاومتی، ما با استفاده از منابع و نیروی داخلی بر این تهدید غلبه کرده ایم.

وی با بیان اینکه اقتصاد ما درون زا است و ما با پشتوانه داخلی بر مشکلات غلبه می کنیم، گفت: اما این نکته را باید بگویم که با کمک خارجی و رفع برخی نیازمندی های داخلی می توانیم راحت تر مشکلات را برطرف کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد درمان اتباع خارجی مبتلا به کرونا در ایران، اضافه کرد: دو دسته شاید در ایران مبتلا به کرونا شده اند. گروهی که به قصد زیارت آمده بودند که طبیعی است این افراد با مراجعه به مراکز درمانی، خدمات درمانی دریافت می کنند.

موسوی با بیان اینکه گروه دوم مهمانان ما هستند که از جمله می توان به دوستان خوب افغان اشاره کرد، افزود: مسافران زیارتی بعد از درمان به کشورهای خود برگشته‌اند. بسیاری از کسانی که با بسته شدن مرزها در داخل کشور گرفتار شده بودند، به رغم برخی کارشکنی ها و با تلاش مستمر تلاش کردیم مشکلات را حل کنیم.

اتباع خارجی در ایران در صورت ابتلا به کرونا، رایگان درمان می شوند

وی اظهار داشت: ما هنوز با برخی کم کاری بعضی کشورها روبرو هستیم. ما تلاش داشته‌ایم که اتباع خود را که در خارج گرفتار هستند، را به کشور برگردانیم. درمان کرونا به طور کلی رایگان است و برعکس دیگر کشورها صورت حساب به بیمار داده نمی شود؛ اتباع خارجی هم همین‌گونه است و رایگان درمان می شوند.  ” آمریکا درخواست عراق برای خروج از این کشور را تمکین کند”

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد روابط ایران با همسایگان در شرایط کرونا و تماسِ میان ما با وزیر خارجه امارات و تحولات دیپلماتیک با کشورها در این باره، بیان کرد: برقراری تماس ها باعث شده‌است در شرایط کرونایی عقلانیت در رفتارها حاکم شود. برخی کشورهای منطقه که رابطه سرد هم داشته ایم از جمله امارات،  تعاملاتی را ایجاد کرده ایم که این تعاملات ادامه دارد و مقامات ذیربط در تماس هستند.

موسوی با بیان اینکه در موضوع بازگرداندن اتباع خود با امارات و بحرین به خوبی پیش رفته ایم و از امارات کمک خوبی دریافت کردیم، افزود: باید برای غلبه بر کرونا و ویروس تروریسم، خشونت و افراط گرایی با هم همکاری کنیم.

وی در مورد بازگرداندن ایرانیان خارج از کشور، توضیح داد: بعد از شیوع کرونا در جهان ما طی تدابیری اتباع خود را بازگرداندیم که از جمله دانشجویان ایرانی در ووهان است.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: ما هم اکنون تقاضای زیادی برای بازگشت به ایران را از طریق دانشجویان داریم که از جمله دانشجویان ایرانی در ایتالیا تقاضای بازگشت دارند.

موسوی گفت: ایتالیا وضعیت قرمزی در مورد کرونا دارد و ما با هماهنگی سفارت ایران در رم و  سفارت ایتالیا در تهران و کمیته مقابله با کرونا تلاش داریم با توجه به پروتکل های بهداشتی این دانشجویان را برگردانیم. در صورت تایید نهایی طی چند روز آینده دانشجویان را باز خواهیم گرداند.

هیچ درخواستی برای ارسال کمک‌های پزشکی و درمانی از آمریکا نداشته و نخواهیم داشت

وی با بیان اینکه ما هیچ درخواستی از آمریکا برای ارسال کمک بهداشتی و درمانی نداشته و نداریم، افزود: درخواست ما از سردمداران رژیم آمریکا کمک نیست. آنچه آنها می خواهند این است که مردم ایران در این شرایط بمانند و خسته شوند تا پای میز مذاکره حاضر شوند که ما این گونه عمل نمی کنیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: اقدامات ایران و مقامات کشورمان و درخواست از دبیرکل سازمان ملل،  نشان‌دهنده این است که ما تحریم آمریکا را قبول نداریم و خواستار برچیده شدن آن هستیم.

موسوی با بیان اینکه باید تحریم های آمریکا خاتمه یابد، افزود: پیام ما روشن است و به زبان های مختلف بیان شده‌ است.

وی در پاسخ به سوالی در زمینه وقفه در اظهار نظر ایران در زمینه انتخابات در افغانستان و موضوع پروسه صلح که نارضایتی ریاست جمهوری افغانستان را در پی داشت، بیان کرد: ما همواره روابط خوبی با دولت و ملت افغانستان داشته و داریم. ما همسایگانی هستیم که باید به آسایش هم احترام بگذاریم.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه افغانستان آرام و پررونق آرزوی جمهوری اسلامی ایران است، تاکید کرد: از اختلافات سیاسی به وجود آمده در افغانستان ناراحت هستیم و خواستار وحدت و یکپارچگی در افغانستان بوده و خواهان تقویت روابط دو جانبه هستیم.

موسوی با اعلام اینکه ما رایزنی هایی با دو طرف داشته ایم، گفت: ما هم با عبدالله عبدالله و همچنین اشرف غنی و دیگر گروه های تاثیر گذار صحبت کرده ایم و به تلاش خود ادامه می دهیم تا ثبات به همسایه خود بازگردد.” آمریکا درخواست عراق برای خروج از این کشور را تمکین کند”

وی در مورد توصیه به برخی کشورها برای عدم اجرای تحریم ها علیه کشورمان، تصریح کرد: هیچ کشوری بعد از برجام ما را جز آمریکا تحریم نکرده‌است؛ تحریم های ثانویه حذف شده بود اما امروز  ما شاهد تحریم های یکجانبه آمریکا هستیم که دیگر کشورها را مجبور به همراهی می کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ما از دیگر کشورها درخواست داریم که با قلدری آمریکا همراهی نکنند. این موضوع به قدرت سیاسی و اقتصادی و جرات آنها بستگی دارد.

موسوی با بیان اینکه امروز ایران و برخی کشورهای مستقل با تحریم روبرو هستند و ادامه قلدری آمریکا گریبان همه کشورها را دیر یا زود می گیرد، افزود: امروز شاهدیم که آمریکا به متحدان و دوستان خود رحم نمی کند. باید این هشدار را به جامعه جهانی داد که آینده نگر باشند و جلوی یکجانبه گرایی آمریکا بایستند.

وی همچنین در مورد ابتکارات منطقه ای ایران و همکاری ایران، ترکیه و آذربایجان اظهار داشت: ایران و کشورهای منطقه و به خصوص در شمال و غرب کشور دارای مکانیزم هایی برای همسویی هستند. این ابتکارات از سالیان دور وجود داشته و وجود خواهد داشت. قبل از شیوع کرونا قرار بود نشست آستانه را در تهران برگزار کنیم و همچنین رئیس جمهور آذربایجان به ایران سفر کند که به دلیل کرونا انجام نشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: رایزنی ها ادامه دارد و این ابتکارات در دستور کار است و بعد از پایان این مشکلات،  پیگیر مسائل و ابتکارات خواهیم بود.

موسوی در مورد پخش برخی اخبار جعلی از سوی برخی رسانه ها فارسی زبان و اقدامات وزارت خارجه در این مورد گفت: این رویکرد را قبول نداریم و در حالی که ملت ایران با کرونا درگیر مبارزه است، متاسفانه این رسانه ها برای تضعیف روحیه مردم با جعل اخبار و آمار و برجسته کردن برخی نقاط ضعف که در همه جهان شایع است، در حال سمپاشی هستند.

وی با بیان اینکه این اقدامات برخی رسانه های فارسی زبان رویکرد ضد بشری و ضدایرانی دارد، گفت: آنها نانی که می خورند آغشته به خون مظلومان می کنند. ما از مدت‌ها قبل پیگیر بوده ایم. انگلیس از مدت ها پیش قانونی را داشت که با اخبار جعلی مقابله کند و  امیدواریم با این رسانه ها نیز برخورد شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در مورد اقلام ارسالی به ایران از سوی «اینستکس»، اضافه کرد: جزییات تبادلات اینستکس را نهاد متناظر آن و بانک مرکزی می داند و من شنیده ام حدود چهارصد هزار یورو اقلام بهداشتی و درمانی بوده است. این موضوع باید به تمامی تعهدات اروپا تسری یابد.

موسوی گفت: کشورهای دیگری هم به اینستکس پیوسته‌اند و امیدواریم این مکانیزم به کشورهای غیراروپایی تسری یابد. ما از این اتفاق استقبال می کنیم  اما آن را کافی نمی دانیم.” آمریکا درخواست عراق برای خروج از این کشور را تمکین کند”

مذاکرات دریافت وام از IMF ادامه دارد

وی در مورد کارشکنی آمریکا در مورد دریافت وام از صندوق بین‌المللی پول، گفت: بعد از شیوع کرونا صندوق بین‌المللی پول مبلغی را تخصیص داد و ایران نیز به عنوان کشور متاثر از این ویروس، درخواست وام از این نهاد را داد. این ویروس دامنه اقتصادی زیادی دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه ما تقاضای این وام را از طریق وزارت اقتصاد و بانک  مرکزی داده ایم و مذاکرات ادامه دارد، گفت: این وام به دلیل ماهیت اضطراری بودن شامل ایران می شود. اگر کسانی می خواهند سیاسی کاری کنند، ما می خواهیم این کار را نکنند تا ایران به حقوق خود برسد.

لزوم تمکین آمریکا به درخواست عراق برای خروج از این کشور

موسوی در ادامه در پاسخ به خبرنگار مهر، در مورد اینکه با توجه به نزدیکی پایان اولتیماتوم عراق به آمریکا برای اجرای مصوبه پارلمان این کشور در مورد خروج نیروهای آمریکایی، شاهد تحرکات شدید نظامیان آمریکا هستیم و حتی شاهد انتقال موشک «پاتریوت» به عراق و بحث حمله به مواضع گروه‌های مقاومت بوده ایم، نظر وزارت امور خارجه در مورد اقدامات این روزهای آمریکا چیست و آیا در نهایت واشنگتن به خواست مردم عراق که برآمده از رای مجلس و تظاهرات میلیونی مردم بغداد است، تمکین خواهد کرد، گفت: تحرکات آمریکا خلاف خواست مردم و پارلمان عراق است. این اقدامات آمریکا دهن کجی به حاکمیت عراق است.

وی اتفاقات جاری را مسایل داخلی عراق دانست و در عین حال گفت:اقدامات آمریکا می تواند برای ما و منطقه خطر و تهدید بوده و برای ثبات و آرامش منطقه خطرناک تر است. ما اقدامات آمریکا را مخل ثبات منطقه می دانیم و امیدواریم واشنگتن در نهایت به خواست مردم عراق تمکین کرده و از این کشور خارج شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: آنچه که در حال اتفاق افتادن در عراق است مسئله داخلی بوده و مربوط به ملت و دولت این کشور و گروه های مقاومت است و اگر تهدیدی شود، خود عراقی ها قاطعانه جواب خواهند داد.

موسوی تاکید کرد: برخی اظهارات آمریکایی ها این بوده که اگر اقدامی در عراق صورت پذیرد، ما علیه ایران اقدام می کنیم. قاطعانه گفته ایم که ما دوستانی در عراق داریم که غیرتمند هستند و از منافع خود و سرزمین عراق دفاع می کنند و اقداماتشان به ما ربطی ندارد.

وی افزود: اگر آمریکایی ها بخواهند علیه منافع ما کاری کنند، نیروهای نظامی ما آماده پاسخ هستند. ملت ایران ملتی اهل مفاهمه و مصالحه هستند ولی در مقابل قلدری می ایستند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در مورد ضرورت کاهش تحریم و استفاده از ظرفیت دیپلماسی پارلمانی، اظهار داشت: مجموع دیپلماسی کشور که دیپلماسی رسمی، عمومی و پارلمانی است با کمک همدیگر و هم افزایی می تواند فضا را به سمت کاهش تحریم و رسوایی تحریم کنندگان ببرد.

موسوی گفت: پارلمان ها به عنوان نماینده ملت ها می تواند نقش خوبی بازی کند. برخی صداهای خوبی از نمایندگان در سنا و مجلس نمایندگان آمریکا شنیده می شود که در مقابل صداهای عنادورزانه برخی مقامات آمریکایی ایستاده است. دیپلماسی پارلمانی ما می تواند برای کاهش فشار علیه ملت ایران موثر باشد.

وی در مورد تلاش آمریکا برای نفوذ اقتصادی در عراق، افزود: این موضوع مسئله داخلی عراق است که با چه کشورهایی رابطه اقتصادی داشته باشد. روابط دو ملت و دولت عراق و ایران به حدی قوی است که کسی نمی تواند خللی در آن وارد کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اظهار داشت: پیوندهایی عمیق میان سیاستمداران، مردم و تجار ایران و عراق وجود دارد و دو ملت اجازه نخواهند داد پیوندهای تاریخی، فرهنگی، مذهبی و دیرینه توسط طرف ثالث به هم ریخته شود.

موسوی درباره نگرانی ها درمورد شیوع کرونا در فلسطین، تاکید کرد: یکی از مناطق جغرافیایی که کرونا زده شده، سرزمین های اشغالی است و رژیم صهیونیستی تلاش می کند آمار واقعی را اعلام نکند. وضعیت نگران کننده درون سرزمین های اشغالی این نگرانی را دارد که کرونا به غزه(به عنوان متراکم ترین جمعیت ساکن در کره زمین) منتقل شود و ما ابراز نگرانی خود را در این مورد کرده ایم.

وی اضافه کرد: البته خود مقامات فلسطینی نیز بارها هشدار داده اند که هم جلوی انتقال کرونا به درون سرزمین های فلسطینیان و به خصوص غزه گرفته شود و همچنین جلوی فعالیت درمانی گرفته نشود.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اسارت برخی فلسطینیان در زندان های صهیونیست ها، اظهار داشت: نگرانی نسبت به زندان ها در رژیم صهیونیستی که شمار زیادی از فلسطینیان در آن هستند بسیار بالا است و باید هر چه زودتر این افراد آزاد شوند.

موسوی در ادامه بیان کرد: یکی از اقدامات وزارت امور خارجه در مقابله با کرونا این بوده‌است که به رغم آنکه ما بر توان داخلی اتکا داریم، بر این مسئله که تحریم ها غیر انسانی بوده و باید برداشته شود و همچنین این موضوع که ما نیازمند دسترسی به منابع کشورمان هستیم، تاکید داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه ملت ما پول‌هایی در خارج دارد که باید به آنها دسترسی پیدا کند،گفت: ما مذاکراتی در این زمینه داریم و گفته ایم که حتی می‌توانیم این منابع مالی را به کانال مالی سوئیس منتقل کرده تا از آن طریق بتوانیم برای خرید برخی داروها و اقلام بهداشتی و درمانی استفاده کنیم.

  • منبع خبر : مهر