برگزاری جشن روز جهانی کودک در فروشگاه کتاب کودک و نوجوان باغ کتاب
برگزاری جشن روز جهانی کودک در فروشگاه کتاب کودک و نوجوان باغ کتاب

جشن روز جهانی کودک با حضور لیلی رشیدی، احترام برومند، مصطفی رحماندوست، شهرام اقبال‌زاده، طاهره ایبد و با حضور کودکان کار جمعیت امام علی(ع) در محل فروشگاه کتاب کودک و نوجوان باغ کتاب برگزار شد. بر اساس خبر رسیده، احترام برومند مجری پیشکسوت برنامه‌های کودک و نوجوان در آغاز این برنامه که شامگاه ۱۶ مهر […]

کودک

جشن روز جهانی کودک با حضور لیلی رشیدی، احترام برومند، مصطفی رحماندوست، شهرام اقبال‌زاده، طاهره ایبد و با حضور کودکان کار جمعیت امام علی(ع) در محل فروشگاه کتاب کودک و نوجوان باغ کتاب برگزار شد.

بر اساس خبر رسیده، احترام برومند مجری پیشکسوت برنامه‌های کودک و نوجوان در آغاز این برنامه که شامگاه ۱۶ مهر برگزار شد موفقیت خود را مدیون افرادی دانست که در ادبیات کشور قلم می‌زنند و اظهار کرد: بسیار خوشحالم که باغ کتاب برای کودکان و نوجوانان ساخته شده است.

طاهره ایبد، نویسنده حوزه کودک، نیز در سخنانی گفت: اولین‌باری که اینجا آمدم فقط تپه‌های خاکی بود. خوشحالم که الان از آن تپه‌های خاکی کتاب‌ها روییده‌اند و بچه‌ها میان کتاب‌ها شادند و زندگی‌می کنند. اتفاق خوبی است و امیدوارم در تمام ایران‌زمین شاهد این اتفاق باشیم.

او از شور و نشاط بچه‌ها در جشن فروشگاه کودک و نوجوان باغ کتاب ابراز خرسندی کرد و گفت: از اینکه بچه‌های کار را در چنین جمع صمیمانه‌ای می بینم واقعا خوشحالم.  قطعا این بچه‌ها کمبودهایی در زندگی خودشان دارند و ما باید با برنامه‌ریزی‌های اینچنینی آن‌ها را در جمع خودمان قرار دهیم. امیدوارم با برنامه ریزی های هوشمند بتوانیم این اتفاقات تاثیرگذار را ادامه دهیم و شاهد فرهنگ سازی در جامعه باشیم.

شهرام اقبال‌زاده، مترجم و منتقد حوزه کودک و نوجوان، هم برای دقایقی، به توضیح کار منتقدان پرداخت و گفت: همانطور که کار سانچو، تکاندن لباس‌های دن کیشوت بعد از جنگ با دیوهای واهی بود، کار ما هم در قبال نویسندگان و آثارشان چنین کاری است.

مصطفی رحماندوست نیز پس از شعرخوانی برای بچه‌ها، اظهار کرد: نه به مناسبت روز کودک بلکه به هر مناسبتی که با بچه ها، به خصوص بچه‌های محروم در تعامل باشم لذت می‌برم. ممنونم که این موقعیت را برای من پیش آوردید.

لیلی رشیدی به عنوان آخرین سخنران این برنامه ابراز امیدواری کرد که هیچ قدرتمندی سبب ناراحتی کودکان نشود و کودکان همیشه در صلح و شادی باشند.

در پایان کیکی به مناسبت روز جهانی کودک و با آرزوی صلح و شادی برای کودکان با حضور سیدمجید حسینی مدیر باغ کتاب، طائب مدیر فروشگاه کتاب کودک و نوجوان و مهمانان برش خورد.

لیلی رشیدی: تفریحی به نام رفتن به کتاب‌فروشی خیلی مهم است

همچنین در حاشیه این برنامه لیلی رشیدی اظهار کرد: کتاب و مهمتر از کتاب کسانی که ما را تشویق به کتاب‌خوانی کنند خیلی مهم‌اند. سیستم آموزشی ما باید بچه‌ها را به سمت کتاب‌خوانی پیش ببرد. فقط خانواده‌ها نمی‌توانند این درخواست را از بچه‌ها داشته باشند. مسئولین ما باید بدانند تفریحی به نام رفتن به کتاب‌فروشی خیلی مهم است.

این بازیگر، صدا و سیما را در تشویق بچه‌ها به کتاب‌خوانی بسیار موثر دانست و گفت: مسئله این است که در صدا و سیما همه چیز ضد کتاب‌خوانی پیش می‌رود. برنامه‌ها و حتی برنامه کودک هیچ ایده‌ای برای تشویق به کتاب‌خوانی ندارد. البته به تلویزیون هم نمی‌شود پیشنهادی داد. تلویزیون جزیره جدایی است که برای خودش کارهای دیگری انجام می‌دهد. تا زمانی که بخواهد تا این اندازه سلیقه‌ای عمل کند همه را از خود دور می‌کند.

او با اشاره به این که سیستم آموزش و پرورش می تواند بچه‌های مان را به تحقیق و کتاب‌خوانی تشویق کند، بیان کرد: تحول در آموزش و پرورش مهم‌ترین بخش در تحولات آموزشی است. امیدوارم این اتفاق بیفتد. وقت آن رسیده که در برخی موارد ریشه‌ای عمل کنیم.

رشیدی در پایان گفت: باغ کتاب جایی است که آدم را شگفت‌زده می‌کند. امیدوارم شهرداری از این مجموعه حمایت کند تا هدف اصلی این مجموعه تغییر نکند.