اختلاف وجه واریزی در کمک‌های حمایتی خانوارها
اختلاف وجه واریزی در کمک‌های حمایتی خانوارها
آنطور که رییس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده است، در اولین مرحله‌ پرداخت حمایت معیشتی، برای ۱۷ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر خانوار پرداخت شده است.

اختلاف وجه واریزی در کمک‌های حمایتی خانوارها

به گزارش خبرگزاری صبح اقتصاد، آنطور که رییس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده است، در اولین مرحله‌ پرداخت حمایت معیشتی، برای ۱۷ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر خانوار پرداخت شده است.

به گزارش ایسنا، در حالی مرحله پرداخت کمک‌های حمایتی در چند روز گذشته انجام شد که تازه‌ترین اعلام نوبخت از این حکایت دارد که در دور اول به ۱۷ میلیون و ۷۰۰ هزار خانوار پرداختی انجام شده که در مجموع بیش از ۲۴۲۰ میلیارد تومان به حساب سرپرستان خانوار واریز شده است. با اصلاح قیمت بنزین و سهمیه‌بندی آن قرار شد مابه‌التفاوت ایجاد شده که حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان در سال برآورد می‌شود به مردم برگردد. بر این اساس برای خانوارهای تک‌نفره ۵۵ هزار تومان، دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، چهارنفره ۱۷۲ هزار تومان و پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان تعیین شد. دولت اعلام کرده بود به بیش از ۱۸ میلیون خانوار کمک حمایتی تعلق می‌گیرد که نزدیک به ۶۰ میلیون نفر را در بر خواهد گرفت اما آنچه اعلام شده نشان می‌دهد کمک‌های واریزی برای کمتر از ۱۸ میلیون خانوار بوده است. توضیحات دریافتی از این حکایت دارد که با توجه به این‌که شرایطی فراهم شده تا افرادی که در دور اول مشمول دریافت نبودند درخواست خود را مطرح کنند و در صورت تایید به لیست دریافت‌کنندگان کمک‌های حمایتی اضافه شوند، این تعداد خانوار می‌توانند در ماه‌های بعد افزایش یافته و از ۱۸ میلیون خانوار عبور کند. طبق اعلام دولت دریافت‌کنندگان کمک حمایتی از مددجویان کمیته امداد، بهزیستی، زنان سرپرست خانوار، بازنشستگان، مستمری بگیران، معلمان، روستاییان و عشایر، کارگران، کارمندان و اقشار کم درآمد جامعه هدف کمک حمایتی دولت تشکیل می‌شوند. گفتنی است؛ طبق اعلام سازمان برنامه و بودجه دولت در هر ماه حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان از محل افزایش قیمت بنزین درآمد کسب می‌کند که به مردم برخواهد گشت.

واریز دور اول کمک‌های حمایتی دولت در حالی انجام شد که در مواردی پرداخت با مبالغ اعلام شده تناسب نداشت و تاکنون توضیحی در این زمینه از دستگاه‌های مربوطه دریافت نشده است. به گزارش ایسنا، در جریان واریز کمک‌های حمایتی دولت برای جبران آسیب ناشی از افزایش قیمت بنزین و برگشت یارانه این بخش به مردم، قرارشد که ۶۰ میلیون نفر در قالب حدود ۱۹ میلیون خانوارمشمول این طرح شوند. اما رقم مشخصی به ازای هر نفر تعیین نشد بلکه قرار شد به تناسب اعضای خانوار مبالغی پرداخت شود. بر این اساس برای خانوارهای تک‌نفره ۵۵ هزار تومان، دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، چهارنفره ۱۷۲ هزار تومان و پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان تعیین شد. به هر صورت طی سه مرحله پرداختی‌ها انجام شد که روز شنبه(دوم آذر) مرحله آخر آن در ماه جاری بود. در حالی انتظار وجود داشت که طبق اعلام، ۶۰ میلیون نفر در گروه‌های هدف مبالغ را دریافت کنند که گزارش‌های دریافتی نشان می‌دهد در بین برخی دریافت‌کنندگان، مبلغ واریزی بر اساس مبالغ اعلامی نبوده است. به عنوان مثال سرپرست یک خانوار سه نفره می‌گوید ۱۰۳ هزار تومان دریافتی داشته در حالی که باید این رقم ۱۳۸ هزار تومان باشد یا در مورد خانوارهای با تعداد بالاتر نیز این اتفاق افتاق افتاده و کمتر از حد اعلام شده واریز شده است. این تناقض در پرداخت در حالی وجود دارد که باید وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی به عنوان مسئول شناسایی گروه‌ هدف و اعلام آن برای دریافت در این رابطه پاسخگو باشد و توضیح ارائه کند، ولی تاکنون اطلاعاتی دراین رابطه دریافت نشده که مبنای پرداخت و تعیین رقم آن در خانوارها بر چه اساسی بوده است. پرداختی کمک حمایتی به ۶۰ میلیون نفر نیز از سوی دستگاه‌های مربوطه شفاف نشده است و تازه بعد از واریز سه مرحله اول مشخص شد که برخی خانوارهایی که گفته شده بود جزو گروه‌های هدف هستند، از جمله زنان سرپرست خانوار، معلمان و بازنشستگان دریافتی نداشتند. در هر صورت افراد معترض به عدم واریز کمک حمایتی می‌توانند شماره ملی سرپرست خانوار خود را  به کد دستوری #۶۳۶۹* ارسال کنند تا مورد بررسی قرار گیرد.