برنده نبرد ۲۹۴ روزه خلیج فارس کدام تیم خواهد بود؟
برنده نبرد ۲۹۴ روزه خلیج فارس کدام تیم خواهد بود؟
هجدهمین دوره لیگ برتر فوتبال امشب با معرفی تیم‌ قهرمان و دومین تیم سقوط کننده به پایان می‌رسد.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم, هجدهمین دوره لیگ برتر فوتبال امشب (پنجشنبه) از ساعت ۲۱٫۳۰ و با برگزاری ۸ دیدار همزمان در شهر‌های مختلف ایران به ایستگاه پایانی می‌رسد. جایی که قرار است بعد از به صدا در آمدن سوت پایان مسابقات هفته سی‌ام, قهرمان, کسب کننده‌های سهمیه لیگ قهرمانان آسیا و دومین تیم سقوط کرده به لیگ دسته اول معرفی شوند.

رقابت‌های فصل هجدهم لیگ برتر فوتبال ایران (جام خلیج فارس) ۴ مرداد سال ۹۷ آغاز شد و حالا بعد از گذشت ۲۹۴ روز قرار است امشب (۲۶ اردیبهشت ۹۸) به پایان می‌رسد. رقابت‌های حساسی که می‌توان از ابتدا تا انتهای آن را به دلیل نامگذاری این مسابقات به «جنگ و نبرد در خلیج فارس» تعبیر کرد. برنده این جنگ فوتبالی در وهله اول تیم قهرمان و در وهله دوم تیم‌هایی خواهند بود که به اهداف‌شان در این فصل رسیده‌اند. همچنین تیم‌هایی که در پایان کار رتبه‌ای کمتر از هدف از قبل پیش‌بینی شده را مقابل نام‌شان می بینند و دست‌شان از موفقیت کوتاه مانده بازندگان این جدال سخت هستند.

پارس جنوبی پرسپولیس

مهمترین بازی هفته پایانی و شاید فصل در شهرستان جم برگزار می‌شود. این بازی از این لحاظ حائز اهمیت است که پرسپولیس در صورت گرفتن حتی یک امتیاز در این بازی برای سومین بار پیاپی قهرمان لیگ برتر می‌شود. تیمِ برانکو ایوانکوویچ در حالی در آستانه تاریخ‌سازی دوباره است که در ۴ بازی گذشته لیگ موفق به کسب پیروزی نشده و عاملی که باعث شده این تیم هنوز مدعی اصلی قهرمانی به حساب بیاید, توقف یا شکست تیم‌های تعقیب کننده در هفته‌های اخیر بوده است.

پرسپولیس هم اکنون با ۵۸ امتیاز در صدر جدول قرار دارد و یک امتیاز برای قهرمانی می‌خواهد. پارس جنوبی نیز که با ۳۰ امتیاز در رده دوازدهم قرار دارد در هفته‌های اخیر با مشکلات مالی و حاشیه‌هایی که داشته روند نزولی طی کرده است. ماندن تیم مهدی تارتار در لیگ برتر از هفته‌ها قبل قطعی شده و با خیالی راحت به میدان این دیدار سرنوشت‌ساز پا می‌گذارد. دیدار رفت دو تیم در ورزشگاه آزادی با پیروزی سه بر یک پرسپولیس به پایان رسید.

استقلال سپیدرود

قطعاً این دیدار را می‌توان دومین بازی حساس هفته پایانی لیگ برتر دانست, چراکه در یک سمت استقلالی به میدان می‌رود که امید زیادی برای کسب سهیمه لیگ قهرمانان آسیا دارد و در سویی دیگر سپیدرودی است که برای بقا در لیگ برتر یک تیر دیگر در تفنگ دارد. شاگردان فرهاد مجیدی بعد از توقف جنجالی در هفته پیش مقابل صنعت نفت آبادان و از دست دادن امید قهرمانی, حالا برای اینکه هواداران‌ را آرام نگه دارند, چاره‌ای جز کسب سهیمه لیگ قهرمانان ندارند. استقلالی‌ها در فصل جاری لیگ قهرمانان و جام حذفی نیز راه به جایی نبرده‌اند تا حالا همه هم و غم‌شان کسب سهمیه آسیایی باشد.

استقلال با ۵۴ امتیاز و پایین‌تر از پرسپولیس و سپاهان در رده سوم قرار دارد. در صورتی که مقابل سپیدرورد برنده شود, سهمیه پلی‌آف لیگ قهرمانان را برای خود قطعی خواهد کرد.  حریف امشب استقلالی‌ها سپیدرودی است که آخرین شانس خود را برای ماندن در لیگ برتر امتحان می‌کند. شاگردان دست‌نشان با ۲۰ امتیاز در رده پانزدهم جدول هستند و  تنها در صورت پیروزی مقابل حریف بزرگش می‌توانند امیدشان را برای بقا حفظ کنند، آن هم به شرطی که نفت مسجدسلیمان برابر ذوب‌آهن نتیجه خوبی نگیرد. در چنین شرایطی نمی‌توان انتظار داشت استقلال که در بازی رفت در رشت ۵ گل زده, در این بازی کار آسانی داشته باشد.

سپاهان استقلال خوزستان

یکی دیگر از بازی‌های هفته پایانی دیدار سپاهان رده دومی با تیم انتهای جدول و البته سقوط کرده استقلال خوزستان است. این بازی نه از جهت رویارویی دو تیم بالا و پایین جدول بلکه از لحاظ سرنوشت‌ساز بودن در قهرمانی لیگ, حساس و حائز اهمیت است. تیم اصفهانی برای اینکه اندک شانس خود برای دست یافتن به این عنوان را حفظ کند باید حتماً استقلال خوزستان را شکست دهد و همچنین امید داشته باشد که پرسپولیس در جم مقابل پارس جنوبی شکست بخورد. سپاهان در صورتی که موفق به پیروزی نشود قهرمانی پرسپولیس را -با هر نتیجه‌‌ای که مقابل پارس کسب کند- قطعی خواهد کرد.

سپاهانی‌ها با صعود به نیمه نهایی جام حذفی هنوز شانس کسب یک جام و البته کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا را دارند اما به هیچ وجه دوست ندارند فرصت قهرمانی در لیگ را از دست بدهند و برای همین با تمام قوا مقابل تیم بحران‌زده استقلال خوزستان به میدان خواهند رفت. استقلال خوزستان اما با ۱۲ امتیاز در رده آخر قرار دارد و چند هفته‌ای است که چمندانش را برای رفتن به لیگ دسته اول بسته است. استقلال خوزستان ۳ فصل پیش قهرمان لیگ برتر شده و سپاهانی‌ها می‌دانند که نباید این تیم خوزستانی را در گام آخر دست کم بگیرند, مخصوصاً اینکه بازی رفت دو تیم با تساوی یک بر یک همراه بوده است. شاگردان محمد علوی برای اینکه توانمندی و قابلیت‌های خودشان را به نمایش بگذارند با تمام قوا در اصفهان به میدان خواهند رفت.

ماشین‌سازی‌ – پدیده شهرخودرو

پدیده, «پدیده» فصل هجدهم و ماشین سازی «پدیده» لیگ در کسب نتیجه تساوی به حساب می‌آیند و دیدار این تیم‌ها با یکدیگر از این حیث قابل توجه خواهد بود. حساسیت این بازی که در تبریز برگزار می‌شود, آنجایی است که تنها نماینده مشهد مقدس در لیگ برتر, از شانس زیادی برای آسیایی شدن برخوردار است و به هیچ وجه نمی‌خواهد این شانس را به تراکتورسازی که پشت سرش قرار دارد بدهد.  با توجه به اینکه مالکیت ماشین‌سازی و تراکتورسازی به نوعی برای یک فرد است می‌توانیم انتظار داشته باشیم که ماشین‌سازی حداقل برای اینکه شانس برادر‌خوانده‌اش را برای آسیایی شدن افزایش دهد مقابل پدیده با تمام وجود بازی کند تا این تیم را متوقف کند یا شکست دهد.

پدیده در صورتی که نتواند در این بازی به پیروزی برسد رتبه چهارمی لیگ برتر و شانس کسب سهمیه را به تراکتور‌سازی تعارف خواهد کرد. کسب عنوان چهارمی لیگ از این جهت مهم و اساسی است که ممکن است یکی از تیم‌های پرسپولیس و سپاهان در فینال جام حذفی مقابل تیم دسته دومی داماش به برتری برسد و در این صورت تیم چهارم لیگ برتر نیز جواز حضور در لیگ قهرمانان را کسب خواهد کرد. پدیده ۵۳ امتیازی, در رده چهارم و ماشین‌سازی با ۱۷ تساوی ۲۹ امتیازی و در رده سیزدهم قرار دارد. دیدار رفت دو تیم در مشهد مقدس با تساوی دو بر دو به پایان رسیده است.

فولاد – تراکتورسازی

این دیدار می‌تواند با حضور دو تیم خوب و آماده فولاد و تراکتورسازی یکی از بازی‌های زیبای هفته پایانی لیگ برتر باشد. همانطور که گفته شد تراکتورسازی برای زنده نگه داشتن شانس صعودش به لیگ قهرمانان آسیا, محکوم به پیروزی در این بازی خارج از خانه است. پرشور‌ها که از هفته بیست‌وپنجم با شکست ناباورانه مقابل سپیدورد دیگر طعم برد را نچشیده‌اند, می‌خواهند با پیروزی مقابل فولاد آخرین شانس‌شان را برای آسیایی شدن امتحان کنند یا اینکه حداقل فصل را بعد از رخ دادن اتفاقات تلخ و حاشیه‌ای اخیر, با یک خاطره خوش در اهواز به پایان برسانند.

فولاد اما که ابتدا با اضافه شدن افشین قطبی روند خوبی را در پیش گرفته بود در دو هفته گذشته یک تساوی مقابل پیکان و یک شکست مقابل ذوب آهن را تجربه کرده است. فولاد ۳۷ امتیازی در رده هشتم جدول ایستاده است.

نفت‌ مسجدسلیمان-ذوب آهن

آخرین دیداری که نتیجه آن می‌تواند روی سرنوشت تیمی تاثیرگذار باشد, بازی نفت مسجد سلیمان و ذوب آهن است. زردپوشان مسجد سلیمان هنوز خود را برای سقوط به دسته پایین‌تر در لبه پرتگاه می‌بینند و همین عامل باعث می‌شود تا آنها به بازی با ذوب آهن به چشم مهم‌ترین بازی فصل‌شان نگاه کنند. تیمِ فیروز کریمی ۲۱ امتیازی و در رده چهاردهم جدول قرار دارد و سرنوشت در دست خودش است و می‌تواند با پیروزی در آخرین بازی ماندش را در بالاترین سطح فوتبال ایران قطعی کند. با این وجود هنوز این تیم جنوبی سایه سنگین سپیدرود را پشت سرش حس می‌کند و در صورتی که موفق به پیروزی نشود و سپیدرود سه امتیاز بازی سخت با استقلال را کسب کند, باید بارش را برای بازگشت به لیگ دسته اول ببندد.

ذوب آهن اما در سوی دیگر این میدان قرار دارد و روزگار به کامش است. این تیم با قطعی شدن صعودش از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا آن هم با وجود حذف استقلال و پرسپولیس و همچنین عملکرد خوبش در نیم فصل دوم لیگ برتر, از لحاظ عملکردی به ثبات نسبی رسیده و این هدف را دارد تا لیگ را با رتبه ششمی لیگ برتر به پایان برساند, رتبه‌ای که هم‌اکنون با ۳۹ امتیاز در اختیار دارد. دیدار رفت دو تیم در اصفهان به تساوی بدون گل انجامیده است.

سایپا -صنعت نفت آبادان

این دیدار با توجه به موقعیت دو تیم در جدول که نه در خطر سقوط هستند و نه امیدی به کسب سهمه لیگ قهرمانان دارند, یکی از بازی‌های خنثی هفته خواهد بود. سایپا ۳۸ امتیازی در رده هفتم جدول قرار دارد و در بهترین حالت می تواند با از دست دادن امتیاز توسط ذوب آهن و پیروزی مقابل صنعت نفت جایگاه خود را یک پله ارتقا دهد و به نوعی موفق‌ترین تیم میانه معرفی شود. سایپا که اخیراً با علی دایی قطع همکاری کرده در بازی هفته پیش با نتیجه دو بر یک استقلال خوزستان را شکست داده و حالا با روحیه‌ای خوب به استقبال آخرین بازی لیگ می‌رود.

صنعت نفت آبادان نیز که هفته گذشته استقلال را متوقف و امید قهرمانی را از این سلب کرد, ۳۴ امتیازی است و در رده دهم جدول جای دارد. این تیم که با ۱۶ تساوی بعد از ماشین‌سازی از این حیث رکورددار است, با سرجیو سرمربی پرتغالی خود در طول فصل روند ثابتی را طی کرده است. برزیلی‌های فوتبال ایران در صورت پیروزی در این بازی می‌توانند شانس خود را برای قرار گرفتن در رده هشتم جدول حفظ کنند. بازی رفت دو تیم در آبادان با برتری دو بر یک میزبان همراه بود.

نساجی مازندران- پیکان

نساجی, تیم «شهر خسته» موفق شد از هفته‌ها قبل ماندنش را در اولین تجربه حضورش در لیگ برتر قطعی کند, اتفاق خوشایندی که می‌تواند رضایت نسبی هواداران پرشور این تیم شمالی را به همراه داشته باشد. حالا سرخ‌پوشان نساجی با خیالی راحت در آخرین بازی لیگ به دنبال اختتامیه با شکوه در ورزشگاه خانگی در کنار هواداران‌شان هستند. نساجی با ۳۳ امتیاز در رده یازدهم قرار گرفته و می‌تواند امید داشته باشد با پیروزی در این بازی حتی رتبه‌اش را در پایان لیگ تک‌رقمی کند. نساجی در حالی امروز به میدان می‌رود که آتش اختلافات داخلی در این تیم شعله‌ور شده و روز سه شنبه روابط عمومی باشگاه بیانیه‌ای تند علیه کادرفنی تیم صادر کرد.

پیکان نیز که رفته رفته با حضور حسین فرکی موتورش راه افتاده, همانند نساجی, صنعت نفت و سایپا فقط برای ارتقای رتبه به میدان می‌رود. این تیم که در هفته گذشته نفت مسجد سلیمان را با شکست بدرقه کرده بود, با ۳۵ امتیاز در رده نهم قرار دارد. دیدار رفت دو تیم در تهران با برتری یک گله تیم شمالی به پایان رسید.

به گزارش تسنیم برنامه کامل رقابت‌های هفته سی‌ام لیگ برتر به شرح زیر است:(تمام مسابقات ساعت ۲۱٫۳۰ آغاز می‌شود)

* استقلال – سپیدرود رشت، ورزشگاه آزادی

داور: علیرضا فغانی

کمک‌ها: علی میرزابیگی – سعید قاسمی

کمک داوران اضافی: حسن اکرمی – سیدعلی اصغر مومنی

داور چهارم: ایوب غلامزاده

ناظر: محمدعلی فروغی

* ماشین‌سازی تبریز – پدیده شهرخودرو، ورزشگاه بنیان دیزل تبریز

داور: محمدرضا اکبریان

کمک‌ها: آرمان اسعدی – تورج عیوض محمدی

کمک داوران اضافی: محمدباقر پورباقر – مجید محمدی

داور چهارم: عباس پورحیدری

ناظر: فریدون اصفهانیان

* سایپا – صنعت نفت آبادان، ورزشگاه شهدای شهر قدس

داور: یاسر همرنگ

کمک‌ها: فرزاد بهرامی – بهزاد پناهی

کمک داوران اضافی: بیژن حیدری – احمد محمدی

داور چهارم: علی الفتی

ناظر: حسین نجاتی

* نفت‌ مسجدسلیمان – ذوب‌آهن اصفهان، ورزشگاه شهید بهنام محمدی مسجدسلیمان

داور: مهدی سیدعلی

کمک‌ها: رضا سخندان – فرهاد مروجی

کمک داوران اضافی: روح اله شریفی – حسین زمانی

داور چهارم: براتعلی مولوی

ناظر: حاتم بک پور

* سپاهان اصفهان – استقلال خوزستان، ورزشگاه نقش جهان اصفهان

داور: کوپال ناظمی

کمک‌ها: محمد راهی – امیرمحمد داودزاده

کمک داوران اضافی: شاهو اصلانی – سیدمهدی مرجانزاده

داور چهارم: قهرمان نجفی

ناظر: محمود رفیعی

* نساجی مازندران – پیکان، ورزشگاه وطنی قائمشهر

داور: سیدرضا مهدوی

کمک‌ها: حمیدرضا کنعانی – علیرضا طاهرخانی

کمک داوران اضافی: حسین زیاری – کیوان علیمحمدی

داور چهارم: محمدرضا مدیرروستا

ناظر: حسن کامرانی فر

* فولاد خوزستان – تراکتورسازی تبریز، ورزشگاه شهدای فولاد خوزستان

داور: پیام حیدری

کمک ها: محمدرضا ابوالفضلی – فرهاد فرهادپور

کمک داوران اضافی: کمیل غلامی – علی بای

داور چهارم: علی احمدی

ناظر: خداداد افشاریان

* پارس جنوبی جم – پرسپولیس، ورزشگاه تختی شهر جم

داور: اشکان خورشیدی

کمک‌ها: علیرضا ایلدروم – مهدی عالیقدر

کمک داوران اضافی: سیدعلی میرغفاری – محمدحسین ترابیان

داور چهارم: حسن انتظاری

ناظر: مسعود عنایت