افزایش ۲ برابری تعداد شهرهای نارنجی / هشدار به ۸ استان
افزایش ۲ برابری تعداد شهرهای نارنجی / هشدار به ۸ استان
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ضمن هشدار نسبت به خیز ملایم کرونا در برخی استانها، از دو برابر شدن شهرهای نارنجی در کشور خبر داد.

به گزارش واحد اجتماعی خبرگزاری صبح اقتصاد دکتر علیرضا رییسی در حاشیه پنجاه و ششمین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا که با حضور رییس جمهور و دیگر اعضا برگزار شد، گفت: امروز بحث‌های مختلفی در زمینه وضعیت دنیا و مباحث مربوط به ویروس جهش یافته‌ای که در دنیا شایع شده اعم از انگلیس، اروپا، آفریقای جنوبی و حتی در ژاپن داشتیم. این وضعیت را نیاز است به دقت رصد کنیم.”افزایش ۲ برابری تعداد شهرهای نارنجی”

وضعیت کرونا در کشورهای اروپایی با وجود آغاز واکسیناسیون در این کشورها
وی افزود: در حال حاضر انگلیس، آمریکا، آلمان و به طور کلی اروپا و آمریکا در وضعیتی قرار دارند که دارند در برابر این ویروس جهش یافته به زانو درمی آیند و بحث، بحثی جدی است و اکثر بیمارستان‌هایشان پر شده است. این در حالی است که بسیاری از این کشورها واکسیناسیون را آغاز کرده‌اند؛ به طوری که انگلیس ۱۰ میلیون نفر را تاکنون واکسن زده و بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر هم به همین صورت واکسیناسیون را آغاز کرده‌اند. این نشان دهنده این است که ما باید حواسمان باشد که حتی اگر واکسیناسوین هم آغاز شود، حتما نیاز است که مراقب رعایت پروتکل‌های بهداشتی باشیم و به دقت رعایت کنیم.

هوشیار باشیم و پروتکلها را رعایت کنیم
وی افزود: حتی در سطح کشوری مانند ژاپن که تاکنون عملکرد بسیار موفقی در مدیریت کرونا داشته است، به دلیل جهش ویروس در این کشور اعلام کردند که بیش از ۷۰ درصد تخت‌های بیمارستانی‌شان پر شده است. این نشان می‌دهد که باید هشدار دهیم و حتما پروتکل‌ها و دستورالعمل‌ها را رعایت و رصد کنیم.

ریسی ادامه داد: هدف ما این است که تا ایجاد یک ایمنی مناسب از طریق واکسیناسیون، در شرایط فعلی خوبی که کشور ما قرار گرفته، برخلاف سایر کشورها که واقعا مشکلات زیادی برایشان پیش آمده، بتوانیم این وضعیت را ادامه داده و آن را حفظ کنیم و از شیوع و بروز بیماری و خیز چهارمی که ممکن است اتفاق افتد، جلوگیری کنیم.

هدفگذاری برای نوروزی آرام
وی افزود: هدف‌مان این است که یک شب عید آرام داشته باشیم. هموطنان عزیز همه درک می‌کنیم، همه در یک کشور زندگی می‌کنیم و می‌دانیم که عید گذشته درگیر کرونا بودیم، قبل از آن هم درگیر سیل بودیم و امسال سومین سالی است که در تعطیلات عید با این پدیده‌ها مواجه هستیم. امید داریم که اگر خوب بتوانیم این پنج – شش هفته را به خوبی رعایت کنیم و مانع خیز چهارم شویم، بتوانیم یک شب عید آرام داشته و برخی فعالیت‌ها را بتوانیم انجام دهیم.افزایش ۲ برابری تعداد شهرهای نارنجی”

شهر قرمز نداریم
شهرهای نارنجی دو برابر شد
وی درباره آخرین وضعیت کشور، گفت: خوشبختانه هنوز شهر قرمز نداریم، اما شهرهای نارنجی از ۱۸ تا به ۳۶ رسیده و دوبرابر شده که این یک هشدار است. شهرهای زرد از ۱۳۰ به ۱۷۸ رسیده و شهرهای آبی از ۳۰۶ به ۲۳۴ شهر کاهش یافته است.

خیز ملایم کرونا در برخی استانها
وی افزود: بنابراین نشان می دهد که خیزی از بیماری در برخی استان‌ها گرچه به صورت ملایم شروع شده و چون در ابتدای راه هستیم می توان با رعایت و مداخله موثر پروتکل‌ها و پرهیز از آموزه‌هایی که داشتیم یعنی پرهیز از تجمعات و دورهمی‌های خانوادگی، زدن ماسک و رعایت پروتکل‌ها و تهویه مناسب می‌توانیم جلو خیز شدید بیماری را بگیریم.

هشدار به ۸ استان
پراکندگی شهرهای نارنجی
رییسی گفت: به استان‌های هرمزگان، خوزستان، یزد، استان‌های شمالی گیلان، مازندران و گلستان، آذربایجان غربی و لرستان هشدار می‌دهیم که باید به دقت مراقب و مواظب باشیم. هفته گذشته فقط در دو استان شهر نارنجی داشتیم؛ به طوری که در گیلان سه شهر و در مازندران ۱۵ شهر نارنجی بود، اما اکنون پراکندگی این ۳۶ شهر نارنجی در شهرهای مختلفی اعم از آذربایجان شرقی، اصفهان، خراسان شمالی، سمنان، کرمانشاه، گیلان، مازندران، گلستان، هرمزگان، همدان، یزد و… نشان می‌دهد برخی شهرایی که در این استان‌ها زرد بودند با توجه به افزایش موارد ابتلا، تغییر رنگ داده و یک درجه بالاتر رفتند و وارد شهرهای نارنجی شده‌اند.”افزایش ۲ برابری تعداد شهرهای نارنجی”

  • منبع خبر : ایسنا