آورده متقاضیان نهضت مسکن در تهران ۱۵۰ میلیون تومان
آورده متقاضیان نهضت مسکن در تهران ۱۵۰ میلیون تومان
وزیر راه و شهرسازی گفت: هنوز به طور دقیق مبلغ آورده متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن مشخص نشده اما فکر می‌کنم متقاضیان شهر تهران اگر ۱۵۰ میلیون تومان بیاورند می‌توانند در این طرح صاحب خانه شوند

به گزارش صبح اقتصاد وزیر راه و شهرسازی گفت: هنوز به طور دقیق مبلغ آورده متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن مشخص نشده اما فکر می‌کنم متقاضیان شهر تهران اگر ۱۵۰ میلیون تومان بیاورند می‌توانند در این طرح صاحب خانه شوند. قاسمی همچنین درباره این شائبه که آیا در این سمت باقی می‌ماند یا خیر؟ بیان کرد: ما داریم کار می‌کنیم و باید جواب این سوال را از کسانی که آن را مطرح می‌کنند بپرسید.به گزارش ایسنا، رستم قاسمی شنبه شب در یک برنامه تلویزیونی اظهار کرد: با توجه به تورم بالای ۴۰ درصد، سود ۱۸ درصد که شورای عالی پول و اعتبار برای تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن در نظر گرفته خودش یک مزیت است. نکته دیگر اینکه تسهیلات ۲۰ ساله است. امروز اگر یک نفر این وام ۱۸ درصد را دریافت کند و به طور مثال ۵ میلیون تومان بپردازد با توجه به تورم کشور ما تا ۱۵ سال آینده پرداخت اقساط ۱۰ میلیون تومان رقم قابل توجهی نیست. ضمن اینکه کاری می‌کنیم تا متقاضیان، اقساط را پلکانی پرداخت کنند.وی افزود: ممکن است کسی که امروز ۴۵۰ میلیون تومان دریافت می‌کند در ۲۰ سال آینده ۱.۵ میلیارد تومان پس بدهد ولی اقساط حتما پلکانی خواهد بود. اولا کسانی که امروز ثبت نام می‌کنند قسطشان دو سال پس از تحویل واحد شروع می‌شود. یعنی دو سال آینده مبلغ ۴ یا ۵ میلیون تومان یا هر عدد دیگری که هنوز تعیین نشده اقساط بالایی نخواهد بود.قاسمی درباره رقم آورده متقاضیان نیز گفت: فکر می‌کنم کسی که در تهران زندگی می‌کند اگر ۱۵۰ میلیون تومان بیاورد صاحب خانه می‌شود. البته هنوزعددش تعیین نشده ولی پیش‌بینی‌های اولیه این است که تا همین حد باشد. زمین این طرح مجانی است، قیمت پروانه ساخت ارزان است و سهم نظام مهندسی کمتر خواهد بود. کسی که می‌خواهد مسکن بسازد باید ۴۰ میلیون تومان مالیات بدهد که در نهضت ملی مسکن فقط یک میلیون تومان است و ۳۹ میلیون تومان معاف از مالیات خواهد بود..قاسمی در تشریح وضعیت پروژه نهضت ملی مسکن اظهارکرد: ما ثبت نام شدگان طرح اقدام ملی مسکن را با نهضت ملی مسکن تلفیق کردیم. در طرح اقدام ملی، تعداد متقاضیان بعد از پالایش خیلی کم شده بود. برای اینکه مردم بتوانند استفاده بیشتری از طرح کنند محدودیت فرم «ج» که قبلا اتفاق دوردستی بود را کوتاه کردیم. کسی که ۱۵ سال پیش خانه‌ای دریافت کرده بود دیگر نمی‌توانست مسکن بگیرد. در شورای عالی مسکن فرم «ج» را اصلاح کردیم که در شهرهای بزرگ، کسانی که فرم «ج» آنها قرمز است می‌توانند بعد از به ۵ سال و افرادی که در شهرهای کوچک هستند بعد از ۳ سال ثبت نام کنند.وی تصریح کرد: ثبت نام شدگان اقدام ملی را در سامانه نهضت ملی مسکن آوردیم و در مجموع حدود ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر ثبت نام کننده در سامانه نهضت ملی مسکن داریم که آمار بالایی است. در ۸۰۰ شهر ثبت نام انجام دادیم که تا یک ماه آینده در کل شهرها ثبت نام صورت می‌گیرد.

 

در حال بررسی حقوقی برای ثبت نام افراد مجرد هستیم

وزیر راه و شهرسازی در تشریح پیشنهاد ثبت نام از افراد مجرد در نهضت ملی مسکن گفت: مقررات قبل از مجوز جدید این بود که خانمهای مجرد بالای ۳۵ سال و آقایان بالای ۴۵ سال می‌توانستند ثبت نام کنند. ما برای اینکه ترویج ازدواج صورت گیرد تصمیم گرفتیم که افراد مجرد بتوانند ثبت نام کنند ولی در موقع تحویل باید مستندات ازدواجشان را ارایه دهند. حالا داریم فکر می کنیم که سن این افراد ۲۲ یا ۲۵ سال باشد.وی ادامه داد: ما به لحاظ حقوقی در حال کار بر روی این موضوع هستیم که با افراد مجرد قرارداد مناسبی امضا کنیم. تیم حقوقی در حال کار است که به کسی که ازدواج کرد زمین مجانی داده شود ولی اگر ازدواج نکرد زمین مجانی نیست.قاسمی در خصوص مهلت پایان ثبت نام مرحله اول طرح نهضت ملی مسکن گفت: ما با استفاده از سیستم سامانه، پالایش را همزمان انجام می‌دهیم. متقاضیان به پروژه معرفی و مشخص می‌شود افراد در کدام این پروژه صاحب ملک هستند و می‌توانند شرایط آن را ببینند.

 

فقط مسکن نمی‌سازیم بلکه شهر می‌سازیم

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه مسکن مهر بعضا در مناطق فاقد متقاضی ساخته شد، تاکید کرد: مسکن مهر خوب بود ولی نقایصی هم داشت. طبق آخرین آمار بیش از ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر به نوعی مشکلات حقوقی دارد که تیمی گذاشتیم تا آنها را تعیین تکلیف کند. ولی ما در طرح نهضت ملی مسکن با استفاده از تجربه مسکن مهر به صورت متقاضی محور، کار را با اسم و مشخصات افراد شروع کردیم. نکته دیگر اینکه ما در نهضت ملی مسکن، فقط مسکن‌سازی نمی‌کنیم بلکه شهرسازی می‌کنیم. این خیلی مهم است در جاهایی مردم اسکان پیدا کنند که دارای زیرساختها و روبناهای شهری مثل مدرسه و درمانگاه باشد.وی تصریح کرد: فقط یک صدم مساحت کشور زیر ساخت و ساز شهری است. در حالی که نباید جاهایی که مشکل زمین نداریم به ارتفاع‌سازی برویم. مثلا در شهر بم که اصلا مشکل زمین نداریم تصمیم گرفتیم به مردم ۲۰۰ متر زمین بدهیم تا ویلایی بسازند. سیاست ما الان بلندمرتبه‌سازی نیست؛ مگر در جاهایی که محدودیت زمین داشته باشیم.به گفته قاسمی، از چهار میلیون مسکنی که باید ساخته شود بیش از دو میلیون زمین تدارک دیده شده که عموما از زمینهای راه و شهرسازی است که یا الحاق شده یا در حال الحاق است. در شهر قم ۴۱ هزار واحد مسکونی را شروع کردیم. در یزد ۲۰ هزار واحد آغاز شده که در حال آماده‌سازی ساخت است. در شهر اراک ۱۰ هزار واحد آماده شروع عملیات اجرایی است. در زنجان ۲۰ هزار واحد را در سفر رییس‌جمهور عملیات اجرایی‌اش را آغاز کردیم.

 

تا پایان امسال ساخت ۸۰۰ هزار واحد شروع می‌شود

وی با بیان اینکه ۵۰۰ هزار واحد اقدام ملی مسکن شروع شده که طبق گزارش دیوان محاسبات به پیشرفت ۱۰ تا ۱۲ درصد رسیده است گفت:  این واحدها را به نهضت ملی مسکن آوردیم تا بتوانیم از مزیتهای قانون جهش تولید مسکن استفاده کنیم. از آن طرف واحدهای جدیدی را شروع می‌کنیم که تعداد را بالا ببریم. برای اینکه به زمان‌بندی دولت برسیم سالی یک میلیون را نمی‌توانیم قانع باشیم. ساخت مسکن بیش از یک سال و نیم تا دو سال طول می‌کشد. ما برای اینکه به زمان‌بندی چهار سال برسیم در نظر داریم در دو سال اول دو میلیون واحد بسازیم و در گام دوم دو میلیون واحد را شروع کنیم. تا پایان سال جاری حدود ۸۰۰ هزار واحد شروع می‌شود.