افزایش انتقادات از عملکرد فغانی در دیدار سوریه – استرالیا
افزایش انتقادات از عملکرد فغانی در دیدار سوریه – استرالیا

داور بین‌المللی کشورمان همچنان به خاطر عملکردش در دیدار سوریه – استرالیا مورد انتقاد قرار می‌گیرد.  تیم ملی فوتبال سوریه پنجشنبه گذشته در دیدار پلی‌آف آسیایی صعود به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در مالزی به لطف پنالتی دقایق پایانی که علیرضا فغانی به سود این تیم اعلام کرد و عمر السومه در دقیقه ۸۵ آن […]

فغانی

داور بین‌المللی کشورمان همچنان به خاطر عملکردش در دیدار سوریه – استرالیا مورد انتقاد قرار می‌گیرد.

 تیم ملی فوتبال سوریه پنجشنبه گذشته در دیدار پلی‌آف آسیایی صعود به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در مالزی به لطف پنالتی دقایق پایانی که علیرضا فغانی به سود این تیم اعلام کرد و عمر السومه در دقیقه ۸۵ آن را تبدیل به گل کرد، موفق شد برابر استرالیا، قهرمان جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۵ به تساوی یک بر یک برسد تا همچنان برای بازی برگشت که قرار است سه‌شنبه در سیدنی برگزار شود، امیدوار به راهیابی به دیدار پلی‌آف بین‌قاره‌ای باشد. پس از این بازی رسانه‌های استرالیایی و بازیکنان این تیم به انتقاد از داور بین‌المللی کشورمان پرداختند.

رابی کروز، مهاجم تیم ملی استرالیا که گل اول بازی را برای این تیم به ثمر رساند، مدعی شد که فغانی در این بازی به دنبال گرفتن پنالتی برای سوریه بود. او به رسانه‌های استرالیایی گفت: کاملاً برای همه مشهود بود که پنالتی نبود. فغانی قبلاً هم بازی ما را قضاوت کرده بود و انتظار می‌رفت که اینچنین قضاوت کند. او منتظر بود تا کوچکترین برخورد را پنالتی بگیرد.

آنگه پوستک‌اوغلو، سرمربی استرالیا نیز از تصمیم فغانی ناامید شده، این در حالی است که متئو لِکی، بال تیم ملی استرالیا گفت: اصلاً چنین چیزی نبود که در آن صحنه پنالتی، تماس بدنی با بازیکن سوریه داشته باشیم یا بخواهم او را پایین بکشم. من فقط نبرد هوایی بر سر زدن ضربه سر را بردم. نمی‌دانم در سر داور چه می‌گذشت که به سود سوریه اعلام پنالتی کرد. همه از شرایط به وجود آمده عصبانی هستند چون فکر می‌کنم تمامی کسانی که در دنیا این بازی را تماشا کردند می‌دانند که پنالتی نبود.

روزنامه استرالیایی «هرالد سان» نوشت: «پیروزی ساکروس به سرقت رفت». ستون‌نویس سایت شبکه تلویزیونی «فاکس اسپورتس» استرالیا نیز استفاده از داور ایرانی که کشورش رابطه نزدیکی با سوریه دارد، برای این بازی  را زیر سوال برد.

آرون موی، هافبک تیم ملی استرالیا هم در انتقاد از عملکرد فغانی اظهار داشت: به نظرم داور در گرفتن پنالتی اغراق کرد.

هواداران استرالیایی به جمع منتقدان عملکرد داور بین‌المللی کشورمان اضافه شدند و بر این باورند که فغانی به خاطر رابطه نزدیک کشورش با سوریه و حمایت از این کشور در جنگ داخلی سوریه، به سود آنها سوت زده است. یکی از آنها در کنایه به فغانی در این باره گفت: باید به داور به خاطر پنالتی که به سود سوریه گرفت، مدال بدهند!

علیرضا فغانی از سال ۲۰۰۸ به جرگه داوران بین‌المللی فیفا پیوسته و از او به عنوان یکی از بهترین داوران آسیا یاد می‌شود. او فینال مسابقات فوتبال بازی‌های المپیک ۲۰۱۶ ریو و بازی‌هایی از مسابقات امسال جام کنفدراسیون‌ها را قضاوت کرد.