اروپا به ایران:تحمل آزمایش‎های موشکی‎تان را نداریم
اروپا به ایران:تحمل آزمایش‎های موشکی‎تان را نداریم

یک رسانه غربی مدعی است که حدود ۱۰ روز پیش، جلسه‌‏ای در وزارت خارجه ایران برگزار شده که طی آن، اروپایی‌‏ها گرایش خود به مواضع ضد ایرانی رئیس جمهوری آمریکا را نشان داده‎اند. به گزارش واحد بین الملل خبرگزاری صبح اقتصاد  همزمان با اظهارات مداخله‌جویانه برخی کشورهای اروپایی نظیر فرانسه در قبال برنامه موشکی ایران؛ «رویترز» […]

یک رسانه غربی مدعی است که حدود ۱۰ روز پیش، جلسه‌‏ای در وزارت خارجه ایران برگزار شده که طی آن، اروپایی‌‏ها گرایش خود به مواضع ضد ایرانی رئیس جمهوری آمریکا را نشان داده‎اند.

به گزارش واحد بین الملل خبرگزاری صبح اقتصاد  همزمان با اظهارات مداخله‌جویانه برخی کشورهای اروپایی نظیر فرانسه در قبال برنامه موشکی ایران؛ «رویترز» در گزارشی مدعی شد که حدود ۱۰ روز پیش در تاریخ ۱۸ دی، جلسه‌ای با حضور نمایندگان اروپایی در ساختمان وزارت خارجه ایران برگزار شده که طی آن نمایندگان ایران به نشانه اعتراض، از جای برخاسته و اتاق مذاکره را ترک کرده‌اند.

گفته می‌شود که طی این جلسه، دیپلمات‌های فرانسه، آلمان، دانمارک، هلند و بلژیک مدعی شده‌اند که اروپا دیگر تحمل آزمایش‌های موشکی و همچنین آنچه آنها نقشه‌های تروریستی ایران! در خاک خود می خوانند، را ندارد.

یک دیپلمات اروپایی در این باره ادعا کرد: اتفاقات زیادی افتاد. آنها (طرف ایرانی) خوششان نیامد حال آنکه ما حس کردیم که باید نگرانی عمیق خود را ابراز کنیم.

یکی دیگر از منابع اطلاعاتی در این باره افزود: این حاکی از آن است که رابطه رو به تنش پیش می‌رود.

روز بعد از برگزاری این نشست، اتحادیه اروپا یک نهاد وابسته به وزارت اطلاعات ایران را مشمول تحریم کرد.

به گفته رویترز، اگرچه تحریم‌ها حالت نمایشی دارد؛ اما جلسه برگزار شده در ساختمان وزارت خارجه ایران حاکی از چرخش ناگهانی دیپلمات‌های اروپایی با شروع سال میلادی جدید است و نشان از همراهی کشورهای کوچک‌ تر اروپایی با مواضع تند تر فرانسه و انگلیس علیه ایران دارد و احتمال تشدید تحریم‌های ضد ایرانی را افزایش می‌دهد. این رویکرد جدید می‌تواند اروپا را به دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نزدیک‌ تر کند حال آنکه آنها همچنان مدعی تلاش برای حفظ برجام هستند.

به گزارش مهر، اروپا طی سال میلادی گذشته، ۲ بار ایران را به تدارک حمله تروریستی در خاک خود متهم کرد که این اتهامات به ترتیب، از سوی فرانسه و دانمارک ابراز شد.

این درحالی است که آلمان نیز هفته گذشته یکی از مترجم‌های افغانستانی ارتش این کشور را به اتهام جاسوسی برای ایران بازداشت کرد.

 از سوی دیگر، اروپایی‌ها به ویژه فرانسه در همصدایی با آمریکا نسبت به آزمایش پرتاب ماهواره از سوی ایران که هفته گذشته انجام شد؛ ابراز نگرانی کردند.

در این میان، میزبانی لهستان از کنفرانس ضد ایرانی که به ابتکار واشنگتن برگزار می‌شود، حاکی از بازی اروپایی‌ها در زمین آمریکا است- مسئله‌ای که حتی با امتناع فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از شرکت در نشست ورشو، قابل چشم‌پوشی نیست./مهرنیوز