بینی آمریکا را به خاک می‌مالیم
بینی آمریکا را به خاک می‌مالیم

رئیس جمهور با بیان اینکه ملت ایران پاسخ آمریکا را در روز ۲۲ بهمن امسال خواهد داد، گفت: ما در برابر هیچ قدرتی سر فرود نخواهیم آورد. به گزارش واحد سیاسی خبرگزاری صبح اقتصاد حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان که به استان آذربایجان غربی سفر کرده است، صبح امروز(دوشنبه) در جمع مردم شهرستان خوی […]

رئیس جمهور با بیان اینکه ملت ایران پاسخ آمریکا را در روز ۲۲ بهمن امسال خواهد داد، گفت: ما در برابر هیچ قدرتی سر فرود نخواهیم آورد.

به گزارش واحد سیاسی خبرگزاری صبح اقتصاد حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان که به استان آذربایجان غربی سفر کرده است، صبح امروز(دوشنبه) در جمع مردم شهرستان خوی اظهار داشت: خوشحالم که امروز سفر را از شهر دارالایمان، فرهنگ، علم و دانش و جهاد و ایثار و فقاهت و عرفان آغاز می کنیم. شهر خوی در میان همه مردم ایران بعنوان شهر پر نشاط و نگینی در مرزهای غربی ایران می‌درخشد.

وی افزود: پیامبر برای ما و برای جهانیان خیر و رحمت و معنویت و برادری و همزیستی مسالمت آمیز و اخلاق و زندگی مادی و معنوی را برای بشر به ارمغان آورد. فخر ما این است که پیرو آن پیامبر رحمتی هستیم که برای همه جهانیان رحمت و مهربانی بود. فخر ما اسلام، ایران است و البته ما ایرانیان به آذربایجان قهرمان هم افتخار می کنیم. آذربایجان همواره بعنوان سنگر بزرگ حراست و حفاظت از ایران بزرگ و مقتدر اسلامی بوده و امروز هم هست.

روحانی ادامه داد: در سایه مراسم و مسیر و راهی که پیامبر عظیم الشان با آن آشنا کرده است، امروز در مسیر اقتدار و قدرت ایران اسلامی هستیم. من از مردم شریف و قهرمان ایران که در این ایامی که دشمنان می خواستند ما را از استقلال، آزادی، اسلام، جمهوریت و مردم سالاری پشیمان کنند، باقدرت و اقتدار ایستادگی کردند تشکر کنم.

ملت ما پاسخ آمریکا را در ۲۲ بهمن امسال خواهد داد

وی ادامه داد: دشمنان می‌خواستند ۱۳ آبان ایران را آشفته ببینند و روز غم و اندوه مردم ایران مشاهده کنند، اما مردم ایران با مقاومت و ایستادگی شان این روز را روز قدرت و ایستادگی ملت در برابر دشمنان به نمایش گذاشتند. ملت ما پاسخ آمریکا را در روز ۲۲ بهمن امسال خواهد داد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه کاخ نشینان کاخ سفید بدانند ملت ما ملتی بزرگ و غیور است که همواره بدنبال فرهنگ عاشوراست، گفت: ما فقط در برابر خداوند بزرگمان سر فرود می‌آوریم؛ رکوع و سجود خواهیم کرد و در برابر هیچ قدرتی سر فرود نخواهیم آورد.

روحانی تصریح کرد: دشمنان ما در مسیر ایجاد فشار اقتصادی و فشار جنگ روانی بر ملت ایران هستند، آنها فکر می‌کنند در سایه فشار به مردم در برابر حرف ناحق و نابجا و قلدرمآبانه آنها تسلیم خواهیم شد.

ما آغازگر منازعه و جنگ اقتصادی نبودیم

وی اظهار کرد: مردم عزیز ایران باید بدانند ما به عهدمان وفادار بودیم، باید بدانند در قراردادهایمان در برابر دنیا طبق فرهنگ اسلام به عهدمان وفا کردیم. ما آغازگر منازعه و جنگ اقتصادی با کسی نبودیم اما آنها در سایه شکست های پیاپی در منطقه به فکر انتقام گیری از ملت ایران هستند.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: آنها فکر می‌کنند که این ایران است که پای آمریکا را از منطقه قطع کرده است و این جوانان ایران هستند که پای استعمار را از کل منطقه بریده است. آنها فکر می کنند اگر در عراق و سوریه و یمن شکست خوردند به خاطر ایستادگی ملت ایران است؛ اشتباه می کنند این ایستادگی کل ملت های منطقه در کنار ملت ایران است. ملت های عراق، سوریه، یمن، افغانستان، پاکستان، لبنان و سراسر دنیای اسلام به فکر استقلال خود هستند.

روحانی با بیان اینکه هر زمانی برادران مسلمان از ما یاری بخواهند به وظیفه‌مان عمل می کنیم و آنها را یاری خواهیم کرد، گفت: ما تلاش کردیم و نگذاشتیم دشمنان داعش را بر منطقه مسلط کنند و می دانیم که آنها از این مساله عصبانی و ناراحت هستند.

وی با تاکید بر اینکه آمریکا قادر نیست رابطه ملت ایران را با ملت عراق، ترکیه، جمهوری آذربایجان تضعیف کند، اظهار کرد: ما همه مسلمانیم، مخصوصا مردم عزیز آذربایجان بعنوان استان های غیوری که مرزدار و مرزبان جمهوری اسلامی ایران در همه مقاطع تاریخ ایران بودند.

نمی‌گذاریم فشارهای آمریکا و صهیونیست‌ها زندگی مردم را دچار مشکل کند

رئیس‌جمهور گفت: در شرایط امسال و سال آینده مردم ما باید با امیدواری کامل به آینده ایران نگاه کنند؛ ما نخواهیم گذاشت فشارهای آمریکا و صهیونیست‌ها و چند کشور در منطقه زندگی مردم را با مشکلات بزرگ مواجه کنند.

روحانی با بیان اینکه همه ما قبول داریم که در میدان جنگ سختی، زخمی، شهید و مشکلات وجود دارد، تصریح کرد: ما در میدان جنگ در برابر آنهایی که جنگ اقتصادی به ما تحمیل کرده‌اند، دستانمان را هرگز بالا نخواهیم برد و به وظیفه دینی خود و آنچه ملت ایران بر دوش ما گذاشته است، ادامه می‌دهیم.

وی افزود: به مردم می‌گویم در هیچ شرایطی نخواهیم گذاشت در کالاهای اساسی دچار مشکل شوند. کالاهای اساسی آنچه در داخل باید تولید شود با همت و ایثار مردم تولید خواهیم کرد و آنچه لازم است از خارج وارد کنیم را وارد خواهیم کرد.

کالاهای اساسی در سال آینده با ارز ۴۲۰۰ تومان وارد می‌شود

رئیس‌جمهور تاکید کرد: دیروز در هیات دولت بحث بودجه سال آینده را بررسی کردیم و در هفته‌های آینده این بحث را ادامه خواهیم داد. اولین بحث دیروز در دولت این بود که کالاهای اساسی باید با همان قیمت ارز ۴۲۰۰ تومان در سال جاری، در سال آینده وارد شود.

روحانی خاطرنشان کرد: من کاملا می دانم که شرایط زندگی برای مردم نسبت به ماه‌های گذشته سخت‌تر شده و قیمت اجناس در مسیر صعودی بوده است. همه تلاش دولت برای مهار این تورم و رونق اشتغال است. می‌دانیم که شرایط سخت‌تر شده اما مسیر پیشرفت هم در برخی امور برای ما آسان‌تر شده است؛ تولید سخت‌تر شده اما در عین حال صادرات می‌تواند تولید ما را به حرکت درآورد. در حوزه کشاورزی و صنعت مسیر صادرات می‌تواند کشور ما را به حرکت درآورد.

آمریکایی‌ها می‌خواهند با فشار چندماهه مردم ایران تسلیم کنند

وی با بیان اینکه قیمت ارز شمشیری دو لبه است که هم صادرات را رونق می‌دهد و هم به مردم فشار وارد می‌کند، گفت: شرایط امروز برای ما به جهاتی می‌تواند فرصت باشد. آمریکایی‌ها به این فکر بودند و شاید هنوز هم هستند که با فشار چندماهه مردم ایران را تسلیم کنند. اول فکر می‌کردند که در همان اردیبهشت ماه می‌توانند همه شهرهای ایران را به هم بریزند.

روحانی ادامه داد: حتی برخی اوقات گزارشات غلط به آن آقا[ترامپ] می‌دادند؛ منبع اطلاعاتی کاخ سفید هم متاسفانه اسرائیل و منافقین است که فکر می‌کردند با فشار چندماهه می‌توانند به موفقیت برسند.

رئیس جمهور با بیان اینکه در این فشار ظالمانه که آمریکا اغاز کرده همه ملت ها و دولت های جهان با آن مخالف هستند، گفت: حتی اروپایی‌ها که متحد آمریکا بوده و در اقتصاد و امنیت محتاج آمریکا هستند، مسیر آمریکا را محکوم می‌کنند.

بینی آمریکا را به خاک می‌مالیم

وی افزود: این اولین بار است که در تاریخ آمریکا، علیه یک ملتی تصمیم بگیرد و تمام دنیا در برابر او بایستند. این افتخار ملت ایران، سیاست خارجی و اقتدار ایران اسلامی است.

روحانی با اشاره به حکم دادگاه لاهه علیه آمریکا در تحمیل تحریم‌ها به ایران، اظهار کرد: وقتی به دادگاه لاهه رفتیم تا امروز در دو نوبت در دادگاه بین المللی، آمریکا را محکوم کردیم؛ این یک افتخار بزرگ برای حقوقدانان و دیپلمات های ماست.

رئیس‌جمهور افزود: من بعنوان خادم شما و کسی که در سال ۹۲ و ۹۶ به شما قول دادم با همه توان برای خدمت شما کمر همت را ببندم، امروز هم با تمام وجود پای قول خود هستم. کارگزاران نظام با کمک قوای دیگر، نیروهای مسلح و هدایت مقام معظم رهبری و ایثار مردم ایران انشالله بینی آمریکا را به خاک خواهیم مالید.

پای قولم برای احیای دریاچه ارومیه ایستاده‌ام

وی تاکید کرد: به مردم عزیز آذربایجان غربی که از سال ۹۲ به آنها قول دادم دریاچه ارومیه احیا شود، همچنان پای قولم ایستاده‌ام. البته در حد برنامه تنظیم شده توسط دولت یازدهم، پیشرفت نکردیم اما همه می‌دانند اگر تلاش دولت یازدهم و دوازدهم نبود امروز یک قطره آب در این دریاچه وجود نداشت و تبدیل به یک نمک‌زار خطرناک شده بود که همه ابعاد و مسائل زندگی مردم را تحت تاثیر و خطر قرار می‌داد.

روحانی تاکید کرد: درست است امروز هنوز به احیای دریاچه ارومیه نرسیدیم، اما به تثبیت دریاچه رسیده ایم و این راه را ادامه خواهیم داد. با همه توان در دولت دوازدهم این مسیر را ادامه می‌دهیم.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: قول بعدی این بود که بتوانیم مسیر ریلی را به ارومیه برسانیم که این پروژه نیز سالها بر زمین مانده بود. افتخار می‌کنم که امروز در ارومیه این راه آهن را افتتاح خواهیم کرد.

وی با اشاره به آمار خدمات درمانی دولت یازدهم و دوازدهم در استان آذربایجان غربی، تصریح کرد: در آغاز دولت یازدهم ۳۷۸۲ تخت بیمارستانی در این استان بود و امروز ۴۱۳۹ تخت بیمارستانی وجود دارد که به معنای قدم مهم دولت در این زمینه است. در گذشته در مناطق محروم و دورافتاده این استان پزشک مقیم وجود نداشت، امروز ۱۱۷ پزشک مشغول خدمت هستند.

رئیس جمهور ادامه داد: در آغاز دولت یازدهم ۶۰ هزار هکتار از اراضی این استان را به آبیاری مدرن مجهز کردیم و در طول این چند سال برای اینکه مردم از نعمت گاز استفاده کنند ۶۸۴ روستا به این خط گاز متصل شده است.

روحانی با بیان اینکه البته قبول داریم آنچه مورد توقع مردم بوده محقق نشده است، تصریح کرد: محصول کشاورزی این استان در سال ۹۲ سه میلیون تن بوده و امسال ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تن است. سه سال است که کشاورزان ما را در خودکفایی گندم کمک کردند. ما در برابر کشاورزان، جوانان و بانوان قهرمان سر فرود می‌آوریم.

وی تاکید کرد: به فکر جوانان، دختران و تحصیل کردگان هستیم و خداوند روزی را نیاورد که شبی بخوابیم و به فکر آنها نباشیم.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه امیدواریم بیمارستان مرحوم آیت الله خویی تا ۲۲ بهمن به افتتاح برسد، گفت: آیت الله خویی یکی از افتخارات بزرگ علمی و فقهی شیعه است.

روحانی تصریح کرد: یکی از قول‌های من در این سفر این است که یک مجتمع باشکوه فرهنگی در کنار مزار شمس تبریزی به وجود بیاید. شمس تبریزی کسی بود که دل مولانا را برده است و مولانا نیز یکی از چهره های بزرگ فرهنگی ماست.

وی در پایان با بیان اینکه در این سفر وعده ما به مردم استان ۴۵ طرح و پروژه خواهد بود و مقدار اعتباری که برای این استان مد نظر قرار دادیم ۲۲۴۸ میلیارد تومان است، گفت: تلاش فراوانی در این استان در زمینه سدسازی، آب و نیرو انجام شده و ۶ هزار میلیارد تومان در این خصوص هزینه شده است.