بومی‌سازی کیت انتقال ژن با پایه کربنی در کشور
بومی‌سازی کیت انتقال ژن با پایه کربنی در کشور
یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی برای اولین بار موفق به ساخت کیت انتقال ژن با پایه کربنی شده است که نسبت به کیت‌های انتقال ژن لیپیدی هم از سرعت ردیابی بیشتری برخوردار بوده و هم سمیت کمتری دارد.

یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی برای اولین بار موفق به ساخت کیت انتقال ژن با پایه کربنی شده است که نسبت به کیت‌های انتقال ژن لیپیدی هم از سرعت ردیابی بیشتری برخوردار بوده و هم سمیت کمتری دارد.

به گزارش ایسنا، مرتضی کریمی، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با بیان اینکه این نوع کیت، پیش از این در انحصار کشور آمریکا بوده است، گفت: ما از سال۱۳۹۳ فعالیت خود را در زمینه خدمات آزمایشگاهی شروع کرد. مدیریت مجموعه از سال ۱۳۹۹ کار تحقیقاتی خود را در زمینه تولید کیت انتقال ژن کلید زد و توانست در سال ۱۴۰۱ این محصول را که تا به الان در انحصار آمریکا بوده است، در کشور بومی‌سازی کند. بعد از مدت ۶ ماه این کیت به مرحله تجاری سازی رسید و آماده توزیع در بازار مصرف داخلی شد.

کریمی با اشاره اینکه کارکرد این محصول، انتقال محتوای ژنتیکی به درون سلول در محیطی آزمایشگاهی است، افزود: این کیت در حوزه کشت سلول و فناوری نانو به کار گرفته می‌شود. از این رو، در مراکز تحقیقاتی و پژوهشکده‌هایی که در زمینه انتقال ژن فعالیت می‌کنند، کاربرد دارد. مشابه امریکایی این کیت، لیپوفکتامین است که بر پایه لیپید بوده، اما کیت ما پایه کربن داشته و همچنین قابلیت ردیابی با توجه به قابلیت نورتابی را دارد.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با بیان اینکه سالانه بالقوه ظرفیت تولید پنج هزار کیت انتقال ژن را داریم، تصریح کرد: علیرغم این توان بالقوه، در حال حاضر به تولید هزار کیت بسنده کرده‌ایم تا در خصوص میزان تقاضای بازار به ارزیابی برسیم. مزیت این محصول نسبت به نمونه‌های مشابه خارجی، بحث ساختاری است. این کیت از ساختاری کربنی و حلقوی برخوردار است و همین امر سرعت انتقال ژن‌ها را در آن بیشتر می‌کند.

وی ادامه داد: در ساختار کیت انتقال ژن، سطح سمیت مکانیسم انتقال ژن‌ها کاهش پیدا کرده و طی آن احتمال مرگ سلول‌ها هم  کمتر شده است تا بدان جا که می‌توان گفت از رهگذر تولید این کیت در انتقال ژن موفق به کاهش ۸۵ درصدی سمیت شدیم و در نتیجه آن می‌توانیم سلول‌های زنده بیشتری به دست بیاوریم  و تنها ۱۵ درصد سمیت داشته باشیم.

به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، کریمی قدرت بالای این کیت در ردیابی انتقال را از دیگر قابلیت‌های این محصول دانست و افزود: این قدرت ردیابی انتقال کمک می‌کند تا قبل از کشت سلولی یا هر اقدام دیگری بتوان ارزیابی‌کرد که اساسا انجام انتقال ژن نتیجه بخش هست یا نیست. نمونه‌های مشابه خارجی با قیمت ۱۸ تا ۲۰ میلیون تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسد. در این نمونه بومی‌سازی شده، این کیت با همان تعداد و ظرفیت و کیفیت با قیمت ۵.۵ میلیون تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسد.