امیر سیاری: برای حفظ منافع ملی در برابر هر تهدیدی ایستادگی می‌کنیم
امیر سیاری: برای حفظ منافع ملی در برابر هر تهدیدی ایستادگی می‌کنیم
معاون هماهنگ‌کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: اهمیت استراتژیکی خلیج فارس به‌قدری است که قدرت‌های بزرگ به‌دنبال تسلط بر آن هستند، اما تاریخ ثابت کرده که ما برای حفظ منافع خود در برابر هر تهدیدی ایستادگی کرده و خواهیم کرد.

به گزارش گروه دفاعی خبرگزاری تسنیم،  امیر دریادار سیاری معاون هماهنگ‌کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران صبح امروز (پنج‌شنبه ۱۲ اردیبهشت) در نخستین همایش سراسری تربیت و آموزش ارتش با تأکید بر اهمیت جایگاه یک کشور در نظام بین‌المللی اظهار داشت: اثرگذاری یک کشور در جامعه بین‌المللی بسیار مهم است، باید در مسیری حرکت کنیم که جایگاه نظام و انقلاب والا و اثرگذار باشد، در غیر این صورت این دیگران هستند که برای ما تصمیم‌گیری می‌کنند.

وی با بیان اینکه در کسب جایگاه در نظام بین‌الملل، قدرت تعیین‌کننده مرتبه‌ کشورها در این نظام است، خاطرنشان کرد: باید در جهت قدرتمند شدن حرکت کرد. ما قدرت ملی را به‌‌عنوان عامل تعیین‌کننده جایگاه کشور تعریف می‌کنیم.

معاون هماهنگ‌کننده ارتش قدرت سیاسی، قدرت اجتماعی، قدرت فرهنگی، قدرت علمی و قدرت نظامی را از مؤلفه‌های قدرت ملی عنوان کرد و گفت: یکی از مهمترین مؤلفه‌های قدرت ملی، قدرت نظامی است که بالاترین اثر را دارد؛ سیاستمداران در نظام بین‌المللی هر کجا که پشت میز می‌نشینند، اگر می‌خواهند محکم صحبت کنند، باید پشت‌شان گرم باشد، قدرت ملی خود را به‌رخ بکشند و در صورت تهدید طرفین توان بازدارندگی خود را نشان دهند. اگر در مذاکرات هسته‌ای در جایگاهی قرار گرفتیم که ۶ کشور با ما وارد مذاکره شدند، این به‌دلیل قدرت نظام جمهوری اسلامی ایران بود.

دریادار سیاری همچنین نیروی انسانی مناسب، داشتن تجهیزات مناسب و داشتن زیرساخت‌های مورد نیاز برای تقویت قدرت نظامی را از عناصر اثرگذار در قدرت نظامی برشمرد و تأکید کرد: نیروی انسانی مهمترین و بزرگترین سرمایه یک قدرت نظامی است. نیروی انسانی در نیروهای مسلح باید کیفی و از ویژگی‌های خوب انقلابی و دینی برخوردار باشند؛ این ویژگی است که نیروهای مسلح ما را از نیروهای مسلح سایر کشورها متمایز می‌کند.

وی برخورداری از ایمان، دانش و شجاعت را سومین ویژگی نیروی انسانی در نیروهای مسلح دانست و خاطرنشان کرد: آنچه وظیفه اصلی اعضای خانواده ارتش جمهوری اسلامی است، توجه به اسناد بالادستی و گام برداشتن در مسیر تربیت نیروی انسانی کیفی و کارآمد است تا آنها بتوانند قدرت ملی و میزان اثرگذاری ما در فضای بین‌المللی را بالا ببرند.

معاون هماهنگ‌کننده ارتش در پایان با گرامیداشت روز ملی خلیج فارس، اظهار کرد: اهمیت استراتژیکی و ژئوپولیتیکی خلیج فارس آن‌قدر مهم است که قدرت‌های بزرگ دنبال تسلط بر آن هستند، اما تاریخ ثابت کرده که ما برای حفظ منافع و ارزش‌های خود در برابر هر تهدیدی ایستادگی کردیم و خواهیم ایستاد و نام خلیج فارس از دیرباز خلیج فارس بوده است و خواهد بود. ملت انقلاب اسلامی نیز همواره با تکیه بر ارزش ها و اسناد بالادستی در مقابل هر تهدیدی خواهد ایستاد.

در بخش دیگری از این همایش حجت الاسلام و المسلمین عباس محمدحسنی رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش، تمامیت ارضی، پاسداری از استقلال کشور و کلّیت نظام و امدادرسانی به مردم در حوادث و بلایای طبیعی در زمان غیرجنگی را مأموریت‌های ارتش در قانون اساسی عنوان کرد و گفت: اساس دستیابی به توان رزمی روز، آموزش تربیت‌محور است. در همه آموزه‌های دینی آموزش به‌همراه تربیت است، اما اگر این آموزش توحیدی باشد قمر بنی‌هاشم(ع) نتیجه آن می‌شود و اگر خدای نکرده این آموزش غیرتوحیدی باشد، حاصل آن انسانی خائن و ترسو می‌شود.

وی با یادآوری اینکه در اسلام تربیت مقدم بر آموزش است، ابراز کرد: در همه جای دنیا، آموزش به‌همراه تربیت است، اما آنچه مورد نظر ماست، تربیت یک انسان مجاهد، حق‌طلب و خداباور است.