با کنار گذاشتن شبکه‌های اجتماعی، چه اتفاقی برایمان می‌افتد؟
با کنار گذاشتن شبکه‌های اجتماعی، چه اتفاقی برایمان می‌افتد؟

این روزها شبکه های اجتماعی جایگاه ویژه ای در زندگی ما پیدا کرده اند و کمتر کسی را می توان پیدا کرد که عضو این شبکه ها نباشد. ما روزانه زمان قابل توجهی را صرف این شبکه ها می کنیم و حالا حتی به سختی به یاد می آوریم قبل از به وجود آمدن آن ها چطور زندگی می کردیم و وقت می گذراندیم. بسیاری از ما به نوعی به این شبکه ها اعتیاد پیدا کرده ایم و نمی توانیم روزمان را بدون آن ها شب کنیم. اما می خواهیم ببینیم اگر روزی شبکه های را کنار بگذاریم حقیقتاً چه اتفاقی برایمان خواهد افتاد.

کارهای بیشتری را انجام می دهید و سریع تر کار می کنید

وقتی فکرتان درگیر گوشی تان نباشد، بازدهی تان بسیار بیشتر خواهد شد. شبکه های اجتماعی دائماً حواس ما را به خود پرت می کنند. وقتی در میانه ی کارتان دائماً این شبکه ها را چک می کنید، در واقع چند کار را به طور همزمان انجام می دهید و همین مسأله باعث می شود با سرعتی کمتر و کیفیتی پایین تر کارهای خود را انجام دهید. تحقیقات نشان می دهد این مسأله به میزان ۴۰ درصد از بازدهی شخص کم می کند.

– اعتماد به نفس تان بیشتر می شود

ما اغلب تمایل داریم تنها بخش های شاد و هیجان انگیز زندگی مان را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذاریم و به دیگران نشان دهیم. شاید این کار بی ضرر به نظر برسد اما وقتی دیگران را تنها در بهترین شرایط زندگی شان می بینیم، به سادگی درگیر مقایسه ی خود با آن ها می شویم. این گرایش به مقایسه ی منفی خود با کسانی که آن ها را بالاتر می دانیم را روانشناسان اصطلاحا «مقایسه ی اجتماعی پایین به بالا» می گویند. مثلا تصور کنید که شما برخلاف میل تان نمی توانید بچه دار شوید. در حالت عادی کسی به شما نمی گوید «ببین چه بچه ی فوق العاده ای دارم!» یا چیزی شبیه این. اما در شبکه های اجتماعی چنین چنین احساسی به وجود می آید، چون برای مخاطب های زیادی پست می گذاریم. تحقیقات نشان می دهد کسانی که بیشتر از سایرین از این شبکه ها استفاده می کنند، بیشتر درگیر این مقایسه ی اجتماعی می شوند و این مسأله احتمال ابتلا به افسردگی را بالا می برد. کنار گذاشتن شبکه های اجتماعی به مقابله با این میزان مقایسه ی اجتماعی کمک می کند و در نهایت احساس شادی و اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت.

اهمیت مثبت‌نویسی در شبکه‌های اجتماعی
بخوانید

– خواب بیشتری خواهید داشت

حتما تجربه ی آن را داشته اید که قبل از خواب تصمیم می گیرید نگاه مختصری به شبکه های اجتماعی بیندازید اما ناگهان به خودتان می آیید و می بینید ساعت ها مشغول لایک کردن و کامنت گذاشتن و گشت زدن در صفحه های مختلف بوده اید. این کار تبدیل به یکی از عادت های شبانه ی بسیاری از افراد شده و آن ها اغلب یک تا دو ساعت در تخت مشغول چک کردن این شبکه ها می شوند. اما باید بدانید که اگر هر روز این کار را انجام می دهید، ۱۵ ساعت در هفته را تنها صرف شبکه های اجتماعی می کنید. شما چنین زمانی را نه صرف کاری مثل بیرون رفتن با دوستان، بلکه تنها صرف تماشای چند عکس و فیلم و کامنت گذاشتن برای آن ها کرده اید. وقتی این شبکه ها را کنار می گذارید، در واقع یک کار اضافی را از اولویت هایتان حذف می کنید. اگر می خواهید در زمان خواب فعالیت آرامش بخشی انجام دهید، استفاده از وسایل الکترونیکی را فراموش کنید و کارهای مثل مطالعه ی کتاب یا برنامه ریزی برای روز بعد را امتحان کنید که آرامش بخش تر هستند اما زمان کمتری می برند.

– ارتباطات رو در رویتان تقویت خواهد شد

نشستن در تمام طول روز می تواند به اندازه ی مصرف سیگار برای سلامتی تان خطرناک باشد. بعد از یک روز کاری طولانی بخش قابل توجهی از وقت آزاد خود را صرف چک کردن شبکه های اجتماعی می کنیم و طبیعتا این کار را در حالت نشسته انجام می دهیم. دوری از این شبکه ها وقت بیشتری برای فعالیت های سالم تر در اختیارتان خواهد گذاشت. البته نباید بازی های ویدئویی و تماشای تلویزیون را جایگزین آن کنید چون تفاوتی ندارد.

اینستاگرام، پلتفرمی برای «شکم‌چرانی» جدید
بخوانید

به چیزهای بیشتری در مورد خودتان پی می برید

وقتی دست از دنبال کردن نظرات دیگران در شبکه های اجتماعی بکشید، احتمالا بیشتر متوجه خواهید شد چه چیزهایی برای شما و نه دیگران هیجان آور است. در این حالت دیگر به دنبال آن نیستید تا مثلا با پست گذاشتن درباره ی همان رستورانی که دیگران رفته اند توجه و بازخورد آن ها را دریافت کنید..

مهارت های تصمیم گیری تان تقویت می شود

این روزها عقاید بسیاری از افراد تحت تأثیر مطالبی قرار دارد که در شبکه های اجتماعی می بینند. طبق تحقیقات، بخش قابل توجهی از کاربران، اخبار را تنها از شبکه ی اجتماعی ای که عضو آن هستند پیگیری می کنند. بسیاری از تصمیماتی که افراد می گیرند نه حاصل تفکر خودشان، بلکه ناشی از آگاهی جمعی است.
– کمتر مشاجره خواهید کرد

مشاجره با دیگران از پشت صفحه ی تلفن همراه ساده تر از زمانی است که با آن ها رو در رو باشیم. محققان معتقدند در شبکه های اجتماعی هرگز نباید با دیگران مشاجره کرد. اما وقتی استفاده از این شبکه ها را کنار می گذارید، خود را از درگیری دور می کنید و از نظر احساسی کمتر صدمه می بینید. در این حالت دیگر مجبور نیستید تمام روز فکرتان را درگیر کامنتی کنید که برای پست کسی گذاشتید.

– هوش هیجانی تان بیشتر خواهد شد

ترک شبکه های اجتماعی احتمالا نه تنها شما را به شخص بهتری تبدیل می کند، بلکه کمک می کند هوش هیجانی خود را تقویت کنید. این مهارت در محیط کار کمک زیادی به شما می کند، اما تعامل با دیگران لازمه ی کسب این مهارت است.

«پوری حسینی» ممنوع‌الخروج شد
بخوانید
  • منبع خبر : روزیاتو