امضای تفاهم نامه چهارجانبه حمایت از تولید و توسعه
امضای تفاهم نامه چهارجانبه حمایت از تولید و توسعه
امضای تفاهم نامه چهارجانبه حمایت از تولید و توسعه زیست‌بوم تلفن هوشمند تولید داخل بین وزارت ارتباطات، پست‌بانک‌ایران و شرکت‌های ارتباطات‌سیار و ایرانسل

امضای تفاهم نامه چهارجانبه حمایت از تولید و توسعه

امضای تفاهم نامه چهارجانبه حمایت از تولید و توسعه زیست‌بوم تلفن هوشمند تولید داخل بین وزارت ارتباطات، پست‌بانک‌ایران و شرکت‌های ارتباطات‌سیار و ایرانسل

با حضور مهندس آذری ‌جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، تفاهم‌نامه چهارجانبه بین معاونت فناوری و نوآوری این وزارتخانه، پست‌بانک‌ایران و شرکت‌های ارتباطات‌سیار و ایرانسل در راستای ارتقای تاب‌آوری کشور در حوزه زیست‌بوم، رونق تولید و افزایش کاربری تلفن‌همراه هوشمند تولید داخل برای حمایت از شتابدهی و توسعه سهم بازار و زیست بوم این محصول به امضاء رسید.

به گزارش روابط‌عمومی پست‌بانک‌ایران: براساس تفاهم نامه مذکور این بانک به‌عنوان بانک‌عامل تعیین‌شده و خدمات بانکی موردنیاز را در چارچوب قوانین و مقررات تأمین می‌نماید.

آذری جهرمی در مراسم امضای این تفاهم نامه گفت: در شرایط فعلی که قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده و تعداد زیادی از مردم از گوشی‌های شکسته و یا دست دوم که بعضا امنیت اطلاعات گوشی را به مخاطره می اندازد، استفاده می کنند، تولید داخل می‌تواند این موضوع را مرتفع کند.

آذری جهرمی خاطرنشان کرد: به همین منظور صندوقی را آماده کردیم که ۱۰۰ میلیارد تومان از پست بانک و ۱۰۰ میلیارد تومان نیز از بانک مرکزی و در مجموع ۲۰۰ میلیارد تومان دراختیار پست بانک قرار می‌گیرد و این منبع دراختیار اپراتورها قرار داده می‌شود تا اپراتورها بتوانند این مبلغ را به صورت اقساطی در اختیار مشتریان گوشی داخل قرار دهند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تأکید کرد: در همین حال تفاهم‌نامه‌ای با وزارت صمت امضاء می‌شود تا به جای افزایش تعرفه‌ی واردات گوشی، تعرفه واردات قطعات گوشی کاهش یابد که این اقدام به نفع تولیدکنندگان است.

آذری جهرمی افزود: چهار تولید کننده‌ داخلی برای تولید گوشی هوشمند اعلام آمادگی کردند که ظرفیت هاى موجود در پارک علم و فناورى سجاد، منطقه‌ی ویژه پیام و پژوهشگاه ICT هم اختیار تولیدکنندگان قرار می‌گیرد.

به گفته وی بنا بر ارزیابی های صورت گرفته، نتیجه مورد انتظار این است که طی مدت دو سال موفق به تولید ۲ میلیون گوشی در هر سال شویم.

وی درباره قیمت متوسط این گوشی ها گفت: قیمت گوشی حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است، به این مفهوم که تولید گوشی می تواند برای تولید کننده ۵ هزار میلیارد تومان بازار ایجاد کند، در این راستا وظیفه دولت ایجاد سکو است به همین دلیل پس از امضای تفاهم نامه ها فراخوانی داده می شود برای این که اگر مجموعه ای توان تولید داشت بتواند به این پروژه بپیوندد.

آذری جهرمی افزود: اکنون چهار تولید کننده گوشی همراه وطنی درحال فعالیت هستند که هر کدام در یک مرحله خاص از تولید قرار دارند، استانداردهایی که ما در این خصوص در نظر گرفته ایم بسیار سخت گیرانه است چرا که نمی توان گوشی تولید کرد و دست مردم داد اما از آن پشتیبانی نکرد.

وی ادامه داد: در این معمارى طراحى صورت گرفته مورد توجه همه‌ ذی‌نفعان است و همین طور کمک شایانى به توسعه‌ی بازار و تحریک تقاضا خواهد کرد.

گفتنی است: این تفاهم‌نامه به امضای دکتر ستار هاشمی معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، بهزاد شیری مدیرعامل پست‌بانک‌ایران، مهدی اخوان بهابادی مدیرعامل شرکت ارتباطات‌سیار ایران(همراه اول) و بیژن عباسی آرند مدیرعامل شرکت ایرانسل رسید.