اختصاصی|سازوکار جبران کاهش درآمد پتروشیمی‌ها بعد از افزایش نرخ خوراک/ احتمال خوراک ۸هزارتومانی در فصل زمستان
اختصاصی|سازوکار جبران کاهش درآمد پتروشیمی‌ها بعد از افزایش نرخ خوراک/ احتمال خوراک ۸هزارتومانی در فصل زمستان
سازوکار جبران کاهش درآمد پتروشیمی‌ها بعد از افزایش نرخ خوراک این واحدهای صنعتی در مصوبه هیئت دولت مشخص شد.

به گزارش صبح اقتصاد، بعد از ابلاغیه بانک مرکزی به وزارت نفت در خصوص تغییر نرخ تسعیر ارز مبنای محاسبه خوراک پتروشیمی‌ها و همچنین قیمت پایه در بورس کالا از ۲۸۵۰۰ تومان به نرخ مرکز مبادله (۳۷۵۰۰ تومان) حواشی در رسانه‌های مختلف در خصوص پایان سیاست تثبیت ارزی مطرح شد،
این درحالی است که در همان مقطع از سوی خبرگزاری تسنیم اعلام شد که نرخ ارز ۲۸۵۰۰تومانی برای بسیاری از اقلام و محصولات پتروشیمی که در بورس کالا عرضه می‌شوند برای جلوگیری از آثار تورمی با همان نرخ سابق محاسبه و عرضه خواهند شد.

بر اساس براوردهای انجام‌شده افزایش نرخ ارز مبنای محاسبه قیمت پایه محصولات در بورس کالا،  موجب افزایش قیمت بازار برخی محصولات می‌شود. در مصوبه اخیر هیئت دولت این موضوع پیش‌بینی شد و به‌منظور کنترل این آثار قیمتی، برای برخی محصولات که اهمیت بالاتری در سبد مصرف‌کننده دارند و امکان صادرات آن‌ها نیز وجود ندارد، نرخ ارز مبنای محاسبه قیمت پایه تغییر نمی‌کند.

برای محصولاتی که در زمان حاضر در بورس کالا نزدیک به قیمت پایه معامله می‌شوند، نرخ ارز مبنای محاسبه قیمت پایه  تغییر نمی‌کند، یعنی قیمت پایه همچنان مبتنی بر ارز ۲۸۵۰۰ تعیین می‌شود و پس از رقابت در بورس کالا، قیمت معاملاتی مشخص می‌شود. پتروشیمی‌های تولیدکننده این محصولات، هزینه خوراک و سوخت خود را بر اساس نرخ ارز حواله پرداخت خواهند کرد، ولی مابه‌التفاوت قیمت معاملاتی این محصولات و قیمت پایه مبتنی بر نرخ ارز حواله، به تولیدکنندگان این محصولات پرداخت خواهد شد تا ضمن عدم افزایش قیمت این محصولات در بازار، از زیان تولیدکننده جلوگیری شود.

بر اساس پیگیری تسنیم، با توجه به تأکید تعریف‌شده در مصوبه دولت مبنی بر جلوگیری از افزایش قیمت محصولاتی مثلِ لوبکات، روغن خودرو، انواع pet مقرر شد سازوکاری تعریف شود که از طریق بازپرداخت بخشی از دریافتی دولت در خصوص خوراک فروخته‌شده به این دسته از پتروشیمی‌ها، بخشی از انتفاع ازدست‌رفته آنها در حوزه فروش محصولات ذکرشده به شرکتهای پایین‌دستی جبران شود.

نکته دوم، بر اساس مصوبه دولت و تغییرات صورت‌گرفته مبنی بر محاسبه قیمت خوراک پتروشیمی بر اساس فرمول سال ۱۳۹۴ حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان به منابع تبصره ۱ بودجه که مربوط به درآمدهای دولت است افزوده خواهد شد، همچنین حدود ۱۵ الی ۲۰ همت از منابع تبصره ۱۴ که مربوط به درآمدهای حوزه یارانه است، کسر خواهد شد.

نکته سومی که در این خصوص وجود دارد بحث قیمت هر مترمکعب گاز خوراک تخصیص داده‌شده به پتروشیمی‌ها در نیمه دوم سال است. بر اساس فرمول مذکور قیمت هر مترمکعب خوراک گاز از میانگین ۲ قسمت مجزا یعنی قیمت گاز صادراتی ایران به ترکیه و همچنین میانگین قیمت ۴ هاب گاز جهانی محاسبه خواهد شد، این عدد در نهایت در نرخ تسعیر ارز خوراک که طبق اعلام بانک مرکزی حدود ۳۷۵۰۰ تومان است، ضرب خواهد شد. نکته جالب این است که با توجه به سناریوهای مختلف پیش‌بینی شده  است قیمت هر مترمکعب در فصل زمستان تا ۸ هزار تومان نیز افزایش خواهد یافت.

البته بر اساس این براوردها، عملاً درآمد دولت در تبصره ۱۴ درحالت تغییر  قیمت ثابت هر مترمکعب خوراک گاز از ۵ به ۷ هزار تومان و همچنین خروجی فرمول سال ۱۳۹۴ تغییری نخواهد کرد و بر این اساس با وجود نرخ ۸هزارتومانی نیز زیانی  متوجه پتروشیمی‌ها نخواهد شد.

انتهای پیام/+

  • منبع خبر : تسنیم