انتقال پول فروش نفت در INSTEX منتفی است
انتقال پول فروش نفت در INSTEX منتفی است
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه در ساز و کار INSTEX نقل و انتقال پول فروش نفت منتفی شده است، گفت: «اینستکس» هیچ برنامه زمان بندی و ضمانت اجرایی ندارد.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد محمدرضا پورابراهیمی در خصوص سازو کار جدید مالی اروپا در قالب INSTEX  گفت: طبق برجام جمهوری اسلامی ایران محدودیت های  هسته ای را پذیرفت تا در عوض غرب حقوق قانونی ملت ایران در موضوع مسائل اقتصادی، رفع تحریم های بانکی و رفع تحریم های تجاری مخصوصا در حوزه نفت را به رسمیت بشناسد.

نماینده مردم کرمان افزود: متاسفانه بعد از خروج آمریکا از برجام علیرغم تعهدات طرف های اروپایی در برجام، اروپا هم به تعهدات خود وفادار نماند.

عضو شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا اظهار داشت: جمهوری اسلامی تمامی تعهدات خود را اجرایی کرد اما اروپایی ها بدعهدی کردند و مجددا قول دادند تا پایان سال ۲۰۱۸ کانال مالی SPV را راه اندازی می کنند اما متاسفانه این وعده خود را نیز اجرایی نکردند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: در ابتدای سال ۲۰۱۹ اروپایی ها ابزار مبادلات مالی تحت عنوان اینستکس را تعریف کردند. گزارشی که از این سازو کار در اختیار ما قرار گرفته است نگرانی ها را نسبت به عملیاتی شدن این سازوکار بیشتر می کند.

وی گفت: اروپا متعهد شده بود در قالب SPV به ایران کمک کند تا نقل و انتقال پول فروش نفت ایران انجام شود اما در ساز و کار INSTEX این موضوع منتفی شده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه در INSTEX موضوعی تحت عنوان امکان مبادلات نفتی ایران در حوزه غذا و دارو وجود دارد گفت: ایجاد محدودیت در نقل و انتقال پول نفت ایران از یک  سو و  گروکشی اروپایی ها در خصوص لوایح ذیل FATF از سوی دیگر موجب شده است که INSTEX به هیچ عنوان قابل قبول نباشد.

پور ابراهیمی تصریح کرد: اقدام اروپایی ها در شرط گذاری برای INSTEX عملا توهین به ملت ایران است. وزارت امور خارجه حتما باید در این خصوص موضع جدی بگیرد. ما اعتقاد داریم آنچه که تعهد اروپایی ها بوده باید فارغ از  FATF اجرایی شود در غیر این صورت جمهوری اسلامی باید تصمیم گیری کند.

عضو شورای عالی هماهنگی سران قوا در تشریح ایرادات INSTEX تاکید کرد: برای اجرای INSTEX هیچ برنامه زمان بندی و ضمانت اجرایی وجود ندارد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت:علاوه بر این کل مبادلاتی دارویی که ما می خواهیم از طریق این سازوکار انجام دهیم حدود ۲ میلیارد دلار است، ۷۵۰ میلیون دلار واردات مواد اولیه و ۱.۲ میلیارد دلار واردات داروی نهایی  که از چین و هند انجام می شود لذا عدم اجرای INSTEX تاثیری بر مبادلات اقتصادی ما ندارد.اروپایی ها باید ساز وکار  INSTEX  را اصلاح کنند. این رویکرد به نفع ما نیست.

پورابراهیمی تاکید کرد: تاکنون هیچ کدام از وعده های اروپایی ها در خصوص ایران محقق و عملیاتی نشده است. اروپایی ها تلاش دارند موضع ایران را تضعیف کرده و شرایط بیشتری برای اجرای ساز و کار مالی بگذارند. اروپایی ها حق ندارند تعهدات خود را در قالب برجام زیر پا بگذارد. آنها مکلف به حل مشکلات مبادلات بانکی و مالی و تجاری ایران بودند.

وی تاکید کرد: اروپا امروز نمی تواند با ادبیاتی جدید ، گروکشی لوایحی مثل FATF ، عدم ارائه تضمین های لازم، ایران را محدود به  INSTEX  و مبادلات غذا و دارو کند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه مجلس حتما به این موضوع ورود پیدا خواهد کرد گفت: INSTEX  در کمیسیون اقتصادی مجلس مورد بررسی قرار خواهد گرفت. وزارت امور خارجه از نیز باید از موضع عزت مطالبات به حق ملت ایران را پیگیری کند.

پور ابراهیمی افزود: امیدواریم با این رویکرد جدید، اروپایی ها هم طبق توافقی که در برجام کردند تعهدات اقتصادی خود را به شکل کامل بدون پیش شرط گذاشتن عملیاتی کنند.

  • منبع خبر : مهر