برگزاری نشست مجازی وزرای بهداشت جنبش عدم تعهد با موضوع اتحاد علیه ویروس کرونا
برگزاری نشست مجازی وزرای بهداشت جنبش عدم تعهد با موضوع اتحاد علیه ویروس کرونا
نشست مجازی وزرای بهداشت کشورهای جنبش عدم تعهد با موضوع اتحاد علیه ویروس کرونا و به میزبانی جمهوری آذربایجان برگزار شد.

برگزاری نشست مجازی وزرای بهداشت جنبش عدم تعهد با موضوع “اتحاد علیه ویروس کرونا”

به گزارش پایگاه خبری صبح اقتصاد، نشست مجازی وزرای بهداشت کشورهای جنبش عدم تعهد با موضوع اتحاد علیه ویروس کرونا و به میزبانی جمهوری آذربایجان برگزار شد.

در این نشست دکتر محسن اسدی لاری، مدیرکل همکاری‌های بین‌الملل به نمایندگی از وزیر بهداشت کشورمان، طی سخنانی ضمن قدردانی و تشکر از جمهوری آذربایجان به خاطر میزبانی این جلسه، بر نقش اساسی سازمان جهانی بهداشت در مقابله با کووید- ۱۹ تأکید کرد و خواستار گسترش همکاری‌های کشورهای عضو برای کنترل بیماری و اطمینان از دسترسی عادلانه به واکسن، دارو و تجهیزات پزشکی شد.
مدیرکل همکاری‌های بین‌الملل وزارت بهداشت بیان کرد: ایران پس از شیوع بیماری کرونا، اقدامات بهداشتی درمانی مختلفی نظیر بسیج ملی مبارزه با کووید- ۱۹ راه‌اندازی کرد که بیش از ۷۸ میلیون نفر غربالگری شدند و باعث کاهش چشمگیر بار بستری بیماران در بیمارستان شد و در دور دوم غربالگری ۲۲ میلیون نفر از افراد پرخطر مورد هدف قرار گرفته همچنین ظرفیت‌های آزمایشگاهی، کلینیک‌های سرپایی، پیگیری موارد در معرض خطر، جداسازی و درمان در خانه را گسترش دادیم.

اسدی لاری اظهار داشت: بر اساس رویکرد ” کل کشور، کل جامعه ” منحنی میزان ابتلا ثابت و میزان مرگ‌ومیر را کاهش دادیم و در چارچوب فاصله‌گذاری هوشمند در حال بازگشایی مرحله‌ای مشاغل هستیم.

مدیرکل همکاری‌های بین‌الملل وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران حمایت کامل خود را از برنامه‌های دبیر کل سازمان ملل متحد برای مبارزه با کووید ۱۹ ابراز داشته و اقدامات اجباری یک‌جانبه علیه کشورهای عضو جنبش که با نقض منشور سازمان ملل و قوانین بین‌المللی اعمال می‌شود را شدیداً محکوم می‌کنیم.

وی افزود: از جامعه جهانی خواستار اقدام فوری و مؤثر برای از بین بردن این اقدامات، با هدف اطمینان از اثربخشی واکنش ملی به همه‌گیری کووید- ۱۹ هستیم.

اسدی لاری در پایان ضمن اشاره به انتخاب سال ۲۰۲۰ از سوی سازمان جهانی بهداشت به‌عنوان سال پرستار و ماما، از زحمات و تلاش‌های کادر بهداشتی و درمانی و فداکاری آن‌ها در خط مقدم مبارزه با کووید-۱۹ ، قدردانی کرد.