برداشته شدن تحریم در حوزه نظامی برای ما فاقد ارزش است
برداشته شدن تحریم در حوزه نظامی برای ما فاقد ارزش است
فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: تحریم برداشته شود یا نشود برای ما فرقی نمی کند. امروز این توانمندی را داریم که ناوشکن سبک و سنگین بسازیم. برداشته شدن تحریم در حوزه نظامی برای ما فاقد ارزش است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: تحریم برداشته شود یا نشود برای ما فرقی نمی کند. امروز این توانمندی را داریم که ناوشکن سبک و سنگین بسازیم. برداشته شدن تحریم در حوزه نظامی برای ما فاقد ارزش است.

به گزارش صبح اقتصاد، امیر دریادار شهرام ایرانی در نشست خبری به مناسبت هفتم آذر روز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه هفتم آذر روزی است که نیروی دریایی چون نگینی در خلیج فارس درخشید، اظهار کرد: نیروی دریایی در این روز توانست در کمترین زمان ممکن بازوی قوی دشمن بعثی را کامل قطع کند و دشمن هیچگاه نتوانست در دریا حرفی برای گفتن داشته باشد. نیروی دریایی توانست شاهرگ اقتصادی دشمن را قطع کرده و مسیر جنگ تحمیلی را عوض کند.

وی ادامه داد: نیروی دریای ارتش افتخار دارد همان ماموریت دوران دفاع مقدس را در دستور کار داشته باشد. نیروی دریایی امروز در عمق اقیانوس هند و دریای سرخ اسکورت نفتکش ها را انجام می دهد و امنیت را نه فقط برای کشتی های کشورمان بلکه برای همه کشورها تامین می کند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش خاطرنشان کرد: این نیرو یک نیروی علمی، سیاسی، نظامی، بین المللی است و ما از آخرین دستاوردهای خود رونمایی خواهیم کرد. در رزمایش  ذوالفقار ۱۴۰۰ ، تجهیزات جدیدی به کار بردیم و بازدارندگی را ارتقاء دادیم. تجهیزات ما به روز و متناسب با تهدیدات است‌. حضور فعالی در منطقه و جهان داریم و در اجلاس فرماندهان نیروی دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند شرکت خواهیم کرد. ما این پیام را به جهان مخابره می کنیم که مردم ایران حامی صلح و دوستی هستند.

امیر دریادار ایرانی تاکید کرد: ما مولفه های دشمن در دریا را بهم زده ایم و در صورت وجود تهدید دشمن، مرز جغرافیایی برای نیروی دریایی مفهومی ندارد و ما آماده پاسخ به تهدیدات هستیم.

وی با بیان اینکه ماموریت های نیروی دریایی موجب ایجاد آرامش برای کشور می شود، گفت: نیروی دریایی آماده انجام ماموریت هایی است که برای این نیرو در نظر گرفته می شود.

وی در پاسخ به این پرسش که با رفع تحریم های نظامی آیا قراردادهایی برای خرید و فروش سلاح داشته‌اید، گفت: تحریم برداشته شود یا نشود برای ما فرقی نمی کند. امروز این توانمندی را داریم که ناوشکن سبک و سنگین بسازیم. برداشته شدن تحریم در حوزه نظامی برای ما فاقد ارزش است. فروش سلاح در حوزه اختیارات من نیست که در این زمینه پاسخ بدهم.

امیر ایرانی در ادامه در پاسخ به این پرسش که کشور با چه تهدیدهایی در کشتیرانی مواجه است؟ اظهار کرد: صحنه امروز دریا با وجود تروریسم دریایی با شرایط چند وجهی مواجه شده است. ما با تمام تهدیدات مقابله کرده ایم و امنیت کشتیرانی ایران و منطقه و جهان برقرار است. ناوگروه ۷۷ ام نیروی دریایی با تمام حملات دزدان دریایی برخورد کرده و با آسیبی هم مواجه نشده است.

وی در پایان درباره رونمایی های نیروی دریایی گفت: در حوزه ساخت تجهیزات به توانمندی ویژه ای رسیده و می توانیم انواع شناورها را بسازیم. به زودی زیردریایی بعثت را ساخته و رونمایی می کنیم.