اظهارات کرباسیان راجع به توسعه بخش معدن و صنایع معدنی
اظهارات کرباسیان راجع به توسعه بخش معدن و صنایع معدنی

مهدی کرباسیان اظهار داشت: اولین و مهمترین موضوعی که باید در بخش معدن انجام شود، تقویت سریع حوزه اکتشاف است. در این میان، باید بخش خصوصی را ترغیب کرد تا در حوزه اکتشاف به فعالیت و همکاری بپردازد. البته ما باید ریسک های بخش اکتشاف را کاهش دهیم. رئیس هیات عامل ایمیدرو ۴ اولویت برای […]

کرباسیان

مهدی کرباسیان اظهار داشت: اولین و مهمترین موضوعی که باید در بخش معدن انجام شود، تقویت سریع حوزه اکتشاف است. در این میان، باید بخش خصوصی را ترغیب کرد تا در حوزه اکتشاف به فعالیت و همکاری بپردازد. البته ما باید ریسک های بخش اکتشاف را کاهش دهیم.

رئیس هیات عامل ایمیدرو ۴ اولویت برای توسعه بخش معدن و صنایع معدنی در دولت دوازدهم را اعلام کرد.

به نقل از  روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی، مهدی کرباسیان با بیان این مطلب اظهار داشت: اولین و مهمترین موضوعی که باید در بخش معدن انجام شود، تقویت سریع حوزه اکتشاف است. در این میان، باید بخش خصوصی را ترغیب کرد تا در حوزه اکتشاف به فعالیت و همکاری بپردازد. البته ما باید ریسک های بخش اکتشاف را کاهش دهیم.

وی ادامه داد: اولویت دوم، تقویت صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی است. در دولت یازدهم، سرمایه این صندوق از ۱۰ میلیارد به ۱۱۰ میلیارد تومان افزایش یافت اما این سرمایه کافی نیست و در بودجه سال ۹۷ پیشنهاد دادیم حتما صندوق های حمایتی مورد حمایت ویژه قرار بگیرند. پیشنهاد ما برای صندوق بیمه معدن، افزایش سرمایه آن به ۵۰۰ میلیون دلار (۱۵۰۰ میلیارد تومان) طی ۵ سال است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو «اصلاح ساختاری در نهادهای معدنی و رفع موازی کاری ها» را سومین اولویت بخش معدن در دولت دوازدهم بر شمرد و تصریح کرد: در این زمینه، سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی باید تقویت شود و فعالیت های آن سرعت گیرد. همچنین ایمیدرو و وظایف آن تقویت شود و به بخش خصوصی نیز به عنوان همراه و همگام این سازمان، توجه ویژه ای شود.

وی درباره اولویت چهارم گفت: مسائل زیست محیطی، ایمنی و سایر مسائل ملی مرتبط با بخش معدن، با همگرایی سازمان های مرتبط باید مرتفع شود.

کرباسیان با اشاره به ضرورت انتقال دانش و فناوری روز دنیا به بخش معدن و صنایع معدنی کشور، بیان کرد: خوشبختانه اغلب شرکت های سرمایه گذار معتبر خارجی به حضور در اجرای طرح های معدنی ایران ابراز تمایل کرده اند و بدون تردید با فراهم شدن شرایط، علاوه بر اجرای طرح های بخش معدن و صنایع معدنی توسط سرمایه گذاران خارجی، انتقال دانش و فناوری هم صورت خواهد گرفت.

وی ادامه داد: در حال حاضر، در حوزه تحقیقات معدنی، تفاهم نامه هایی با برخی شرکت های معدنی دنیا نظیر مینتِک آفریقای جنوبی، مرکز تحقیقات پکن و با کشور فنلاند نیز مذاکراتی صورت گرفته است.