امسال هم «نوبل ادبیات» نداریم
امسال هم «نوبل ادبیات» نداریم

آکادمی نوبل از عدم اعطای جایزه نوبل ادبیات در سال جاری میلادی خبر داد. به نقل از آسوشیتدپرس، آکادمی نوبل اعلام کرد که به دلیل مسائل بوجود آمده در خصوص «ژان کلود آرنولت»، امسال نوبل ادبیات اعطا نمی شود اما با این وجود این آکادمی به کار خود ادامه می دهد. ژان کلود آنولت شهروند […]

آکادمی نوبل از عدم اعطای جایزه نوبل ادبیات در سال جاری میلادی خبر داد.

به نقل از آسوشیتدپرس، آکادمی نوبل اعلام کرد که به دلیل مسائل بوجود آمده در خصوص «ژان کلود آرنولت»، امسال نوبل ادبیات اعطا نمی شود اما با این وجود این آکادمی به کار خود ادامه می دهد.

ژان کلود آنولت شهروند فرانسوی حاضر در سوئد  که یکی از مهمترین چهره های فرهنگی حاضر در این کشور محسوب می شود به فساد اخلاقی متهم شده و همین امر مشکلاتی را برای آکادمی نوبل بوجود آورده است.

همسر این فرد یکی از اعضای آکادمی نوبل است و در پی طرح این اتهامات نهاد نوبل با رای‌گیری میان اعضای خود تصمیم گرفت «کاترینا فراستنسون» همسر آرنولت را از کمیته ۱۸ نفر نوبل ادبیات کنار بگذارد.

این رسوایی در کنار اتهامات مربوط به تضاد منافع و درز اسامی برندگان نوبل در میان اعضای این اکادمی اختلاف ایجاده کرده و به استعفای چند نفر از جمله خانم فراستنسون و نیز پروفسور «سارا دنیوس» رییس آکادمی منجر شده است.

در پی این استعفاها کمیته نوبل درحال حاضر تنها ۱۱ عضو دارد.