برخی کشورها با اهداف سیاسی علیه اعضای NPT محدودیت اعمال می کنند
برخی کشورها با اهداف سیاسی علیه اعضای NPT محدودیت اعمال می کنند

نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی از اینکه برخی کشورهای عضو تلاش می‌کنند محدودیت های خودسرانه ای را علیه دیگر اعضا اعمال کنند، به شدت ابراز نگرانی کرد. در ادامه نشست دومین کمیته مقدماتی کنفرانس بازنگری معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای که در ژنو در حال برگزاری است، رضا نجفی […]

نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی از اینکه برخی کشورهای عضو تلاش می‌کنند محدودیت های خودسرانه ای را علیه دیگر اعضا اعمال کنند، به شدت ابراز نگرانی کرد.

در ادامه نشست دومین کمیته مقدماتی کنفرانس بازنگری معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای که در ژنو در حال برگزاری است، رضا نجفی نماینده کشورمان طی سخنانی ذیل دستور کار استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای اظهار داشت: سازندگان بمب هسته ای حق ندارند به بهانه عدم اشاعه مانع استفاده کامل کشورها از فناوری هسته ای شوند.

وی افزود: حق توسعه انرژی هسته ای برای اهداف صلح آمیز و مشارکت کامل در تبادل تجهیزات، مواد و دانش هسته ای برای استفاده های صلح آمیز از انرژی هسته ای یکی از اهداف بنیادین معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای (NPT) است.

نجفی افزود: برای تضمین اجرایی شدن این حق ماده چهار معاهده، NPT اعضا را متعهد کرده است که همه کشورها چنین تبادلاتی را تسهیل کنند. از این رو همه کشورهای عضو دارای فناوری پیشرفته هسته ای باید به طور کامل به تعهداتشان ذیل ماده چهار معاهده عمل کنند.

نماینده کشورمان ضمن انتقاد از برخی کشورها در سوءاستفاده از آژانس بین المللی انرژی اتمی و نظام نظارتی آژانس بر فعالیت های هسته ای کشورها، تاکید کرد: همانطور که در ماده ۴ معاهده تصریح شده است، هیچ یک از مفاد معاهده نباید به گونه ای تفسیر شوند که کشورهای عضو را از حق غیر قابل انکارشان محروم سازد. همچنین نظام پادمان های آژانس نباید به گونه ای اعمال شوند که مانع بهره مندی کامل کشورها از حقوقشان بر اساس معاهده شود.

وی از اینکه برخی کشورهای عضو تلاش می کنند بر پایه اهداف سیاسی محدودیت های خودسرانه ای را علیه دیگر اعضا اعمال کنند، به شدت ابراز نگرانی کرد.

نماینده کشورمان همچنین در این نشست گفت: کشورهای عضو در چهارچوب کنفرانس های بازنگری NPT توافق کرده اند در کلیه فعالیت هایی که برای توسعه انرژی صلح آمیز هسته ای صورت می گیرد، اولویت باید به کشورهای غیر هسته ای عضو NPT داده شود اما در عمل شاهد این هستیم که کشورهایی که خارج از معاهده هستند و به تولید سلاح هسته ای پرداخته اند در همکاری های هسته ای در اولویت قرار می گیرند.

نجفی در این نشست ضمن تاکید بر اهمیت ایمنی در استفاده از فناوری هسته ای اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران ایمنی هسته ای را بسیار جدی گرفته و در این زمینه گام های مهمی برای ارتقای ایمنی در تاسیسات و فعالیت های هسته ای خود برداشته است.