بوریس جانسون به دنبال تعلیق پارلمان انگلیس تا ۱۴ اکتبر است
بوریس جانسون به دنبال تعلیق پارلمان انگلیس تا ۱۴ اکتبر است
دولت بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، در نظر دارد با تمدید تعطیلات تابستانی پارلمان مانع از مخالفت نمایندگان با برنامه دولت برای خروج از اتحادیه اروپا (بریگزیت) شود.

به گزارش واحد بین الملل خبرگزاری صبح اقتصاد روزنامه بریتانیایی گاردین نوشته است که جانسون، که اخیرا به رهبری حزب حاکم محافظه کار انتخاب و به سمت نخست وزیری منصوب شده است، در نظر دارد در ملاقات با الیزابت دوم، ملکه انگلیس، خواستار فرمان تمدید دوره تعطیلات تابستانی تا ۱۴ ماه اکتبر شود. مهلت اتحادیه اروپا به بریتانیا برای تصمیم نهایی به خروج از اتحادیه اروپا روز ۳۱ اکتبر – کمی بیش از دو ماه دیگر – تمام می‌شود.

جانسون در نظر دارد در صورتی که اتحادیه اروپا با تغییراتی در توافق موجود خروج بریتانیا از این اتحادیه موافقت نکند، بدون دستیابی به توافق به عضویت کشورش در اتحادیه پایان دهد.

بریگزیت بدون توافق با مخالفت شماری از احزاب مخالف از جمله حزب کارگر – حزب اصلی مخالف دولت – و همچنین شماری از نمایندگان عضو حزب محافظه کار در مجلس عوام مواجه است و این احتمال وجود دارد که در صورتیکه این موضوع در پارلمان مطرح شود، نمایندگان مانع از اجرای آن شوند.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که قرار است نشست “شورای ویژه ملکه” که ریاست آن را ملکه در دست دارد در کاخ بالمورال، اقامتگاه تابستانی ملکه، تشکیل شود و به درخواست نخست وزیر رسیدگی کند. از آنجا که سلطنت بریتانیا نهادی تشریفاتی است و ملکه از دخالت در امور سیاسی خودداری می‌ورزد و مسئولیت اقداماتی که به نام او صورت می‌گیرد برعهده دولت است، در صورت درخواست نخست وزیر برای تمدید تعطیلات تابستانی انتظار می‌رود فرمان مربوطه صادر شود.

به گزارش بی.بی.سی تعطیلات تابستانی مجالس عوام و اعیان (لردها) در بریتانیا تاریخ مشخصی ندارد و معمولا هرسال با توجه به برنامه کاری مجلس در مورد آن تصمیم‌گیری می‌شود. معمولا ماه‌ میانی تابستان برای تعطیلات تابستانی در نظر گرفته می‌شود. همچنین مدتی پس از پایان تعطیلات تابستانی، مجلس برای آزاد بودن نمایندگان جهت شرکت در کنفرانس‌های سالانه احزاب اصلی، بار دیگر برای مدتی تعطیل می‌شود.

در سال جاری، تعطیلات تابستانی پارلمان روز ۲۵ ماه گذشته آغاز شد و طبق برنامه باید روز ۳ ماه آینده به پایان برسد و بار دیگر از اواسط ماه سپتامبر تا اوایل یا اواسط ماه اکتبر نیز به “تعطیلات کنفرانس” برود.

برخی منابع گفته‌اند که نخست وزیر خواستار تمدید یکسره تعطیلات تابستانی امسال تا ۱۴ اکتبر است. در چنین صورتی، مجلس عوام فرصت کافی برای برنامه‌ریزی جهت مذاکره پیرامون برگزیت و احتمالا رای منفی به برگزیت بدون توافق نخواهد داشت.

مقامات دفتر نخست وزیر هنوز خبر گاردین را تایید نکرده‌اند.

در واکنش به انتشار این خبر، آنجلا رینر، نماینده مجلس از حزب کارگر و وزیر آموزش و پرورش در دولت سایه، در توییتر خود نوشته است که “این نمونه بارز تعدی آشکار به حقوق اساسی است؛ چارلز اول مرتبا به این اقدام دست می‌زد که باعث هرج و مرج و آشوب شد و حالا یک نخست وزیر که در جریان انتخابات هم به این سمت نرسیده برای اهداف سیاسی به کار مشابهی دست زده است. این پس گرفتن دموکراسی نیست، نابودی دموکراسی است.”

تصمیم چارلز اول، پادشاه بریتانیا در اواسط قرن شانزدهم، برای تعطیل کردن اجباری پارلمان به جنگ داخلی، سقوط سلطنت، اعدام پادشاه و حکومت ده‌ساله “دیکتاتوری” مسیحیان پیوریتن منجر شد. پس از بازگشت سلطنت به این کشور، اصلاحاتی جهت تحکیم استقلال پارلمان صورت گرفت. اظهارات خانم رینر به “پس گرفتن” دموکراسی اشاره به سخنان بوریس جانسون است که تاکید داشته عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا به معنی سلب حاکمیت از دولت ملی و انتقال بخشی از اختیارات آن به نهادهای اروپایی بوده است. او خروج از اتحادیه را به منزله “پس گرفتن دموکراسی بریتانیا” معرفی کرده است.

حزب سبزها نیز در بیانیه‌ای نخست وزیر را به زیر پا گذاشتن دموکراسی متهم کرده و خواستار موضعگیری ملکه در این مورد شده است. این حزب گفته است که ملکه بریتانیا به عنوان پادشاه مشروطه از موضعگیری سیاسی خودداری می‌کند در صورتیکه صدور فرمان تمدید تعطیلات مجلس به معنی همسویی با یک موضعگیری مشخص سیاسی است که در جریان مبارزات انتخاباتی مطرح نشده و در نتیجه، نمی‌توان آن را منعکس کننده اراده رای دهندگان توصیف کرد.

  • منبع خبر : ایسنا