آمریکا فروش سلاح به عربستان به ارزش ۷۶۸ میلیون دلار را تعلیق کرد
آمریکا فروش سلاح به عربستان به ارزش ۷۶۸ میلیون دلار را تعلیق کرد
در پی تصمیم آمریکا برای پایان دادن به حمایت نظامی از جنگ یمن، این کشور دو معامله فروش مهمات نظامی به عربستان به ارزش ۷۶۸ میلیون دلار را تعلیق کرد.

آمریکا فروش سلاح به عربستان به ارزش ۷۶۸ میلیون دلار را تعلیق کرد

به گزارش واحد بین الملل خبرگزاری صبح اقتصاد وب‌سایت خبری آمریکایی دیفنس نیوز (Defence News) در گزارشی به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در راستای سیاست توقف خشونت در یمن، فروش دو سری مهمات جنگی به ریاض را برای مدت نامعلوم به مبلغ ۷۶۸ میلیون دلار به حالت تعلیق درآورد.

طبق این گزارش، این تعلیق مربوط به دو معامله است؛ معامله نخست که دسامبر ۲۰۲۰ توسط وزارت خارجه آمریکا تأیید شد و شامل فروش ۳۰۰۰ بمب بمب هدایت شونده کوچک “GBU-۳۹” شرکت بوئینگ با ارزش کل ۲۹۰ میلیون دلار است.

دیفنس نیوز در ادامه نوشت که معامله دوم نیز شامل فروش هفت هزار بمب هوایی دقیق “Paveway IV” ساخت شرکت ریتون به ارزش ۴۷۸ میلیون دلار است.

این رسانه در ادامه بعید ندانست که معاملات تسلیحاتی دیگر آمریکا با عربستان نیز در آینده تعلیق یا به طور کلی لغو شود.”آمریکا فروش سلاح به عربستان به ارزش ۷۶۸ میلیون دلار را تعلیق کرد”

پیش از این جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی خود در وزارت امور خارجه این کشور اعلام کرد که آمریکا به حمایت از عملیات نظامی ائتلاف عربی در یمن پایان می دهد.

بایدن در این خصوص گفت: واشنگتن قصد دارد به تلاش های خود جهت حل و فصل مسالمت‌آمیز  درگیری در این کشور عربی شدت بخشد.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر از دولت آمریکا خواست تا به عربستان و امارات سلاح نفروشد.

در گزارش منتشر شده از سوی این سازمان آمده است که با توجه به وخامت اوضاع یمن و جنایات صورت گرفته در این کشور، دولت جدید آمریکا باید جلوی فروش سلاح به عربستان و امارات را بگیرد.

در این گزارش هشدار داده شده است که جنایات جنگی جدیدی در یمن در حال رخ دادن است. بحران انسانی در یمن با عدم امدادرسانی، فروپاشی اقتصاد این کشور، شیوع ویروس کرونا و کاهش یا توقف کمک‌های بشردوستانه به طور فزاینده‌ای در حال افزایش است.

این سازمان بین‌المللی، ائتلاف متجاوز سعودی را مسئول این جنایات دانست.

این در حالیست که عموماً نهادهای بین‌المللی با هشدار نسبت به وخامت اوضاع انسانی در یمن، اشاره‌ای به مسئولیت ائتلاف متجاوز سعودی در این خصوص نمی‌کنند.

  • منبع خبر : ایسنا