بررسی تمامی تحولات خاورمیانه
بررسی تمامی تحولات خاورمیانه
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، محورهای اصلی مذاکرات امروز وزیران خارجه عضو اتحادیه اروپا را تشریح کرد.

به گزارش واحد بین الملل خبرگزاری صبح اقتصاد «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که در بروکسل در جمع خبرنگاران و پیش از آغاز نشست وزیران خارجه کشورهای عضو این اتحادیه سخن می گفت، در خصوص محورهای مورد بحث در این نشست گفت: در نشست وزیران خارجه که امروز برگزار می شود در خصوص وضعیت موجود در عراق و نگرانی های خود در این رابطه صحبت می کنیمف عراق محوز اصلی مذاکرات امروز نیست اما ما نگرانی جدی خود را در خصوصو تحولات این کشور اعلام می کنیم. “تمامی تحولات خاورمیانه از جمله ایران و برجام را بررسی می‌کنیم”

به گفته موگرینی، تحولات افغانستان بویژه موضوع انتخابات ریاست جمهوری این کشور و همچنین تحولات بولیوی از دیگر محورهای مورد بحث در نشست وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواهد بود.

موگرینی همچنین اعلام کرد که در نشست امروز ، در خصوص وضعیت امنیتی منطقه خلیج فارس و نحوه حضور و برخورد اتحادیه اروپا با تحولات این منطقه بحث جدی انجام می شود.

موگرینی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا در این نشست در خصوص برجام و ایران نیز رایزنی خواهد شد گفت: همانطور که اشاره شد در نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا تمامی مباحث موجود در خاورمیانه از جمله برجام و ایران با توجه به گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی مورد بحث و رایزنی قرار می گیرند.

به گفته موگرینی فردا سه شنبه نیز بروکسل میزبان نشست وزیران دفاع کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواهد بود که محور اصلی این نشست تحولات مربوط به ناتو خواهد بود.

 تحولات خاورمیانه از کجا شروع شد؟هماهنگی‌های نظامی سوریه با ایران، روسیه و هم پیمانان، دستاوردهای خود را یکی پس از دیگری در میدان رویارویی با تروریست‌های داعش نشان داد. در تبیین اهداف مرحله‌ای جنگ در سوریه، عقب راندن نیروهای داعش تا مرز عراق از یک سو و سپس سرکوب نهایی داعش به عنوان خط سیر اصلی نظامی مورد نظر قرار گرفت تا هم تسلط بر مرزهای مشترک با عراق تامین و هم ساختار و هیکل نظامی داعش در عملیاتی فراگیر و مستمر شکسته شود.

این در حالی بود که دیدگاه‌های استراتژیک مشاوران نظامی ایران در عراق نیز رویکرد و نتیجه خود را روشن کرد و هم زمان با حمله به سوی مواضع داعش در سوریه، عملیات مداوم علیه داعش در عراق نیز از سوی نیروهای مردمی حشد الشعبی و ارتش عراق اجرایی شد تا نیروهای عراق و سوریه بتوانند در یک زمان مشخص بر روی مرزهای بین‌المللی عراق با سوریه مستقر شوند.

 

  • منبع خبر : مهر