اکران یک فیلم بر علیه کوروش در قزاقستان
اکران یک فیلم بر علیه کوروش در قزاقستان
قزاقستان فیلمی علیه چهره تاریخی کوروش ساخته که به‌زودی در این کشور اکران می‌شود. در روزهای گذشته انتشار تیزر فیلم «تومروس» در فضای مجازی خبر از اکران قریب‌الوقوع این فیلم داد.

به گزارش واحد فرهنگی خبرگزاری صبح اقتصاد فیلمی که گفته می‌شود داستان آن به نوعی تحریف تاریخ است و به ماجرای کشته شدن کوروش کبیر بر اساس روایتی از هرودت می‌پردازد. صفحه اینستاگرامی دانستنی تاریخ درباره این فیلم و اشکالات تاریخی آن اینطور نوشت:

«تومریس» ملکۀ ماساگت‌ها که از ظلم و ستمِ ایرانیان به ستوه آمده‌، قیام کرده و با پیروزی بر هخامنشیان موفق به کشتن کوروش می‌شود.
لازم به ذکر است که:
۱- ماساگت‌ها، بنابر نظر اکثریتِ صاحب‌نظران، گروهی از سکاها بودند که مردمانی ایرانی‌تبار بوده و ارتباطی به قزاق‌ها -چنان‌که در این فیلم به تصویر کشیده‌شده و از سوی آنها تبلیغ می‌شود – ندارند.

۲- اصلا روشن نیست که جنگ کورش با ماساگت‌ها در کجا انجام شده است. تنها روایت موجود یعنی هرودت آن‌را در قفقاز در کنار ارس می‌داند و پژوهش‌های جدید جایگاه این قوم را به آسیای مرکزی در کنار سیردریا (سیحون) منتقل کرده است. با این‌حال اخیرا برخی دوباره به همان نظر قدیمی بازگشته‌اند. بنابراین هیچ اطمینانی در ارتباط این داستان با قزاقستان وجود ندارد.

۳- کشته‌شدن کورش در این جنگ و افتادن سرش به دست ملکۀ ماساگت‌ها صرفا یک داستان هرودتی است، نه واقعیت تاریخی. چراکه هیچ مورخ دیگری روایتِ هرودت را تکرار و تایید نکرده است. براساسِ نظرِ غالبِ صاحب‌نظران، کورش در جنگ‌های خود با این اقوام پیروز بوده است.

  • منبع خبر : ایران آنلاین