انتشار لیست سراسری ۲ حزب اصلاح‌طلب/ائتلاف شانا و پایداری میان اصولگرایان
انتشار لیست سراسری ۲ حزب اصلاح‌طلب/ائتلاف شانا و پایداری میان اصولگرایان
اعلام لیست‌های سراسری دو حزب اصلاح‌طلب اعتماد ملی و ندای ایرانیان، انتشار چندین لیست از سوی چند جبهه مختلف، ائتلاف جدید و توافق شانا و پایداری در میان اصولگرایان و حمایت علی لاریجانی از محمدباقر نوبخت از جمله اخبار انتخاباتی ششم و هفتم اسفند ۱۴۰۲ بود.

اعلام لیست‌های سراسری دو حزب اصلاح‌طلب اعتماد ملی و ندای ایرانیان، انتشار چندین لیست از سوی چند جبهه مختلف، ائتلاف جدید و توافق شانا و پایداری در میان اصولگرایان و حمایت علی لاریجانی از محمدباقر نوبخت از جمله اخبار انتخاباتی ششم و هفتم اسفند ۱۴۰۲ بود.

به گزارش ایسنا، هادی طحان نظیف عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان ظهر امروز در نشست دانشجویی در مسجد دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به انتشار فهرست‌های انتخاباتی، گفت: امروز شاهد حضور افراد و گروه‌های مختلف در انتخابات هستیم و بستر برای مشارکت همه احزاب و جریانات سیاسی و همچنین اشخاص مختلف فراهم است و همه اقشار حضور دارند.

انتشار لیست سراسری ۲ حزب اصلاح‌طلب/ائتلاف شانا و پایداری میان اصولگرایان
هادی طحان نظیف

طحان نظیف همچنین تاکید کرد: در اصلاحیه اخیر قانون انتخابات برخی موارد نظیر دادن وعده‌های خارج از اختیارات قانون جرم شمرده شده است. آنچه مهم است این است که اگر مردم نقش دستگاهها و قوای مختلف را بشناسند، اصلا اجازه نمی‌دهند که فردی وعده‌های خارج از اختیارات قانونی بدهد. دانشجویان می‌توانند در این زمینه نقش آفرینی کنند و نگذارند حرفی که پایه و مبنایی ندارد، اساسا در جامعه شنیده شود.

انتشار لیست سراسری ۲ حزب اصلاح‌طلب

امروز علی لاریجانی رئیس مجالس هشتم تا دهم از محمدباقر نوبخت کاندیدای انتخاباتی رشت و رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت روحانی حمایت کرد. لاریجانی در پیام ویدئویی حمایت از نوبخت گفت: آقای نوبخت در دولت و مجلس سوابق خوبی داشته است. وی از افرادی است که با فضل و دقت کافی امورات مربوط به توسعه اقتصادی کشور را دنبال کرده است. فکر می کنم او از افراد مسلط بر اقتصاد کشور است.

انتشار لیست سراسری ۲ حزب اصلاح‌طلب/ائتلاف شانا و پایداری میان اصولگرایان
محمد باقر نوبخت و علی لاریجانی

علی مطهری سرلیست فهرست «صدای ملت» در یک نشست خبری با بیان اینکه از لیست جامعه روحانیت مبارز  در استان تهران برای ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان حمایت می‌کنیم، اظهار کرد: تصور می‌کنم مشارکت در انتخابات بیش از ۵۰ درصد خواهد بود و همین برای اصلاح خوب است. اصلاح زمانی می‌شود که حداقل ۷۰ کرسی مجلس در اختیار افراد معتدل قرار بگیرد.

انتشار لیست سراسری ۲ حزب اصلاح‌طلب/ائتلاف شانا و پایداری میان اصولگرایان
مطهری

امروز لیست ۲۰ نفره‌ای برای تهران از سوی ائتلاف بزرگ فرهنگیان منتشر شد که تعدادی از آنها با لیست‌های صدای ملت و شورای وحدت نیروهای انقلاب مشترک هستند. یوسف نجفی دبیر ائتلاف بزرگ فرهنگیان با اشاره به برگزاری جلسه این ائتلاف برای جمع‌بندی لیست نهایی در حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات و پردیس گفت: روز گذشته در فضای مجازی فهرست ۳۰ نفره‌ای به نام ائتلاف بزرگ فرهنگیان منتشر شد که مربوط به این ائتلاف نبوده و تکذیب می شود و آن را مصداق بداخلاقی سیاسی می‌دانیم.

همچنین دیروز شورای ائتلاف بزرگ فرهنگیان کشور فهرست کاندیداهای خود را در برخی از حوزه‌های انتخابیه سراسر کشور برای انتخابات مجلس شورای اسلامی اعلام کرد.

امروز حزب اصلاح‌طلب «اعتماد ملی» که در تهران با علی مطهری بر سر لیست صدای ملت ائتلاف کرده است، با انتشار بیانیه‌ای اسامی کاندیداهای مورد حمایت حزب اعتماد ملی در سراسر کشور را برای انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی اعلام کرد.

دیروز هم حزب اصلاح‌طلب «ندای ایرانیان» که مانند اعتماد ملی در تهران با لیست صدای ملت علی مطهری همراه است، در اطلاعیه‌ای لیست کاندیداهای مورد حمایت ندای ایرانیان را در سراسر کشور اعلام کرد.

ائتلاف شانا و پایداری

از طرفی حسین بهمن‌آبادی دبیر ستاد انتخابات استان تهران «شبکه سامان» در یک نشست خبری در ایسنا  لیست سامان را با حضور ۱۵ زن به طور رسمی اعلام کرد. بهمن‌آبادی همچنین عنوان کرد که سامان در انتخابات خبرگان رهبری از آیات اعرافی، قمی، نعیم‌آبادی، صفایی‌بوشهری، موسوی جزایری و مصباحی‌مقدم حمایت می‌کند.

انتشار لیست سراسری ۲ حزب اصلاح‌طلب/ائتلاف شانا و پایداری میان اصولگرایان
نشست خبری اعضای شبکه سامان در ایسنا

همچنین وهاب عزیزی دبیر کل جبهه جهادگران ایران اسلامی با بیان اینکه لیست این جبهه، مستقل از جریان‌های سیاسی کشور است، کاندیداهای مورد حمایت جبهه جهادگران ایران اسلامی، در حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، پردیس و اسلامشهر را اعلام کرد.

سید نظام‌الدین موسوی دبیر شورای مرکزی ائتلاف مردمی نیروهای انقلاب اسلامی (اُمناء) هم اسامی فهرست ۳۰ نفره نامزدهای اُمناء را برای انتخابات مجلس شورای اسلامی در تهران اعلام کرد.

امروز نشست خبری لیست بانوان ائتلاف مردمی نیروهای انقلاب اسلامی (اُمناء) با حضور سمیه رفیعی، زینب قیصری، طهورا نوروزی، پریسا دانشجو و ریحانه اخلاقی برگزار شد. در این نشست سمیه رفیعی نماینده مجلس یازدهم با تاکید بر این‌که «ااُمناء نگاه ویژه به حضور بانوان در جامعه دارد»، گفت: اُمناء از نگاه سهمیه‌بندی و زینت‌المجالسی به حضور زنان دوری کرده است.

انتشار لیست سراسری ۲ حزب اصلاح‌طلب/ائتلاف شانا و پایداری میان اصولگرایان
نشست خبری اعضای لیست بانوان اُمناء

از طرفی نشست خبری ستاد بانوان شورای وحدت اصولگرایان با حضور کاندیداهای زن حاضر در فهرست این تشکل سیاسی برای انتخابات مجلس شورای اسلامی هم امروز با حضور لاله افتخاری، نیره قوی، زهرا حجازی‌زاده، سمیه گل‌پور کمرکوهی برگزار شد. لاله افتخاری در این نشست تاکید کرد: یکی از نکات مهم، حضور نامزدهای زن جوان در کنار نامزدهای پیشکسوت است تا از این فرآیند رقابت را ایجاد کنیم. در مجلس به‌روزرسانی قوانین و حسن نظارت بر اجرای قوانین باید در دستور کار فراکسیون زنان و خانواده مجلس آینده باشد و شرایط باید برای نخبگان زن بیشتر فراهم شود ‌تا در کنار آن و در موضوع زنان مشاغل خانگی و خانوادگی هم توسعه یابد.

همچنین حزب اصولگرای «مؤتلفه اسلامی» در حمایت و تایید فهرست شورای وحدت نیروهای انقلاب در تهران بیانیه‌ای صادر کرد.

دیروز هم اعلام شد که شورای ائتلاف نیروهای انقلاب (شانا) به ریاست غلامعلی حداد عادل که از محمدباقر قالیباف حمایت می‌کند با جبهه پایداری انقلاب اسلامی برای ارائه لیست مشترک به توافق رسیده‌اند. بر این اساس لیست شانا و پایداری دو سرلیست مشترک یعنی محمدباقر قالیباف و مرتضی آقاتهرانی خواهد داشت. در این لیست ابتدا نام محسن دهنوی وجود داشت، اما پس از اعتراض و انصراف مالک شریعتی به دلیل حضور نام دهنوی، نام سیدمحمود نبویان به جای دهنوی به این لیست اضافه شد.

پس از آن هم محسن دهنوی نماینده اصولگرای تهران و کاندیدای انتخابات مجلس گفت که به درخواست بزرگان شورای ائتلاف جهت حفظ وحدت نیروهای انقلاب، از حضور در لیست انصراف داده و حمایت خود را از فهرست مشترک شورای ائتلاف و جبهه پایداری به عنوان لیست اصلی اعلام می‌کند.

دیشب هم شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی (شانا) درباره فهرست مشترک نامزدهای این شورا با جبهه پایداری بیانیه‌ای منتشر کرد.

همچنین مرتضی آقاتهرانی رئیس شورای مرکزی جبهه پایداری با اشاره به توافق این جبهه و شانا در ارائه لیست انتخاباتی مشترک در تهران اظهار کرد: ما برای آنکه به یک لیست واحد ورود کنیم، درخواست داشتیم که برخی از افراد بهتر جایگزین شوند و با تأملاتی یک لیست ۳۰ نفره با دو سرلیست داده شد.

انتشار لیست سراسری ۲ حزب اصلاح‌طلب/ائتلاف شانا و پایداری میان اصولگرایان
غلامعلی حداد عادل

غلامعلی حداد عادل رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب (شانا) هم امروز در سومین گردهمایی طلاب و روحانیت با موضوع «نقش طلاب و روحانیت در افزایش مشارکت مردمی» با بیان اینکه تمام تلاش شورای ائتلاف ارائه فهرست قابل قبول برای تشکیل مجلس خوب به مردم بود، گفت: در این بین اگر کسی خدای نکرده به فکر وحدت‌شکنی باشد لطمه جبران‌ناپذیری می‌زند. البته تهمت و توهین و افترا در فضای مجازی غوغا می‌کند و هیچ چیزی را هم قبول ندارد.

 

اخبار انتخاباتی دیگر رسانه‌ها؛ اعتراض به لیست شورای ائتلاف

امروز سید حسین مرعشی دبیر حزب کارگزاران سازندگی در گفت‌وگویی اظهار کرد: ما برای تهیه لیست نامزدها در تهران با علی مطهری همکاری داشتیم و به ایشان مشورت دادیم. در حوزه‌های انتخابیه کشور در قالب حزب کارگزاران سازندگی و در حوزه‌هایی که کاندیدای تایید صلاحیت شده وجود داشته باشد که صلاحیت آنها را تایید کنیم، مسئولیت آنها را در قبال مردم بپذیریم و سابقه اصلاح‌طلبی یا عضویت در یکی از احزاب اصلاح‌طلب را داشته باشد، کاندیدا معرفی خواهیم کرد.

همچنین محمود واعظی رئیس دفتر رئیس دولت دوازدهم در گفت‌وگویی بیان کرد: استقبال از نامزدها بستگی به مردم دارد، به این ترتیب که اگر مردم بخواهند بیایند به جای رأی سفید، رأی اعتراضی به لیست صدای ملت بدهند. در انتخابات ریاست‌جمهوری بعد از رئیسی بیشترین رأی را رأی سفید داشت، لذا مردم به جای اینکه رأی سفید بدهند به لیستی رأی بدهند که به آنها نزدیک‌تر است و صدایشان در مجلس باشد و بتواند یک سری مسائل را دنبال کند.

انتشار لیست سراسری ۲ حزب اصلاح‌طلب/ائتلاف شانا و پایداری میان اصولگرایان
محمود واعظی

بی‌نظیر جلالی سخنگوی صدای ملت هم در گفت‌وگویی عنوان کرد: فکر می‌کنم اگر قرار باشد رای اعتراضی داده شود این لیست می‌تواند انتخاب مقبول و معقولی است. صحبت صادقانه بنده این است که ما باید بر اساس ظرفیت موجود عمل کنیم و واقع‌بینانه جلو برویم، چون نمی‌توانیم که سنگر به سنگر از همه چیز کوتاه بیاییم. تفاوتی که من به لحاظ کنشگری سیاسی با دوستان همفکرم داشتم این بود که من نمی‌خواهم عرصه را به افراد تندرو واگذار کنم و فکر می‌کنم اگر مجلس را از دست بدهیم و کنار بکشیم، در نهایت بعدها خیلی سخت می‌توانیم دوباره سنگرهایی را به دست آوریم که خیلی راحت به دست نیامده است.

محسن پیرهادی نامزد اصولگرای انتخابات مجلس دوازدهم امروز در نامه‌ای خطاب به غلامعلی حداد عادل رئیس و اعضای شورای انتخاب شورای ائتلاف نیروهای انقلاب (شانا) در شهر تهران و همچنین مدیر نظارت و بازرسی ائتلاف نسبت به طی نشدن فرایند قانونی شورای ائتلاف اعتراض کرد و خواستار تغییر فهرست شد.

در روزنامه‌ها چه خبر بود؟

روزنامه‌های اصولگرای «کیهان» با تیتر «انتشار فهرست‌های نهائی از سوی سلیقه‌های مختلف سیاسی»، «جوان» با تیتر «شهرستان‌ها انتخابات را داغ کردند»، «خراسان» با تیتر «صف‌آرایی لیست‌ها»، «رسالت» با تیتر «انتخابات؛ ضامن امنیت»، «فرهیختگان» با تیتر «می‌خواهید کدام لیست رای نیاورد؟»، «وطن امروز» با تیتر «میدان رای اولی‌ها»، «ایران» وابسته به دولت با تیتر «رقابت داغ ۴ لیست انتخاباتی در تهران»، «همشهری» وابسته به شهرداری تهران با تیتر «اثر رای ما در غزه»، «جام جم» متعلق به صداوسیما با تیتر «انتخابات، رای به انسجام و اقتدار» و «شهروند» وابسته به هلال احمر با تیتر «لیست‌های امیدوار» در صفحه اول خود به موضوع انتخابات پرداخته‌اند.

همچنین روزنامه‌های اصلاح‌طلب و اعتدالگرای «آرمان امروز» با تیتر «جنگ فهرست‌ها در ۳ روز مانده تا انتخابات»، «آرمان ملی» با تیترهای «یار دوازدهم اصولگرایان»، «اختلافی بین اصلاح‌طلبان نیست» و «معامله قالیباف و محصولی؛ یک لیست با ۲ سرلیست»، «آفتاب یزد» با تیترهای «دوگانه دهنوی-مالک شریعتی؛ دعوای انتخاباتی اصولگرایان علنی‌تر شد» و «آخرین وضعیت حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس»، «اعتماد» با تیترهای «چتر حمایتی اعتماد ملی در استان‌ها» و «روزنه‌گشایی به معنای انشعاب نیست»، «شرق» با تیتر «معجزه تکیه بر جمهور مردم و اسلام» در اشاره به بیانات اخیر رهبری، «ابتکار» با تیتر «چشم امید اصلاح‌طلبان و میانه‌روها به صدای ملت»، «اطلاعات» با تیتر «راهی جز صندوق رای وجود ندارد» در گفت‌وگو با حسین مرعشی دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی، «سازندگی» ارگان حزب «کارگزاران سازندگی ایران» با تیتر «دوئل در تهران» و «مردم‌سالاری» ارگان حزب «مردم‌سالاری» با تیتر «جنگ، سهم‌خواهی، انشعاب و چندپارگی؛ حرکت در مسیر اصولگرایی» در صفحه اول خود به موضوع انتخابات پرداخته‌اند.