اولین واکسن mRNA مالاریا از راه می رسد
اولین واکسن mRNA مالاریا از راه می رسد
شرکت سازنده یکی از اولین واکسن‌های بیماری کرونا در تلاش برای تولید نخستین واکسن mRNA مالاریا است. این طرح با همکاری سازمان بهداشت جهانی اجرا می‌شود.

به گزارش واحد علم و فناوری خبرگزاری صبح اقتصاد به نقل از نیواطلس، انتظار می‌رود اولین آزمایش انسانی واکسن مالاریای mRNA تا سال ۲۰۲۲ میلادی انجام شود.”اولین واکسن mRNA مالاریا از راه می رسد

واکسن‌های mRNA نوع جدیدی از واکسن‌ها هستند که از بدن در برابر بیماری‌های عفونی محافظت می‌کنند. واکسن‌های مذکور به سلول‌های بدن می‌آموزند تا پروتئین‌هایی بسازند که بتوانند پاسخ ایمنی در درون بدن ایجاد کنند. این پاسخ ایمنی منجر به تولید آنتی بادی و محافظت از انسان می‌شود. در عین حال برخی نگرانی‌ها در مورد آسیب زدن واکسن‌های mRNA به ژن‌های بدن وجود دارد.

هجده ماه قبل فناوری واکسن mRNA در مرحله آزمایشی بود، ولی حالا این فناوری جدی تر گرفته شده و انتظار می‌رود از آن برای تولید واکسن‌های جدیدتر و متنوع‌تری استفاده شود. شرکت BioNTech امیدوار است این نوع واکسن را برای مقابله با ویروس اچ آی وی، بیماری سل و بیماری مالاریا تولید کند.

سازمان بهداشت جهانی و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در چند کشور آفریقایی تاسیساتی را برای تولید واکسن mRNA برپا کرده‌اند تا در آینده افراد کم درآمد و با درآمد متوسط بتوانند به این واکسن دسترسی پیدا کنند. انتظار می‌رود در صورت موفق بودن آزمایش‌های این واکسن برای تولید انبوه آن از سال ۲۰۲۲ اقدام شود. در صورت اثبات عدم وجود عوارض جانبی در این واکسن می‌توان امیدوار بود که از این طریق بیماری مالاریا در جهان ریشه کن شود.

به نقل از پرس اسوسیشن، جف بزوس بنیانگذار آمازون در نامه‌ای سرگشاده به ناسا پیشنهاد کرده تا در ازای پرداخت چند میلیارد دلاری به این سازمان، شرکت بلواوریجین بتواند در مأموریت‌های سفر به ماه شرکت کند.

این درحالی است که احتمال دارد ناسا برای مأموریت سفر به ماه با کمبود بودجه روبرو شود (به خصوص در بخش سیستم‌های فرود انسانی)، بزوس پیشنهاد کرده تا شکاف مالی این سازمان را پر کند. به طور دقیق ثروتمندترین مرد جهان به ناسا پیشنهاد کرده طی ۲ سال مالی آینده تمام پرداخت‌ها تا سقف ۲ میلیارد دلار را انجام دهد تا این طرح دوباره فعال شود.

در ماه آوریل ناسا طی قراردادی به ارزش تقریبی ۳ میلیارد دلار ساخت لندر ماه را به اسپیس ایکس واگذار کرد که این امر به اعتراض بلواوریجین منجر شد.

  • منبع خبر : مهر