از چیدن و مصرف قارچ های موجود در عرصه‌های طبیعی جداً خودداری کنید!
از چیدن و مصرف قارچ های موجود در عرصه‌های طبیعی جداً خودداری کنید!

مدیرکل دفتر امور گلخانه، گل و گیاهان زینتی و قارچ های خوراکی گفت: گردشگران و شهروندان از چیدن و مصرف قارچ های موجود در عرصه‌های طبیعی جداً خودداری کنند.  به نقل از صدا و سیما، غلامرضا تقوی با اشاره به اینکه در جهان ۱۴ هزار گونه قارچ شناسایی شده که ۲ هزار گونه آن، خوراکی و […]

مدیرکل دفتر امور گلخانه، گل و گیاهان زینتی و قارچ های خوراکی گفت: گردشگران و شهروندان از چیدن و مصرف قارچ های موجود در عرصه‌های طبیعی جداً خودداری کنند.

 به نقل از صدا و سیما، غلامرضا تقوی با اشاره به اینکه در جهان ۱۴ هزار گونه قارچ شناسایی شده که ۲ هزار گونه آن، خوراکی و ۷۰۰ گونه دارویی است، گفت: با توجه به اینکه در ماه های اخیر میزان بارندگی افزایش یافته این مسئله سبب شده است تا میزان رویش قارچ های خودرو در عرصه های طبیعی، دشت ها و مراتع افزایش یابد و گردشگران بطور طبیعی جذب این گیاهان شوند.

وی گفت: از آنجا که گردشگران و افرادی که برای چیدن گیاهان طبیعی به این عرصه ها می روند، اطلاعات کمی درباره قارچ ها دارند این مساله سبب می شود تا به علت بی اطلاعی، قارچ ها را چیده و حتی مصرف کنند که این اقدام، بسیار خطرناک است.

مدیرکل دفتر امور گلخانه، گل و گیاهان زینتی و قارچ های خوراکی افزود: روش های تجربی برای تشخیص قارچ سمی از قارچ خوراکی کافی نیست و این مسئله فقط با روش های آزمایشگاهی قابل تشخیص است بنابراین چیدن و خوردن قارچ ها اقدام خطرناکی است.

تقوی تأکید کرد: بیش از ۱۵۰ هزار تن قارچ خوراکی در شرایط استاندارد و در مزارع کشور پرورش و تولید می شود بنابراین ضرورتی برای استفاده از قارچ های خودرو در عرصه های طبیعی نیست و دلیلی ندارد چنین خطرپذیری ای انجام شود.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران از لحاظ کیفیت و میزان تولید قارچ خوراکی در مقام هفتم قرار دارد و بیش از ۹۸۰ واحد تولیدی در این زمینه فعالیت می کنند و به زودی نیز شاهد صادرات این محصول به کشور روسیه خواهیم بود.

مدیرکل دفتر امور گلخانه، گل و گیاهان زینتی و قارچ های خوراکی میزان مصرف سرانه قارچ خوراکی را در کشور کمتر از یک کیلوگرم اعلام کرد و افزود: با توجه به میزان تولید قارچ خوراکی و تنوع و کیفیت بالای تولید لزومی برای استفاده از قارچ های خودرو وجود ندارد و بهتر است از قارچ های تولیدی که با روش های سالم و استاندارد به بازار عرضه می شود مصرف کنیم.

تقوی گفت: قارچ هایی که در مزارع تولید می شود در اصل در طی سالیان اصلاح شده و قابل خوردن هستند و هرگز سمی نمی شوند و سال هاست که در خط تولید و پرورش قرار دارند بنابراین استفاده از این قارچ ها هیچگونه خطرپذیری ندارد.

وی افزود: هم اکنون برای تولید قارچ های دیگر مانند قارچ شاه صدف، گنودرما و شیتاکه برنامه ریزی شده و قرار است با برگزاری کلاس های آموزشی و اختصاص تسهیلات بانکی پرورش اینگونه از قارچ ها در مناطق روستایی انجام شود.

مدیرکل دفتر امور گلخانه، گل و گیاهان زینتی و قارچ های خوراکی توصیه کرد: گردشگران و کوهنوردان از خرید قارچ های خودرو که ازجانب فروشندگان دوره گرد عرضه می شود خودداری کنند.

تقوی افزود: متأسفانه در استان های کرمانشاه، کردستان، لرستان، زنجان و آذربایجان شرقی و غربی موارد متعددی از مسمومیت و حتی فوت مصرف کنندگان اینگونه قارچ ها گزارش شده که تأکید می کنیم گردشگران و حتی محلی ها از دست زدن به قارچ ها خودداری کنند.

وی گفت: برخی از قارچ ها در ردیف داروهای گیاهی قرار دارند اما تشخیص این گونه ها فقط در آزمایشگاه های تخصصی امکانپذیر است و از طریق تجربی به هیچ عنوان نمی توان چنین چیزی را اثبات کرد.