احتمال تعدیل قیمت نفت در بودجه سال ۹۹
احتمال تعدیل قیمت نفت در بودجه سال ۹۹
در حالی قیمت نفت در بودجه سال جاری ۵۰ دلار در نظر گرفته شده که با توجه به سقوط قیمت نفت، نفت ایران زیر ۱۵ دلار در هر بشکه قیمت‌گذاری شده و این موضوع احتمال بازنگری قیمت نفت در بودجه سال ۹۹ را برای جلوگیری از کسری بودجه تقویت می‌کند

احتمال تعدیل قیمت نفت در بودجه سال ۹۹

به گزارش پایگاه خبری صبح اقتصاد، در حالی قیمت نفت در بودجه سال جاری ۵۰ دلار در نظر گرفته شده که با توجه به سقوط قیمت نفت، نفت ایران زیر ۱۵ دلار در هر بشکه قیمت‌گذاری شده و این موضوع احتمال بازنگری قیمت نفت در بودجه سال ۹۹ را برای جلوگیری از کسری بودجه تقویت می‌کند.

آذرماه سال گذشته که دولت بودجه امسال را برای تصویب به مجلس ارائه کرد، ‌ قیمت نفت بالای ۶۰ دلار در هر بشکه بود و کمتر کسی فکر می‌کرد که به فاصله چند ماه، قیمت‌ها تا این حد پایین بیاید.از همین رو با وجود تحریم‌های گسترده آمریکا علیه صنعت نفت و در مجموع اقتصاد ایران، ‌ قیمت نفت در بودجه، ۵۰ دلار در هر بشکه در نظر گرفته شد. رقمی که حتی در آن زمان به عقیده برخی کارشناسان پایین بود و می‌توانست عدد بالاتری نیز برای آن در نظر گرفت.اما با آغاز سال جدید میلادی و پیدا شدن سر و کله ویرس کرونا در چین وبعد از آن گسترش آن به همه نقاط جهان، ‌ کم کم قیمت‌ها به واسطه کاهش تقاضا پایین آمد تا آنجا که با به قرنطینه رفتن نیمی از جمعیت کره زمین، ‌ ۳۰ درصد تقاضای نفت کم شد.

 

طلای سیاه؛ ‌قربانی جنگ قیمت‌ها

با این اتفاق قیمت نفت در ابتدای ماه مارس به ۴۰ دلار در هر بشکه رسید اما تیر خلاص سقوط قیمت نفت در هشتمین جلسه اوپک پلاس زده شد. آنجا که کشورهای تولید کننده نفت حاضر به توافق برای کاهش بیشتر تولید نفت خود نشدند و حتی تواق قبلی را نیز تمدید کردند.با این اقدام قیمت نفت هر روز پایین آمد و در جنگ قیمت و بازار عربستان و روسیه، ‌این طلای سیاه بود که قربانی می‌شد.حالا هم که قرار است از امروز توافق جدید کاهش تولید این کشورها، ‌۹.۷ میلیون بشکه از عرضه را از بازار خارج کند همچنان قیمت‌ها حول و حوش ۲۰ دلار در نوسان هستند.قیمت نفت سنگین ایران نیز که یکی از نفت‌های تاثیرگذار در قیمت سبد نفتی اوپک است اگرچه تا زیر ۱۰ دلار در هر بشکه نیز در روزهای گذشته کاهش پیدا کرده بود حالا به حدود ۱۵ دلار در هر بشکه افزایش پیدا کرده است.عددی که با رقم ۵۰ دلار در بودجه، ‌فاصله‌ای ۳۵ دلاری دارد. از همین رو احتمال بازنگری قیمت نفت در بودجه برای جلوگیری از کسری بودجه مطرح است.

 

برنامه‌ریزی وزارت نفت در برابر کاهش قیمت‌ها

«عزت الله یوسفیان ملا» عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، با تاکید بر اینکه موضوع تغییر قیمت نفت در بودجه سال جاری در دستور کار مجلس قرار ندارد، ‌ گفت:‌ احتمال آن وجود دارد که این موضوع در هفته‌های آینده در مجلس مطرح شود.وی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی باید صبور بود، ‌ افزود: قیمت نفت افزایش پیدا خواهد کرد اما اکنون زود است که درباره آن اظهار نظر کنیم.یوسفیان ملا ادامه داد: یکی از راه‌حل‌های دولت برای جبران کسری بودجه به واسطه کاهش قیمت نفت، ‌ این است که در بودجه‌های عمرانی تجدید نظر کند.وی با بیان اینکه در شرایط فعلی، در بخش گاز و میعانات گازی فروش مناسب است، ‌ گفت: وزیر نفت نیز برنامه‌ریزی کرده تا مشکلی برای فروش این محصولات وجود نداشته باشد.نماینده مردم آمل تاکید کرد: هر چقدر شرایط کنترل ویروس کرونا در جهان بهتر شود قیمت نفت نیز تقویت خواهد شد اما فعلا باید چند ماهی منتظر ماند.

 

نفت ۵۰ دلاری در بودجه محقق نمی‌شود

در همین رابطه «کوروش کرم‌پور حقیقی» عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نیز در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با اشاره به اینکه هنوز موضوعی در خصوص تعدیل قیمت نفت در بودجه سال جاری مطرح نشده، ‌ گفت: اگر مجلس دهم فرصت داشت به این موضوع می پرداخت.

وی با تاکید بر اینکه مجلس یازدهم وظیفه دارد به موضوع قیمت نفت در بودجه ۹۹ ورود کند، ‌ افزود: قیمت ۵۰ دلار در بودجه ۹۹ با توجه به شرایط کنونی بازار نفت نمی‌تواند محقق شود. کرم‌پور ادامه داد: باید نسبت به بحث قیمت نفت تجدید نظر شود و بر اساس واقعیت‌هایی که در سطح جهان و منطقه کشور است کار را پیش ببریم.