ارز ۳۹۰۰ تومانی زائران طبق نرخ روز در اسفندماه محاسبه شده است
ارز ۳۹۰۰ تومانی زائران طبق نرخ روز در اسفندماه محاسبه شده است

رییس سازمان حج و زیارت گفت: ارز مورد نیاز زائرین با وجوهی که خود زائرین در اسفند ماه در هنگام ثبت نام پرداخت کرده اند، طبق نرخ روز بانک مرکزی خریداری شده و هیچ منتی هم بر زائران نیست.  حمید محمدی سرمایه صلی سازمان حج و زیارت را زائرین دانست و اظهار داشت: وجود زائرین […]

رییس سازمان حج و زیارت گفت: ارز مورد نیاز زائرین با وجوهی که خود زائرین در اسفند ماه در هنگام ثبت نام پرداخت کرده اند، طبق نرخ روز بانک مرکزی خریداری شده و هیچ منتی هم بر زائران نیست.

 حمید محمدی سرمایه صلی سازمان حج و زیارت را زائرین دانست و اظهار داشت: وجود زائرین عزیز هویت و فلسفه وجودی سازمان حج و زیارت است.

وی حج را کنگره بزرگ اسلام و یک حرکت عظیم و بی نظیر در دنیا و جهان اسلام خواند و گفت: ما فضای حج را همانند سال گذشته در شرایطی برقرار می کنیم که رابطه دوجانبه بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان وجود ندارد، اما موضوع حج به لحاظ اهمیت بسیار زیادش، از روابط دو جانبه کاملا جدا تلقی شده است و بر همین اساس پیش می رود.

وی افزود، با اینکه فقدان روابط دوجانبه محدودیتهای زیادی را ایجاد کرده و بر سختی کار بسیار افزوده است، اما خدمتگزاران شما در سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری و تمامی خادمین حجاج از جمله مدیران مجموعه ها، مدیران کاروانهاو همکاران آنها در هر رده ای همه سعی و تلاش خود را بکار بسته اند تا زائرین با آسودگی و در کمال آرامش از برکات این سفر معنوی بهره مند شوند و اعمال حج خود را به بهترین نحو ممکن انجام دهند.

رییس سازمان حج و زیارت، فرآیند عملیات حج را بسیار پیچیده و سخت برشمرد و توضیح داد: بعد از حج سال گذشته حدود ۲۵ کارگروه از کارشناسان خبره در مورد واکاوی و آسیب شناسی حج تشکیل شد و هدف از این کارگروه‌ها ، مرتفع گرداندن مشکلات برای سالهای بعد بود.

محمدی به موضوع اسکان نیز اشاره کرد و افزود: اسکان زائرین در مدینه منوره با توجه به تخریب بخشی از هتل های این شهر و عدم جایگزینی هتل های جدید، نسبت به هتل های مکه کیفیت پایین تری دارد .

وی طول اسکان در مدینه را ناشی از محدودیت تعداد هتل مناسب حداکثر ۶ روز دانست و گفت: دست اندرکاران سازمان حج و زیارت تمام تلاش خود را برای رفاه و آسایش زایران انجام داده اند؛ البته برخی مشکلات موجود در مدینه برای زایران همه کشورها وجود دارد که امیدواریم این دغدغه ها هم با سعه صدر زائران به خوبی پایان یابد.

رییس سازمان حج و زیارت در خصوص تغذیه زائرین نیز اظهار کرد: تغذیه زائرین کشورمان در هتل ها پخت نمی شود، بلکه این فرآیند در آشپزخانه های متمرکز و توسط آشپزهای مجرب ، زیر نظر کارشناسان بهداشت و با موادی مرغوب و تجهیزات مدرن و با توجه جدی به اصول بهداشتی و سلامت انجام می گیرد.

محمدی در خصوص موضوعات پزشکی و درمانگاه های زائرین اظهار کرد: درمانگاه‌های تخصصی در مدینه ‌و مکه ایجاد کرده ایم که زائرین می توانند برای معالجه به آنھا مراجعه کنند؛ البته لازم است زائران اصول بهداشتی و مسائلی که باعث بیماری نشدن آنها می شود را مورد توجه قرار دهند و به پیشگیری قبل از درمان بپردازند.
وی به خدمات درمانی ‌در مشاعر مقدس اشاره کرد و افزود: طبق توافقنامه صورت گرفته با طرف سعودی، حجاج ما می توانند از خدمات پزشکی عربستان در منا و عرفات استفاده کنند.

رییس سازمان حج و زیارت در همین رابطه تاکید کرد: طبق توافقات انجام شده با مسئولین سعودی حجاجی که در عرفات و منا به پزشک نیاز دارند، می توانند به نزدیکترین درمانگاه های سعودی که در منطقه ایران قرار دارد، مراجعه کنند.

محمدی با تاکید بر اهمیت اصل امنیت و سلامت حجاج گفت: لازم است حجاج محترم به تمامی نکات و مواردی که مدیران کاروانها اعلام کرده اند توجه جدی داشته باشند.
وی ادامه داد در همین رابطه توجه به قوانین و مقررات کشور میزبان نیز بسیار مهم است.

وی در خصوص اسکان در مشاعر مقدس در ایام تشریق بیان کرد: با توجه به گرمی هوا در موسم حج که گرمترین زمان سال در عربستان است، گفت: اقدامات بسیار خوبی در عرفات شده است، کسانی که سالهای قبل مشرف شده اند می توانند این تفاوت بسیار برجسته را تبیین کنند؛ در عرفات چادرهای سنتی و کوچک و کوتاه به خیمه های بسیار بزرگ و مرتفع و دارای کولرهای گازی تبدیل شده است، اما با این وجود محدودیتهایی مثل تنگی و مضیقه جا وجود دارد که حجاج محترم باید زائرین با سعه صدر و کمی حوصله این کاستی ها را تحمل کنند.

وی با اشاره به محدودیت وسعت منا و مضیقه جای استراحت حجاج در خیمه های منا، گفت: ممکن است عده ای بگویند در این شرایط که محدودیت و مشکل جا هست، تعداد کمتری به حج ببریم. باید توجه داشت اگر سازمان بتواند سالی یکصد هزار نفر را هم به حج اعزام کند، تشرف یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفری که از ۱۲ سال پیش در نوبت و انتظار تشرف هستند تا ۱۴ سال دیگر به طول خواهد کشید.اگر تعداد کمتری مثلا ۵۰ هزار نفر اعزام شوند، زمان انتظار به ۲۸ سال افزایش خواهد یافت و ممکن است حج تمتع ، قسمت عزیزانی که سالیان متمادی در انتظار هستند، نشود.

وی با اشاره به روحیه همکاری و تعاون مردم خوب ایران گفت: یقینا همه حجاج حاضر هستند یکی دو شب سختی و مضیقه جا را تحمل کنند اما زمینه را برای تشرف زودتر هم وطنان چشم انتظارشان فراهم کنند.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص هزینه اعزام زائرین که در این روزھا هجمه هایی علیه آن شده و عده ای بیان می کنند که چرا بایستی هزینه زائرین با ارز ۳۹۰۰ تومانی تامین شود، گفت: ارز مورد نیاز زائرین با وجوهی که خود زائرین در اسفند ماه در هنگام ثبت نام پرداخت کرده اند، طبق نرخ روز بانک مرکزی خریداری شده است و هیچ منتی هم بر زائران عزیز نیست.