بیش از ۱۰ میلیون همیار و ۸۰۰ هزار نفر پلیس‌یار راهور داریم
بیش از ۱۰ میلیون همیار و ۸۰۰ هزار نفر پلیس‌یار راهور داریم
رئیس پلیس راهور ناجا گفت: امروز در کشور بیش از ۱۰ میلیون، همیار و ۸۰۰ هزار نفر پلیس‌یار راهور داریم که پلیس راهور ناجا را همراهی می‌کنند.

به گزارش واحد اجتماعی خبرگزاری صبح اقتصاد سردار کمال هادیان‌فر صبح امروز در همایش سراسری «همیاران پلیس» در جمع خبرنگاران اظهار کرد: نقش همیاران پلیس بیش از ۱۸ درصد در کاهش تصادفات مؤثر بوده است.

وی افزود: یعنی در طول ۱۳ سال از سال ۸۴ تاکنون که در کشور بیش از ۴۰۰۰ نفر همیار پلیس در جاده داشتیم، امروز تعداد همیاران ما به بیش از ۱۴ هزار همیار رسیده است.

سردار هادیان‌فر تصریح کرد: تأثیر بسزای کاهش ۱۸ درصد تصادفات با همکاری همیاران پلیس در کشور قابل رؤیت است.

رئیس پلیس راهور ناجا گفت: امروز در کشور بیش از ۱۰ میلیون، همیار و ۸۰۰ هزار نفر پلیس‌یار راهور داریم که پلیس راهور ناجا را همراهی می‌کنند.

وی بیان کرد: امیدوار هستیم با برنامه‌ریزی خوبی که در این مدرسه و مدارس دیگر انجام شده است (هماهنگی طرح همیاران پلیس) که البته به شکل نمادین است (۷۵۰ مرکز) که در آن طرح همیاران پلیس برگزار می‌شود.

سردار هادیان فر ادامه داد: متأسفانه در نوروز ۹۷، بیش از ۱۳۰۰ کشته بر اثر تصادفات جاده‌ای کشور داشته‌ایم که نسبت به سال گذشته، تقریباً ۱۸.۵ درصد افزایش داشته است.

رئیس پلیس راهور ناجا اظهار کرد: عمده علت تصادفات، عدم توجه به جلو، سرعت و سبقت غیرمجاز، خواب‌آلودگی و خستگی رانندگان بوده است که در راستای کاهش تصادفاتی که عاملشان این عوامل است، ما مکرراً توصیه می‌کنیم به نکات ایمنی و راهنمایی و رانندگی دقت کنند.

به گفته وی، بیشتر تصادفات در مرز ۳۰ کیلومتری شهرها رخ می‌دهد.

سردار هادیان فر خاطرنشان کرد: طی جلساتی که با وزیر راه در ناجا برگزار شده، برنامه‌های بسیار جدی برای کاهش نقاط حادثه‌خیز جاده‌ها و شهرها در نظر گرفته شده و امیدواریم تا قبل از شروع سال جدید، این نقاط به حداکثر ممکن برسد ولی ما معتقد هستیم که اصلی‌ترین عامل تصادف، عامل انسانی است یعنی اگر راننده از سرعت مطمئنه استفاده کند، شتاب در حرکت نداشته باشد، به روبرویش، توجه و قوانین را رعایت کند، تصادفات کاهش چشمگیری خواهد داشت.

وی در ادامه افزود: خواسته ما از دولت محترم این است که با توجه به دغدغه‌ها و نگرانی‌های اصلی مردم و مقام معظم رهبری و مسئولین کشور و ریاست محترم جمهوری بحث تصادفات و تلفات جاده‌ای است که ما متأسفانه امسال نسبت به سال گذشته تقریباً ۱۶۰ نفر بیشتر در جاده‌های کشور بر اثر تصادف جان خود را از دست داده‌اند.

هادیان‌فر با بیان اینکه هشت دهم درصد افزایش تلفات در سال گذشته داشته‌ایم ادامه داد: دولت با پشتیبانی‌های جدی و در واقع با حمایت از سایر دستگاه‌های وزارت رفاه و وزارت بهداشت و یک برنامه جدی برای کاهش تلفات و تصادفات داشته باشیم ما نیازمند این حمایت‌ها هستیم.

رئیس پلیس راهور گفت: یکی از دغدغه‌های جدی ما که در واقع در کشورهای توسعه یافته است افزایش تصادفات و در واقع تلفات جاده‌ای هست. این برای نظام جمهوری اسلامی خوب نیست که سالانه بیش از ۱۴ هزار نفر در جاده‌های کشور بر اثر تصادف فوت کنند و ۳۱۵ هزار نفر مجروح شوند و بخش زیادی از این افراد گذشته از اینکه خانواده‌های آنها از هستی ساقط می‌شوند بیشتر منتج به معلولیت‌های دائمی می‌شوند به همین خاطر امیدواریم دولت محترم کمک سایر نهادها بتوانیم این تصادفات و تلفات را کاهش بدهیم.

وی ادامه داد: نظارت‌های هوشمند و سیستمی را باید افزایش بدهیم. ما خیلی به دنبال اصطکاک بین پلیس و مردم نیستیم. خیلی به دنبال جریمه کردن نیستیم امیدوارم کمپین‌های دراین‌باره درست شود تحت عنوان روز بدون کشته، روز بدون تصادف، روز بدون حادثه.

هادیان‌فر گفت: ما تقریباً ۴۶ درصد کشته شدگان در حین انتقال و بخشی هم در حین درمان از دست می‌روند. به همین منظور جلساتی فرمانده ناجا با رئیس اورژانس کشور و وزیر بهداشت داشته‌اند و پیش‌نویس تفاهم نامه‌ای را تنظیم کرده‌ایم. این خبر خوش را باید بدهم که وزیر بهداشت اراده دارند که این تفاهم نامه در کشور اجرایی شود که در واقع ما میزان خسارت در انتقال مجروحان تصادف و درمان آنها به حداقل ممکن برسد.

  • منبع خبر : مهر