بایدن “وضعیت اضطراری ملی” علیه ایران را تمدید کرد
بایدن “وضعیت اضطراری ملی” علیه ایران را تمدید کرد
جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا «وضعیت اضطراری ملی» در قبال ایران را یک سال دیگر تمدید کرد

به گزارش واحد سیاسی خبرگزاری صبح اقتصاد جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا «وضعیت اضطراری ملی» در قبال ایران را یک سال دیگر تمدید کرد

به گزارش اسپوتنیک، جو بایدن، با امضای فرمانی، “وضعیت اضطراری ملی” علیه ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد.

رئیس جمهور آمریکا  در نامه‌ای به کنگره اطلاع داد که فرمان اجرایی سال ۱۹۹۵ در خصوص اعلام وضعیت اضطراری ملی  در قبال ایران را از ۱۵ ماه مارس ۲۰۲۱ به مدت یک سال دیگر تمدید کرده است.

در فرمان بایدن آمده است: “اقدامات و سیاست های دولت ایران ، از جمله گسترش سلاح ها و ساخت موشک ها و سایر سلاح های نامتقارن و متعارف ، شبکه تجاوزات منطقه ای و کارزارهای انجام شده در این راستا ، پشتیبانی از گروههای تروریستی و اقدامات مخرب سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و همدستان و دست نشاندگانش – همه اینها همچنان تهدیدی غیرمعمول و خارق العاده برای امنیت ملی ، سیاست خارجی و اقتصاد ایالات متحده است”.

رئیس‌جمهور آمریکا اضافه کرد: «به همین دلیل، به این نتیجه رسیده‌ام که وضعیت اضطراری ملی در خصوص ایران که در فرمان اجرایی ۱۲۹۵۷ اعلام شد ادامه خواهد یافت و در واکنش به این تهدید تحریم‌های همه‌جانبه علیه ایران برجای خود باقی خواهد ماند.»

تمام رؤسای جمهور ایالات متحده از سال ۱۹۹۵ تاکنون به طور سالانه فرمان اجرایی ۱۲۹۵۷ علیه ایران را تمدید کرده‌اند.

بیل کلینتون، رییس‌جمهور وقت آمریکا، در سال ۱۹۹۵ با متهم کردن ایران به حمایت از تروریسم، تضعیف فرآیند صلح خاورمیانه و تلاش برای دستیابی به سلاح‌های کشتار جمعی، «وضعیت اضطراری ملی» اعلام کرد. بیل کلینتون در فرمان اولیه‌ تحریم علیه ایران، همکاری تجاری و سرمایه‌گذاری کشورش در صنعت نفت‌وگاز ایران را ممنوع کرد، و دو ماه بعد نیز آن را مشمول هر نوع تجارتی با ایران کرد.

این فرمان یا باید در بازه زمانی ۹۰ روزه پیش از محدوده یک ساله‌اش (۱۵ مارس هر سال) تمدید شود و یا در غیر این صورت به طور خودکار لغو می‌شود.

  • منبع خبر : ایران جیب