برنج، روغن، گوشت و شکر دولتی در راه بازار
برنج، روغن، گوشت و شکر دولتی در راه بازار
سخنگوی ستاد تنظیم بازار از عرضه ۵۰ هزار تن برنج وارداتی، ۳۰ هزار تن روغن خام، ۵ هزار تن گوشت گوساله منجمد شده و ۳۰ هزار تن شکر از محل ذخایر و عرضه در شبکه توزیع خبر داد.

برنج، روغن، گوشت و شکر دولتی در راه بازار

به گزارش خبرگزاری صبح اقتصاد، سخنگوی ستاد تنظیم بازار از عرضه ۵۰ هزار تن برنج وارداتی، ۳۰ هزار تن روغن خام، ۵ هزار تن گوشت گوساله منجمد شده و ۳۰ هزار تن شکر از محل ذخایر و عرضه در شبکه توزیع خبر داد.

به گزارش ایسنا به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، سخنگوی ستاد تنظیم بازار در آخرین نشست ویژه ستاد تنظیم بازار گفت: ستاد تنظیم بازار به واسطه حضور بیش از ۱۴ دستگاه و وزارتخانه، تصمیمات آن فرا اجرایی است. محمدرضا کلامی با بیان اینکه در تامین کالا از ابتدای سال به گونه‌ای وزارت صمت عمل کرده است که در توزیع کالاهای اساسی مشکلی به وجود نیاید، گفت: بیش از ۱۰ میلیون تن کالا در انبارها موجود است و در بخش تامین هیچ مشکلی در کشور نیست. او ادامه داد: در بخش عرضه کالاها در نشست های مختلف با حلقه های توزیع شرکت های پخش، بنکداران و فروشگاه های زنجیره ای، اذعان شده است که کمبود کالا نداریم و کالا ها با تخفیف عرضه می شود. وی از رشد ۱۱ تا ۱۳ درصدی تولید لوازم خانگی خبر داد و گفت: تشدید نظارت و بازرسی از بازار تا پایان ماه مبارک رمضان ادامه خواهد داشت. کلامی با اشاره به اتمام فصل برداشت برنج گفت: بهترین برنج با کد تعرفه ای ۱۱۲۱، در حدود ۵۰ هزار تن از محل ذخایر در شبکه های توزیع عرضه شده است و مردم می توانند به فروشگاه زنجیره ای و دیگر شبکه های توزیع مراجعه کنند و با نرخ ۶ هزار و ۶۰۰ تا ۶ هزار و ۷۰۰ تومان براساس برند آن را خریداری کنند. سخنگوی ستاد تنظیم بازار توضیح داد: مقرر شده است که ۵ تا ۷ هزار تن گوشت قرمز منجمد گوساله وارداتی از محل ذخایر براساس فهرست ۴۵۰ هزار نفری وزارت کشور با قیمت ۴۰ هزار تومان توزیع شود. وی اعلام کرد : وزارت صمت آمادگی عرضه گوشت به سازمان هایی دیگر همچون کمیته امداد، کارگری، بهزیستی و کارمندی را منوط به تقاضای کتبی، دارد. این مقام مسئول ادامه داد: ۳۰ هزار تن روغن خام از محل ذخایر در اختیار کارخانجات تولیدی قرار داده می شود تا آنهایی که راغبند با ۱۵ درصد تخفیف زیر قیمت آن را عرضه و در این طرح مشارکت کنند و از آنجا که این بازار رقابتی است، تاکید داریم که این روغن به دست مصرف کننده اصلی برسد و وارد بازار نشود تا بازار رقابتی برهم نخورد. کلامی با بیان توزیع کافی شکر در بازار گفت: ۳۰ هزار تن شکر با ابلاغ مصوب از محل موجودی با ارز ۴۲۰۰ در اختیار شبکه ها قرار می گیرد تا با نزدیک شدن به پایان سال بتوان عوارض ناشی از مصرف این کالا را پوشش بدهد. وی با اشاره به اینکه ذخیره کالاها نیاز به تایید شورای امنیت ملی دارد، گفت: اجازه ذخیره هر کالایی را در کشور نداریم و تخم مرغ اگر ذخیره شود براساس اینکه تاریخ مصرف آن یکماه است، ضرر و زیان هنگفتی را برای کشور به وجود می آورد یا حتی گوجه فرنگی را نمی توان به صورت سردخانه ای آن نگه داشت و باید فرآوری بشود . کلامی با اشاره به افزایش قیمت گوجه فرنگی در روزهای اخیر که ناشی از تغییر فصل است، گفت: اگر به روند ۲۰ سال گذشته عرضه گوجه توجه کنید، همه ساله به دلیل عرضه قبلی و عرضه جدید همیشه در اوایل آذر با افزایش نرخ مواجهیم. او در ادامه از کاهش قیمت گوجه فرنگی تا ۲۰ آذرماه خبر داد و گفت: اگر بعد از ۲۰ آذرماه روند قیمت گوجه رو به افزایش باشد، برای خروج و صادرات آن عوارض خواهیم گذاشت. سخنگوی ستاد تنظیم بازار افزود: مصرف تخم مرغ در نیمه اول سال به دلیل گرم بودن هوا کاهش پیدا می کند اما در نیمه دوم سال به دلیل سرما و باز شدن مدارس مصرف افزایش پیدا می کند اما در تولید کاهش نداریم. او نرخ هر کیلوگرم تخم مرغ برای مصرف کننده را ۸ هزار و ۹۰۰ تومان اعلام کرد و افزود: یک شانه دو کیلویی ۱۷ تا ۱۸ هزار تومان است. کلامی گفت: اولویت بر مصارف داخلی است و تا زمانی که پیچ نرخ به نرخ قبلی برنگردد، صادرات را کاهش بدهند.