تأکید الفتح بر پیگیری راه‌های مسالمت‌آمیز
تأکید الفتح بر پیگیری راه‌های مسالمت‌آمیز
هشدار عضو جریان حکیم درباره پیامدهای خطرناک برکناری دولت، اظهارات جدید مقتدی صدر، تأکید استاندار کربلا بر هجمه رسانه‌ای به این استان و تأکید عضو الفتح درباره تشدید بحران در صورت استعفای عبدالمهدی از جمله خبرهای مربوط به عراق است.

تأکید الفتح بر پیگیری راه‌های مسالمت‌آمیز به‌دور از هرج‌ومرج/ هشدار عضو جریان حکیم درباره پیامدهای خطرناک برکناری دولت

هشدار عضو جریان حکیم درباره پیامدهای خطرناک برکناری دولت، اظهارات جدید مقتدی صدر، تأکید استاندار کربلا بر هجمه رسانه‌ای به این استان و تأکید عضو الفتح درباره تشدید بحران در صورت استعفای عبدالمهدی از جمله خبرهای مربوط به عراق است.

به گزارش خبرگزاری صبح اقتصاد، یک عضو جریان حکمت ملی (به‌ریاست سید عمار حکیم) امروز چهارشنبه با بیان اینکه تظاهراتی که از ابتدای ماه اکتبر در عراق برگزار شده با هرج‌ومرج همراه بوده است، هشدار داده است که برکناری دولت کنونی عراق را وارد شرایط تاریکی خواهد کرد.

حبیب الطرفی در اظهاراتی که سایت العربی الجدید منتشر کرده است،‌ آورده است: تظاهرات کنونی در عراق هیچ نشانه یا ارکان واضحی ندارد، بلکه نوعی هرج‌ومرج است، رهبران مشخصی ندارد و حتی خواسته‌ها هم ضدونقیض است،‌ برخی به‌دنبال انحلال پارلمان و برخی به‌دنبال سرنگونی دولت هستند، برخی خواهان خدمات هستند، در نتیجه حقوق با این شیوه از بین خواهد رفت و ما وارد مرحله هرج‌ومرج شدید می‌شویم.

وی افزود: ورود آقای مقتدی صدر به خط، مسئله‌ای مثبت است، زیرا وی عنصر تأثیرگذار در پارلمان است، اما در عین حال باید هشدار دهیم که خواسته سرنگونی یا برکناری دولت، عراق را وارد دوران تاریک خواهد کرد.

الطرفی که نماینده سابق استان کربلا بوده است‌، اضافه کرد: عبدالمهدی در حال حاضر بسته اصلاحاتی را دنبال می‌کند، ولی فعالیتش با آرامش و به‌دور هیاهوی رسانه‌ای دنبال می‌شود، زیرا شاهد میراث به‌جامانده و ناکامی‌هایی از دولت‌های سابق هستیم، تظاهرات کنندگان به زمان‌هایی که دولت وضع کرده، ایمان ندارند، آنها همچنین به خود دولت ایمان ندارند در نتیجه بحران بی‌اعتمادی شدیدی میان ملت و دولت وجود دارد.

زخمی‌شدن شمار زیادی نیروی امنیتی در حمله تظاهرکنندگان

از سوی دیگر نصیف الخطابی استاندار کربلای معلی تأکید کرد هیچ گروهی به‌غیر از نیروهای امنیتی در موضوع حمایت از استان و تظاهرکنندگان شرکت نداشتند و خبرهایی که در این زمینه نقل می‌شود، صحت ندارد.

الخطابی به المستقله گفت برخی تظاهرات کنندگان به نیروهای امنیتی و ادارات دولتی حمله کردند و صدها نفر از نیروهای امنیتی مصدوم شدند که در بیمارستان‌های کربلای معلی در حال درمان هستند.

وی ابراز کرد فشار مردمی به‌نفع دولت و اصلاحات آن است، ولی برخی برای اخلال و تعدی به نیروهای امنیتی تلاش می‌کنند. وی خاطرنشان کرد دولت محلی دستوراتی صادر کرده مبنی بر اینکه گلوله جنگی علیه تظاهرات کنندگان مورد استفاده قرار نگیرد.

وی گفت: شاهد هجمه رسانه‌ای علیه استان هستیم و ویدئوهایی از قربانیان منتشر شده که مربوط به استان نیست.

وی تأکید کرد بیشتر تظاهرات کنندگان بازداشت‌شده آزاد شده‌اند.

عضو النصر: پارلمان هم باید منحل شود

جاسم العلیاوی از اعضای ائتلاف النصر به‌ریاست حیدر العبادی گفت برکناری عادل عبدالمهدی تنها راه‌حل نیست.

وی به الفرات گفت تمام راه‌حل‌هایی که به تظاهرات کنندگان ارائه شده، واقعی نیست و تظاهرات کننده خشمگین آن را می‌داند، اوضاع اکنون فوق‌العاده است و درنتیجه آخرین فرصت به دولت کنونی داده شد و عبدالمهدی با عملکرد کند و منفی آن را از دست داده است، وی در برابر چالش‌های بزرگی قرار دارد هرچند برنامه بزرگی ارائه کرده ولی وی زمان را از دست داد، به همین سبب آخرین فرصتی که ما امیدوار بودیم عبدالمهدی برای حفظ آبروی نظام سیاسی از آن استفاده کند، از بین رفته است.

العلیاوی افزود: شاهد فشارهای خارجی و فراکسیون‌های سیاسی هستیم، راه‌حل در این است که یا بر اساس ماده ۶۴ قانون اساسی عمل کنیم که تصریح می‌کند دوسوم نمایندگان خواستار انحلال پارلمان شوند یا به‌درخواست نخست وزیر و موافقت او این امر (انحلال پارلمان) صورت گیرد و یا به ماده دوم رجوع کنیم یعنی رفتن به‌سمت برگزاری انتخابات زودهنگام طی ۶۰ روز که در این صورت دولت کنونی، دولت پیشبرد امور می‌شود.

وی ادامه داد: خواسته‌ها روشن است و برکناری عبدالمهدی تنها راه‌حل نیست بلکه پارلمان هم باید منحل شود و با وجود دشواری تصمیم‌گیری، در صورتی که تصمیم وجود داشته باشد و با وجود فشار مردمی این امر محقق خواهد شد.

از سوی دیگر، جاسم الحلفی عضو دفتر سیاسی حزب کمونیست عراق در اظهاراتی که روزنامه سعودی الشرق الاوسط منتشر کرده است، گفته است استعفای نخست وزیر تنها راه‌حل نیست، خواسته‌های مردم فقط اصلاحات نیست، بلکه تغییر فراگیر طبقه سیاسی است.

دلایل مخالفت ائتلاف الفتح با استعفای عبدالمهدی

عبدالامیر المیاحی از نمایندگان ائتلاف الفتح روز چهارشنبه گفت استعفای عادل عبدالمهدی در این شرایط و هرج‌ومرجی که کشور را فرا گرفته سبب بروز خلأ دولتی می‌شود که به‌نوبه خود بحران را به‌جای حل، تعمیق خواهد کرد.

المیاحی به السومریه گفت: عبدالمهدی بر اساس توافقات میان فراکسیون پارلمانی بزرگ انتخاب شد و استعفای عبدالمهدی در این شرایط دشوار، تفکر عادلانه‌ای نیست، چرا تأثیرات و پیامدهای منفی بر وضعیت کلی دارد. استعفای عبدالمهدی در این هرج‌ومرج فراگیر در کشور سبب بروز خلأ دولتی شده و به تعمیق مشکلات و بحران‌ها منجر شده در حالی که وضعیت عراق تحمل چنین شرایط و اقداماتی را ندارد.

وی تصریح کرد: دوراندیشی در پاسخ و رفتار در سایه این شرایط واجب است و باید به‌دنبال راه‌حل‌های مسالمت‌آمیز و منطقی به‌دور از هرج‌ومرج باشیم.

المیاحی تأکید کرد: پارلمان در صدور بسته اصلاحی و حمایت و هماهنگی کامل با دولت برای اجرای این بسته اصلاحی به‌شکلی که با خواسته‌های مشروع مردمی منسجم باشد، جدی است و همچنان به این فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد.

خبر  دیگر اینکه مقتدی صدر رهبر جریان صدر گفته است استعفا نکردن نخست وزیر، هرگز سبب مهار خونریزی نخواهد شد.

به گزارش الفرات، صدر گفته است: از امروز به بعد در هیچ ائتلافی شرکت نخواهم کرد.

صدر البته مدعی شده است که اگر عبدالمهدی استعفا نکند، ممکن است عراق به سرنوشت سوریه و یمن دچار شود.