بورل: جنگ اوکراین زنگ خطری برای اروپاست
بورل: جنگ اوکراین زنگ خطری برای اروپاست
جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه ای حمله روسیه به اوکراین را به مثابه "زنگ خطری" برای امنیت اروپا توصیف کرد.

جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه ای حمله روسیه به اوکراین را به مثابه “زنگ خطری” برای امنیت اروپا توصیف کرد.

به گزارش صبح اقتصاد، به نقل از آناتولی،  در این بیانیه که در وب سایت اتحادیه اروپا منتشر شد، بورل افزود: «توانایی‌های دفاعی که ما داریم با توانمندی‌های مورد نیاز برای رویارویی با تهدیداتی که با آن مواجه هستیم، مطابقت ندارد».

بورل توضیح داد: آژانس دفاعی اروپا (EDA) قبلاً و پیش از شروع جنگ اوکراین در این مورد هشدار داده است.

وی ادامه داد: قبل از شروع بحران اوکراین و روسیه، انگیزه جمعی برای افزایش هزینه‌های دفاعی وجود نداشت، اما مشکل اکنون افزایش هزینه‌ها نیست بلکه هزینه‌های جمعی تنها و بهترین راه برای ارتقای امنیت دفاعی کشورهای عضو اتحادیه اروپا است.

رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا همچنین اعتراف کرد که ذخیره تجهیزات نظامی کشورهای اتحادیه اروپا در ارتباط با ارائه کمک به اوکراین به پایان رسیده است. او نوشت: کاهش ذخایر تسلیحاتی در نتیجه حمایت نظامی که ما از اوکراین ارائه کرده‌ایم بارزترین نمونه از کاستی‌ها (در دفاع اتحادیه اروپا) است.

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد که این اتحادیه برای تضمین امنیت خود به ارتشی اروپایی نیاز دارد.

بورل گفت: اوضاع امنیتی جدید نشان می‌دهد که اتحادیه اروپا باید مسئولیت بیشتری در قبال امنیت خود بپذیرد. برای این کار، ما به نیروهای مسلح اروپایی مدرن و قابل همکاری نیاز داریم که سطح آمادگی بالاتری داشته و به دنبال ارتقای توانمندی خود هستند.

از ۲۴ فوریه، روسیه حمله نظامی به اوکراین را آغاز کرده است که واکنش‌های بین المللی به ویژه از سوی غرب را به دنبال داشت و بسیاری از کشورها تحریم‌های اقتصادی، مالی و دیپلماتیک را علیه مسکو اعمال کردند؛ اقدامی که به ایجاد بحران در زنجیره تامین غذا در جهان منجر شده است.