بیانیه پایانی نشست گروه ۷ واقع بینانه نیست
بیانیه پایانی نشست گروه ۷ واقع بینانه نیست

سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن تقبیح مواضع غیرواقع بینانه گروه هفت بر نقش سازنده و غیر قابل انکار جمهوری اسلامی ایران در تحکیم ثبات و امنیت و مبارزه در منطقه غرب آسیا و نیز صلح آمیز و دفاعی بودن برنامه موشکی تاکید کرد.

به گزارش واحد سیاسی خبرگزاری صبح اقتصاد «بهرام قاسمی» روز یکشنبه در واکنش به برخی بندهای بیانیه پایانی نشست وزیران خارجه کشورهای عضو گروه هفت در فرانسه که در آنها به موضوعاتی مرتبط با ایران پرداخته شده است، گفت: جمهوری اسلامی ایران بندهای این بیانیه را که مبتنی بر اتهامات واهی و ناشی از برداشت و تفسیر نادرست از برنامه صلح آمیز هسته ای، نقش منطقه ای و برنامه موشکی ایران است، غیرسازنده، کاملا یک سویه و یک جانبه ارزیابی کرده و به ویژه آن را در تناقض صریح با برجام و تعهدات سه کشور اروپایی در آن می داند.

قاسمی افزود: جای تأسف است که اعضا این گروه تحت تأثیر رفتار غیرقانونی و قلدر مآبانه آمریکا قرار گرفته و با تکرار ادعاهای ناراست علیه ایران آن هم با استفاده از ادبیاتی که خودشان هم اعتراف دارند متعلق به آنها نیست، درصدد جلب نظر و تأمین خواسته‌های آمریکا که تنها یک عضو در بین هفت کشور عضو گروه می‌باشد، برآمده‌اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تقبیح مواضع نادرست و غیر واقع بینانه گروه هفت در خصوص کشورمان، مجدداً بر نقش سازنده و غیر قابل انکار جمهوری اسلامی ایران در تحکیم ثبات، امنیت و مبارزه با تروریسم در منطقه غرب آسیا و نیز صلح آمیز و دفاعی بودن برنامه موشکی کشور، تاکید کرده و اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران با پایبندی به تعهدات بین المللی خود، حسن نیت خود را در تعامل، گفتگو و حفظ ارتباط با جامعه بین المللی نشان داده و معتقد است طرح مسائل غیر واقع بینانه و تلاش‌های نافرجام و بیهوده برای القای وجود تهدیدات ساختگی از جانب جمهوری اسلامی ایران، تأثیری بر عزم و اراده ملت ایران و تداوم رویکرد جمهوری اسلامی ایران در پیگیری منافع و مصالح ملی خود در منطقه و جهان نخواهد داشت.

داخلی‌سازی خودروهای چینی، همچنان ۲۰درصد
بخوانید

نشست گروه هفت با حضور «جان سولیوان» معاون وزیر خارجه آمریکا و وزیران خارجه کشورهای آلمان، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، کانادا و همچنین «فدریکا موگرینی» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در شهر دینارد واقع در شمال غرب فرانسه برگزار شد.
در بخشی هایی از بیانیه پایانی این نشست، کشورهای عضو گروه هفت درباره فعالیت های موشکی ایران ابراز نگرانی کردند. جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده است که برنامه موشکی خود را با اهداف دفاعی و صلح آمیز دنبال می کند.

  • منبع خبر : مهر