بودجه حمایت از پیام‌رسان‌های بومی تامین نشده است
بودجه حمایت از پیام‌رسان‌های بومی تامین نشده است
رییس مرکز ملی فضای مجازی درباره حمایت از پیام‌رسان‌های بومی گفت: بودجه مورد نظر هنوز تامین نشده و به همین دلیل حمایت مرحله دوم صورت نگرفته است.

به گزارش واحد علم و فناوری خبرگزاری صبح اقتصاد ابوالحسن فیروزآبادی امروز در نشست خبری در حاشیه نمایشگاه الکامپ درباره فاز دوم حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی بیان کرد: قرار بود بودجه‌ای برای این کار اختصاص پیدا کند و دیتاسنتری هم برای این مورد توسط وزارت ارتباطات در نظر گرفته شده است، اما متاسفانه بودجه مورد نظر این حمایت‌ها تامین نشده و حمایت مرحله دوم صورت نگرفته است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان این‌که در شورای عالی فضای مجازی تعریف شبکه ملی اطلاعات تعیین شده، گفت: اما دیدیم این کفایت نمی‌کند و به همین دلیل سندی را به عنوان تببین الزامات شبکه ملی اطلاعات در شورای عالی فضای مجازی تهیه کردیم تا پروژه توسط وزارت ارتباطات ادامه پیدا کند.

فیروزآبادی با بیان این‌که به دلیل طولانی بودن این فرآیند، نمی‌شد شبکه ملی اطلاعات متوقف شود، اظهار کرد: در دوره دوم شورای عالی فضای مجازی با دبیری من، جدول و نقشه راهی تهیه کردیم که در زمان دکتر واعظی انجام شد و به پایان رسید و مراسمی هم برای آن برگزار شد. برای دوره بعد آن هم جدولی به صورت نقشه راه تهیه کردیم و اکنون ما منتظر این هستیم که طرح و معماری نهایی شبکه ملی اطلاعات تهیه شود.

رییس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به تهیه معماری شبکه ملی اطلاعات توسط وزارت ارتباطات گفت: در حال حاضر ما فاقد طرح و معماری نهایی مبتنی بر تببین الزامات هستیم. وزارت ارتباطات در حال تهیه این طرح و معماری است و امیدواریم سرعت بیش‌تری پیدا کند.

وی درباره‌ی روند پیشرفت شبکه ملی اطلاعات هم گفت: هر چند همین الان می‌شود شاخص‌هایی را ارایه کرد، از جمله اینکه میزان ترافیک داخلی، میزان اقتصاد فضای مجازی و میزان تعلق به پلت‌فرم خارجی، اما ما منتظر هستیم که طرح و معماری نهایی داشته باشیم. زیرا طرح معماری کنونی مربوط به پیش از تبیین الزامات است، اما اگر معماری مشخص شود، می‌توان عدد دقیق‌تری داد که چند درصد شبکه ملی اجرا شده است.

همچنین تفاهم‌نامه‌ای بین مرکز ملی فضای مجازی و سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور با هدف تنظیم مقررات برای تسهیل کسب و کارها و متناسب سازی قوانین و مقررات در فضای مجازی برای نهایی شدن سند راهبردی بیستون امضا شد.

این مراسم با حضور رسول سراییان – دبیر کل سازمان نظام صنفی رایانه‌ای – و هادی سجادی – معاون تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی – برگزار شد و سجادی اظهار کرد: این تفاهم‌نامه بر اساس برنامه بیستون است، برای اینکه با شروع همکاری بین دو نهاد بتوانیم تصمیمات و مصوبات بهتری از شورای عالی فضای مجازی داشته باشیم.

  • منبع خبر : ایسنا