ایران و عراق قرارداد سواپ نفت امضا کردند
ایران و عراق قرارداد سواپ نفت امضا کردند

وزیر نفت عراق گفت، ایران توافق کرده که روزانه ۶۰ هزار بشکه از نفت تولید شده از میدان نفتی کرکوک در شمال این کشور را با نفت ایران سواپ کند. به نقل از رویترز، وزیر نفت عراق گفت، ایران توافق کرده که روزانه ۶۰ هزار بشکه از نفت تولید شده از میدان نفتی کرکوک در […]

وزیر نفت عراق گفت، ایران توافق کرده که روزانه ۶۰ هزار بشکه از نفت تولید شده از میدان نفتی کرکوک در شمال این کشور را با نفت ایران سواپ کند.

به نقل از رویترز، وزیر نفت عراق گفت، ایران توافق کرده که روزانه ۶۰ هزار بشکه از نفت تولید شده از میدان نفتی کرکوک در شمال این کشور را با نفت ایران سواپ کند.

لعیبی افزود، بر اساس این توافقنامه که به امضای دو کشور رسیده، ایران موظف شده که «نفتی با همان خصوصیات و همان مقدار» که از کرکوک دریافت کرده، در بنادر جنوبی عراق در خلیج فارس تحویل دهد.

این موافقتنامه به عراق اجازه می دهد که فروش نفت کرکوک که از زمان بازپس گیری میادین این منطقه از کردها در ماه اکتبر متوقف شده بود را از سر بگیرد.

لعیبی افزود، بین ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه در روز نفت خام کرکوک از طریق کامیون های نفتکش به منطقه مرزی کرمانشاه که ایران در آنجا پالایشگاه دارد تحویل داده خواهد شد.

وزیر نفت عراق گفت، دو کشور در حال برنامه ریزی برای احداث خط لوله ای برای ارسال نفت از کرکوک هستند تا نفت خام از طریق کامیون حمل نشود.

این خط لوله ممکن است جایگزین خط لوله صادراتی موجود از کرکوک به دریای مدیترانه از طریق ترکیه شود.

نیروهای کرد در سال ۲۰۱۴ زمانی که ارتش عراق در مواجهه با نیروهای داعش از هم پاشید کنترل کرکوک را در اختیار گرفته بودند.