اربعین یک ابررسانه بی‌نظیر است
اربعین یک ابررسانه بی‌نظیر است
رییس دانشکده علوم ارتباطات ومطالعات رسانه دانشگاه آزاداسلامی اربعین را مدل ارتباطی بی‌نظیر دانست وگفت: فرستندگان پیام ابررسانه اربعین مردم، گیرندگان آن دوست و دشمن و پیام آن آزادگی، بخشش، مهمان‌نوازی، وحدت، عشق، برادری، انتظار، صبر، امید ومقاومت است.

نصراللهی: اربعین یک ابررسانه، پدیده فراجناحی و مدل ارتباطی بی‌نظیر است

رییس دانشکده علوم ارتباطات ومطالعات رسانه دانشگاه آزاداسلامی اربعین را مدل ارتباطی بی‌نظیر دانست وگفت: فرستندگان پیام ابررسانه اربعین مردم، گیرندگان آن دوست و دشمن و پیام آن آزادگی، بخشش، مهمان‌نوازی، وحدت، عشق، برادری، انتظار، صبر، امید ومقاومت است.

به گزارش خبرگزاری صبح اقتصاد، اکبر نصراللهی رییس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه دانشگاه آزاد اسلامی در ششمین کرسی آزاداندیشی رسانه‌ای با موضوع اربعین، چالش‌ها و راهکارها، افزود: با توجه به مدل‌ها و شاخص‌های ارتباطی، اربعین نه‌تنها یک رسانه بلکه ابررسانه و رساترین، مردمی‌ترین، جامع‌ترین، بزرگترین و صمیمانه‌ترین رسانه و رسانه مظلومان و مستضعفان است.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی همچنین با برشمردن ویژگی‌های اربعین گفت:اربعین به‌دلیل نوع، مکان، تعداد و ترکیب جمعیتی، تنوع غذایی، میزان پیاده‌روی، نوع مشارکت شرکت کنندگان و دوره برگزاری متمایز از همه مراسمات مذهبی‌ دنیا حتی حج و کومبه‌میلا دارای همه ارزش‌های‌خبری است، با وجود این اولاً از ظرفیت رسانه اربعین استفاده کافی نمی‌شود، ثانیا رسانه‌های اسلامی در پوشش آن، ناتوان و تلاش‌شان ناکافی و محدود به قالب و دوره خاص و اغلب احساسی است و ثالثاً رسانه‌های‌ غربی در این خصوص راهبردهای سکوت، کوچک‌نمایی اما در پوشش برخی اشکالات جزیی، استراتژی بزرگنمایی را اتخاذ کرده‌اند.

نویسنده کتاب راهنمای پوشش خبری افزود: اربعین فرصت استثنایی برای معرفی چهره واقعی اسلام و پیام دوستی است که با توجه به الهی، انسانی و فطری بودن پیام آن می‌تواند مخاطبان زیادی را از سراسر جهان داشته باشد و تلاش رسانه‌های غرب برای اسلام و ایران‌هراسی را خنثی کند.

رییس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز از تلاش رسانه‌های داخلی در انعکاس عظمت اربعین تشکر کرد و گفت: رسانه‌ها باید در پوشش احساسات مذهبی و شور اربعین و عقلانیت و معرفت و حکمت توازن برقرار کنند، اما متأسفانه در پوشش رسانه‌ای اربعین احساسات بر معرفت و بصیرت غلبه دارد.

نصراللهی افزود: رسانه‌ها باید به‌موازات توجه به احساسات مذهبی، به بصیرت و معرفت‌افزایی در مراسم اربعین توجه داشته باشند اما متأسفانه این رسانه‌ها به سوژه‌های کلیشه‌ای و معمولی اربعین می‌پردازند و در تولید و انتشار موضوعات عمیق و راهبردی اربعین ناتوان هستند.

مدیرکل سابق آموزش و پژوهش معاونت سیاسی سیما گفت: ۱۶ نشست بین‌المللی با حضور محققان و دانشمندان ۲۸ کشور در کربلا و نجف برگزار شد اما باوجود مباحث مهمی که در مورد ابعاد مختلف اربعین در کنفرانس‌ها مطرح شد، هیچ نشانی از این مباحث در صدا و سیما، خبرگزاری‌ها و مطبوعات ایران مشاهده نمی‌شود.

نویسنده کتاب راهنمای پوشش خبری همچنین با انتقاد از بزرگنمایی برخی حاشیه‌سازی‌ها مثل ۱۰۴ زائر جان‌باخته در هفته‌های اخیر گفت: روزانه ده‌ها نفر در کشور براثر کهولت سن و تصادفات در کشور جان خود را از دست می‌دهند که درگذشت حدود ۱۰۰ نفر در مراسم اربعین با میلیون‌ها زائر، طبیعی و حتی کمتر از انتظار است.

وی بزرگنمایی مشکلات و کمبودها در مراسم پیاده‌روی اربعین و ایجاد دوگانه‌های غیرواقعی مثل تقابل اربعین و حج و شیعه و سنی را از اهداف رسانه‌های غربی دانست و گفت: متأسفانه رسانه‌های داخلی با تمام تلاشی که داشتند نتوانسته‌اند عظمت این مراسم معنوی را به نمایش بگذارند و شبهات موجود را رفع کنند.

رییس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه دانشگاه آزاد اسلامی در بخش دیگری از سخنانش با توجه به حضور بیش از ۲۰ میلیون زائر در این مراسم و چالش‌های بهداشتی و فقدان یا ناکافی بودن آموزش در مسیر پیاده‌روی و اسکان زائران تأکید کرد: رسانه‌ها می‌توانند با آموزش مستمر و توانمندسازی زائران و خادمان و استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد محیط زیستی در دوره قبل، حین و بعد از مراسم اربعین، به برگزاری این مراسم اربعین به منظم‌ترین‌، بهترین و سالم‌ترین شکل کمک کنند.

نصراللهی با اشاره به ابعاد مختلف اربعین گفت: دانشگاه‌ها و رسانه‌ها باید به جنبه‌های اجتماعی اربعین کنار جنبه‌های دینی توجه کنند.

رئیس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه دانشگاه آزاد اسلامی نقش دانشگاهیان را در توصیف و تبیین مراسم اربعین مهم دانست و گفت: ضرروت دارد استادان و دانشجویان در تحقیقات خود به‌ویژه در پایان‌نامه و رساله‌های تحصیلی ابتدا توصیف دقیقی از پدیده اربعین و ابعاد و ویژگی‌ها، ظرفیت‌ها و چالش‌های آن داشته باشند، سپس چرایی وضع موجود را بدانند و با پیش‌بینی روند آینده در آن مداخله و تلاش کنند با ارائه مدل اجرایی، عظمت و پیام‌ها و سبک زندگی مبتنی بر اربعین را به جهانیان معرفی کنند.

نصراللهی با انتقاد از گروه‌های آموزشی ارتباطات و رسانه گفت: متأسفانه استادان رشته‌های مرتبط با رسانه، در آموزش‌های مرتبط با توانمندسازی رسانه‌ها در پوشش اربعین برنامه خاصی نداشته‌اند و اگر به رسانه‌ها انتقاد وارد است باید پذیرفته شود دانشگاه‌ها هم در این  خصوص کاری نکرده‌اند.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی راجع به کمبودهای بسته‌های فرهنگی در طول برگزاری مراسم اربعین تأکید کرد: شناسایی و تأمین نیازهای فرهنگی و معرفتی همه اقشار و سنین و ملیت‌ها و قومیت‌ها همانند و هم‌‌وزن توجه به تغذیه و اسکان زائران ضروری است.

رئیس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه دانشگاه آزاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به گلایه و شکایت مردم از وضع اینترنت زائران و هزینه‌های بالای آن گفت: اگرچه حکومتی کردن مراسم اربعین زیانبار و انحراف است اما دولت‌های اسلامی وظیفه دارند بسترهای زیارت و ارتباطات آسان و ارزان زائران را فراهم کنند.

وی گفت: استفاده از ظرفیت‌های همه رسانه‌ها به‌ویژه فضای مجازی برای انعکاس پدیده بی‌نظیر اربعین ضروری است و اگر بسترهای استفاده ارزان و آسان آن برای زائران فراهم شود، مردم با انتشار مطالب و تصاویر و فیلم‌ها می‌توانند ناکارآمدی‌های رسانه‌های رسمی را جبران و تلاش رسانه‌های غربی را خنثی کنند.

نصراللهی اضافه کرد: اگرچه هشتگ حب الحسین یجمعنا در ۲۷ مهر ترند نخست توئیتر شد و مردم حصر رسانه‌ای اربعین را با وجود همه مشکلات شکسته‌اند اما ضرورت دارد وزارت ارتباطات با مردم همراه باشد و جلوی تعرفه‌های گران را بگیرد.

ششمین کرسی آزاداندیشی رسانه‌ای با موضوع اربعین، چالش‌ها و راهکارها، با حضور و سخنرانی آقای محمدحسین صفار هرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر حسینی سفیر سابق ایران در عربستان و معاون بین‌الملل بعثه مقام معظم  رهبری و دکتر اکبر نصراللهی رئیس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه دانشگاه آزاد اسلامی در سالن اجتماعات غدیر دانشگاه آزاد واحد تهران‌ مرکزی برگزار ‌شد.